Komplex rehabilitáció szakot indít a PTE ETK 2022 szeptemberétől. Az itt végzett leendő szakemberek a rehabilitációs team tagjaként azért dolgoznak majd, hogy a legkülönbözőbb sérüléseket elszenvedettek újra visszanyerhessék egészségüket. A PTE ETK mindehhez még egy specializációt is lehetővé tesz, a sport területén. A részletekről dr. Hock Mártát, a PTE ETK Klinikai Szakgyógytorna és Mozgásrehabilitációs Tanszék egyetemi docensét kérdeztem.
Dióhéjban mit kell tudni erről a szakról? Kiket várnak, milyen irányokban lehet majd a végzettséggel elhelyezkedni?
Ez egy két éves, vagyis összesen négy féléves képzés, melyet elsősorban azoknak a szakembereknek ajánlunk, akik BSc végzettséggel rendelkeznek és a rehabilitáció szempontjából érintettek, vagy ez a terület érdekli őket. Elsősorban az egészségtudomány különböző területeiről várunk jelentkezőket – gyógytornász, ápoló, népegészségügyi ellenőr, védőnő -, de pszichológiai végzettségűeket is szívesen látunk. A végzettek komplex rehabilitáció szakon okleveles rehabilitációs szakember oklevelet szereznek. A célunk az, hogy
a hallgatóinknak a rehabilitáció minden területére legyen rálátása, össze tudják fogni a rehabilitáció teljes folyamatát,
s abba - a rehabilitációs team részeként - be tudják illeszteni saját, korábban szerzett speciális képzettségüket. Nem titkolt cél, hogy az általunk képzett szakemberek munkája révén minőségi ugrást érjünk el a magyar betegellátás komplex rehabilitációt érintő szegmensében:
speciálisabbá és személyre szabottabbá lehet tenni a rehabilitációjukat.
A végzettségnek hasznát lehet venni a közszférában is, hiszen a rehabilitáció az önkormányzati területeken és intézetekben is megjelenik, továbbá végzettjeink olyan munkahelyekre is pályázhatnak az állami szférában, ahol a rehabilitációs rendszer egészének megtervezése zajlik.
Milyen területekhez kapcsolódik a komplex rehabilitáció? Szerintem a legtöbben - magamat is beleértve - a mozgásszervi rehabilitációra asszociálnak. Vannak ezen kívül is érintett területek?
A rehabilitáció rendkívül sokféle! Hogy csak néhány példát említsek: látássérültek, speciális fejlesztést igénylők, pszichológiai rehabilitációra szorulók, a szomatikustól a mentális panaszokig bármelyik területről érkezhet a páciens. Azt, hogy pontosan hányan érintettek Magyarországon, nehéz felmérni, és nemcsak a sokrétűségből fakadóan: ezt az is meghatározza ugyanis, mekkora ágyszámot finanszíroz az állam. Sokaknak lenne szükségük rehabilitációra, de sajnos nem jutnak el a rendszerbe, különösen napjainkban a COVID pandémia miatt, mely remélhetőleg mindannyiunk érdekében hamarosan változni fog! Egyébként hozzá szeretném tenni, hogy
a COVID fertőzés után is szükséges a rehabilitáció, mely teljesen ismeretlen terület jelenleg és rengeteg a megválaszolandó kérdés,
a kutatási lehetőségek tárházát jelenti az ez iránt érdeklődő szakemberek számára, főként a PhD fokozatot megcélzók számára jelenthet kihívást.
Említette, hogy a munka jellemzően egy rehabilitációs teamben zajlik. Hogyan kell elképzelni ezt a csapatmunkát?
A rehabilitációs szakorvos vezeti a teamet, hozzá kapcsolódnak a kifejezetten az adott területhez kapcsolódó szakemberek, a pszichológus, a gyógyászati segédeszköz-gyártó, gyógytornász, speciálisan képzett védőnő, ápoló. A csapat pontos összetétele mindig az adott esethez igazodik.
Komplex rehabilitációs szakemberként a szakorvos munkáját tudjuk megkönnyíteni azzal, hogy a rehabilitációhoz kapcsolódó munkafolyamatok olyan részeit vesszük át, melyekkel ő már nem tud foglalkozni. Továbbá fel lehet mérni és képviselni lehet, hogy a rehabilitáció folyamatához milyen eszközökre lenne szükség az adott rehabilitációs osztályon. Mivel a nyelvtudás kimeneti követelmény, korszerű nemzetközi szakmai irányelveket is át tud majd venni a okleveles rehabilitációs szakember, melyeket adaptálhat a rehabilitációs osztály lehetőségeire és a páciensek helyzetére.
