close
CímlapEgyetemi életElőny volt még a pandémia előtt

Előny volt még a pandémia előtt

2021. szeptember 10.

Két éve mindössze 99 projektet támogatott az Erasmus+ Magyarországon. Ezek közé bekerült a PTE Babits Gimnáziuma a "Módszertani megújulással a pedagógiai hatékonyság és eredményesség növeléséért" című pályázatával. Tanártovábbképzésekre és szakmai látogatásokra került sor: összesen 15 mobilitás valósult meg a két év alatt. A német nyelvet tanító Hosszú Barbara tanárnőt kérdeztem a tapasztalatairól.

Mivel foglakozott a németországi projekt, melyben a pályázat kapcsán részt vettél?
A továbbképzés során újszerű, digitális módszereket, és kifejezetten tabletekre, okoseszközökre alkalmazható applikációkat ismertettek meg velünk. Ezek közül volt olyan, amit már korábban is használtam, több aspektusból viszont újdonságokat is adott a program. Például felhívták a figyelmünket arra, hogy az internetről lementett képekhez szerzői jogok fűződnek – erre tanárként sokszor nem gondol az ember. A szerzői jogokat szem előtt kell tartani, akár csak egyetlen, az osztály előtt bemutatott PPT-be ékelt fotó esetében is! Ez természetesen nemcsak a tanárra, de a diákjainkra is ugyanúgy vonatkozik. Azt is megtanították, hogy a felhasználás szempontjából mit jelentenek a képekhez tartozó rövidítések. Sok gyakorló pedagógus csatlakozott: érkeztek kollégák Litvániából, Spanyolországból, Bulgáriából, és Magyarországról pedig több városból is. A képzés nagyon gyakorlatorientált volt, az alkalmazásokat feladatokkal próbáltuk ki.

Úgy tudom, a tabletek, okoseszközök alkalmazása nem minden iskolában megengedett.
Így van, a továbbképzésen egy bolgár hölgy mesélte, hogy az ő iskolájukban tilos ilyesmiket használni. Szerencsére a Babits Gimnázium annyira nyitott és megengedő, hogy a nyílt wifi-t a gyerekek is bátran használhatják, az órákon pedig a telefonjaikat és tabletjeiket is kezelhetik. A mai digitalizált világban enélkül már nem is tudnánk dolgozni. Nap mint nap újabb és újabb applikációk és webes fejlesztések látnak napvilágot, melyek nagyban segítik az oktatást általában, a nyelvtanárok munkáját pedig különösen, akár játékokkal, akár feladatbankokkal.
Büszke vagyok ara, hogy a mi iskolánk ilyen szempontból élen jár. Sok olyan kollégám van, magamat is beleértve, akik elkötelezett hívei vagyunk a digitális megoldások alkalmazásának. Mikor a koronavírus-járvány rákényszerített minket a távolléti oktatásra, hirtelen mindez szükségesség is lett mindenki számára. Azok a tanárok, akik az én német továbbképzésemhez hasonlón részt vettek, előnyét élvezhették, hogy voltak olyan eszközök a kezükben, melyekre bátran hagyatkozhattak.

Lesz folytatás?
Elnyertünk egy, a korábbihoz hasonló pályázatot, mely ugyanúgy a módszertani megújításra, valamint a tehetséggondozásra fókuszál. Annak keretében is 21 mobilitás fog megvalósulni az elkövetkezendő két esztendő során. A tanárok viszont nemcsak továbbképzéseken vehetnek részt, hanem ún. job shadowingra is jelentkezhetnek, mely egyfajta hospitálás. Találnunk kell olyan külföldi iskolákat, melyeknek jó gyakorlatait élőben is érdemes megtapasztalni. Ugyanakkor a Babits Gimnázium is fogad majd hospitálási céllal érkező külföldi kollégákat.
Ami engem illet, az állandóan változó digitális kultúra és az oktatás kapcsolata érdekel a leginkább, továbbá az, hogyan lehet differenciálni a gyerekek között – meggyőződésem ugyanis, hogy az egyéni fejlesztés nem minden esetben kap elegendő hangsúlyt a nyelvórákon.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni