Új kiállítás nyílt a Pécsi Egyetemtörténeti Gyűjteményben március 20-án a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Történeti Gyűjtemények Osztálya gondozásában, mely az Erzsébet Tudományegyetem pozsonyi időszakától napjainkig dolgozza fel a bőrgyógyászati klinika történetét, az igazgató professzorok munkásságát, a tudományos és oktató munkát, a klinika épületeit.
Az Erzsébet Tudományegyetem Bőr- és Nemibeteg Klinikája 1924-ben járóbeteg-ellátással kezdte meg működését a volt csapatkórház (mai "honvéd kórház") épületében, 1925-től pedig már fekvőbetegeket is fogadott. A pécsi bőrgyógyászati klinika munkatársai az elmúlt 100 évben jelentős gyűjteményeket hoztak létre, melyeket kutatásokhoz, illetve az egyetemi hallgatók oktatásában használtak. Ezek részét képezi egy különleges mulázsgyűjtemény is, melyet eredetileg Beck Soma, a klinika egykori vezetője hozott létre, aki saját könyveinek átengedésével megalapította a klinika közel 2000 kötetes szakkönyvtárát.
A mulázsgyűjtemény olyan viaszmodelleket tartalmaz, melyeken az egyes bőr- és nemi betegségek bőrtüneteit lehet tanulmányozni,
azok valósághűen mutatják be például a fagyás, a szifilisz, a tuberkulózis, az övsömör, a körömágygyulladás, és a rákos megbetegedések elváltozásait. A pécsi bőrgyógyászati klinika története és gyűjteményei című kiállításon az oktatási eszközök mellett a látogatók mikroszkópokból, fecskendőkből, vizsgáló- és mérőeszközökből is láthatnak egy kisebb válogatást.
„Mindig nagy öröm látni ezeket az orvostörténeti, egyetemtörténeti kiállításokat. Kicsivel több, mint 100 éve költözött Pécsre a Pozsonyi Egyetem és annak különböző klinikái. Az anyag, amit itt a kollégák összegyűjtöttek, jól demonstrálja azt, hogy milyen gazdag múltja, és hagyománya van a 100 éves bőrgyógyászati klinikának” – mondta dr. Tényi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar dékánhelyettese, majd kiemelte, hogy a bőrgyógyászat nagyon fontos, elismert területe az orvostudománynak, ehhez kapcsolódóan idézett egy régi mondást, mely szerint „aki ismeri a szifiliszt, az tudja a medicinát is”, utalva a betegség szerteágazó és sokféle tüneteire, jelenségeire.
Füzes Barnabás, a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont főigazgató-helyettese megköszönte a tárlatot létrehozó kollégák munkáját, valamint az adományozók tárgyi felajánlásait. A látogatókat arra kérte, vigyék a hírét ne csak ennek, de a teljes egyetemtörténeti kiállításnak is, „hiszen egy kiállításnak onnantól van értelme, ha minél többen megtekintik.”
A kiállítást dr. Lengyel Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika igazgatója mutatta be röviden:
„A gyűjteményben a bőrklinika elmúlt 100 évét tekintheti át, de túl is mutat azon. Ebben a 100 évben ugyanis maga a bőrgyógyászat is nagymértékű fejlődésen ment keresztül, mind a szakmai oldalt, mind a diagnosztikát, mind a terápiás területet tekintve, valamint az oktatáshoz használt eszközök is sokat fejlődtek.” Az igazgatóasszony példaként említette a pikkelysömörös betegek kezelésében végbement változásokat, hiszen korábban őket kátrányos kenőccsel kezelték, míg manapság néhány subcutan injekcióval ezek a betegek teljesen tünetmentessé tehetőek. Ugyancsak kiemelte, hogy a klinika nagyjából 160 darabos mulázsgyűjteménye valószínűleg az egyik legnagyobb a hazai egyetemi gyűjtemények között.
A tárlat december 15-ig tekinthető meg, azt követően a tervek szerint online, virtuális kiállításként is megtekinthető lesz.