Milyen tárgyakat vehetnek majd fel a hallgatók?
Elsősorban az egészségtudományokhoz kötődő tantárgyak alkotják a képzés gerincét, azon belül kiemelten a rehabilitáció, de fizioterápiát és menedzsmentet is fognak tanulni. Mivel a rehabilitáció rendkívül sokféle klinikai területen jelenik meg, edzéselmélet, foglalkozásrehabilitáció, ergoterápia, kutatásmódszertan, dietetika, etika, egészségpszichológia, egészségszociológia, kommunikáció, népegészségtan, mentálhigiéné is szerepel a tárgyak között. Természetesen a szakirányú végzettséggel hozott krediteket elfogadjuk, beszámítjuk.
Az utolsó félév kizárólag a gyakorlatra fókuszál, különböző kórházakkal, klinikákkal, rehabilitációs intézetekkel állunk kapcsolatban, de a rendszer rugalmasan alkalmazkodik a különböző speciális alkalmazási területekhez is, így a gyakorlat akár a gyógyfürdőktől kezdve a fitnesztermekig sok helyen teljesíthető.
Van valamiféle különleges része a képzésnek?
A hallgatóink számára lehetőség nyílik a sportrehabilitáció specializációt is felvenni.
E kapcsán a sportsérülések minden szegmensével foglalkozunk, beleértve a preventív, a sérülés létrejöttét megelőző aspektusokat, valamint a sportsérülések kezelését, biomechanikát és sporttáplálkozást.A sportrehabilitáció elismert és népszerű ág e tudományterületen belül, és szeretnénk is e kapcsán újabb képzéseket indítani a közeljövőben. A PTE ETK-n működik egy jól fejlesztett kutatási labor, mely révén elsősorban mozgásszervi, illetve a sportspecifikus teljesítmény vizsgálata lehetséges. Több kollégám kutatási témája is e területen zajlik, ezért is választottuk ezt a specializációt.
Újat tudunk mutatni, és egy olyan szakértői háttér is adott, melynek tagjai értik is, kutatják is, illetve magas szinten át is tudják adni az ismereteket.
Több olyan sportág van - elég például csak a teniszre vagy focira gondolnunk -, ahol a teljesítmény mögött egyes esetekben elképesztő pénzmozgás is van. Így, ha egy játékos sérül, nem mindegy, mennyi idő alatt térhet vissza a pályára, nem csak a sérülését és annak költségeit jelenti, de gazdasági jelentősége is nagy, habár ez ilyen formában kevéssé humánus gondolkodás, de létező aspektusa az életnek. Amellett, hogy
fontos, hogy újra játsszon, az is fontos, hogy ne sérüljön újra.
A sérülésből felgyógyult játékosokat tökéletesen rehabilitálni kell, csak aztán versenyezhet ismét. Újra kell teljesíteni tudnia, hogy ne kelljen egy sérülés miatt teljesen “leírni” a sportolót.
Említette, hogy pszichológus végzettségűeket is várnak a képzésre. Ennyire fontos a felépülés lelki oldala?
A teljes rehabilitáció pszichológus jelenléte nélkül nem megvalósítható.
Néhány éve az amerikai focival kapcsolatban kimutatták, hogy mennyire fontos, hogy milyen fokú stressz ér valakit, erre hogyan reagál, és pszichésen hogyan készül fel egy mérkőzésre. Azt is megállapították, hogy nem feltétlenül egy teljesen gyógyult korábbi sérülés okoz gondot, hanem a lelki oldala. Funkcionális MR-képpel azonosították, hogy nem a (gyógyult) szöveti struktúra jelent problémát, hanem
“agyban dől el”, a stressz miatt érez fájdalmat.
Kiemelten fontos emiatt is, hogy hogyan dolgoz fel egy sportoló egy sérülést lelkileg, mennyire tudta megélni a sérülést, a gyógyulást, a rehabilitációt, hogyan kerül vissza a pályára - ez mind meghatározza a sikeres visszatérést.