Pinczés Ákos az egyetemi évei alatt sem adta fel futballkarrierjét, summa cum laude végzett a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, volt az Európai Joghallgatók Szövetségének helyi elnöke, jelenleg pedig egy budapesti ügyvédi iroda ügyvédjelöltje.
Miért a PTE jogi karát választottad?
A gimnazista éveim során Pakson futballoztam, a csapattal sokat játszottunk Pécsen, már akkor magával ragadott a város mediterrán hangulata, illetve a nyílt napon a kar vezetősége is nagyon meggyőző volt, szimpatikusak voltak az oktatók, a hallgatói szervezetek, már 90%-ig biztos voltam benne, hogy ide fogok jelentkezni.
Szintén döntő szempont volt, hogy közben a PMFC-hez igazoltam, így sokkal könnyebb volt összeegyeztetni a tanulást a sporttal, mint mondjuk Budapesten, ahol az egyik kerületből a másikba akár órákat kellett volna ingázni.
Hogy emlékszel vissza az egyetemi évekre?
Életem legszebb öt évét töltöttem Pécsett,
az egyetemnek és az oktatóinak köszönhetően értem felnőtté, a pécsi jogi kar olyan lehetőséget nyújtott számunkra, amiket szerintem más vidéki kar nem tett volna lehetővé, gondolok itt a mentor-, és ösztöndíjprogramokra, a hallgatói szervezetekre, és a külföldi tanulmányi lehetőségekre.
Kiemelném az Igazságügyi Minisztérium ösztöndíját, ami jó ösztönző és motiváló erő a hallgatók számára, illetve a sportösztöndíjat, amit az országosan, vagy regionálisan versenyszerűen sportoló hallgatók pályázhatnak. Ez szintén jó motiváló erő a sport és a tanulás terén is.
Voltak meghatározó tanáraid?
Az első években nagy szerepe volt Herger Csabáné professzor asszonynak, ő szerettette meg velünk a jogi tárgyakat, illetve magát a jogi képzést. Bujtár Zsolt adjunktus úr készített fel sikeresen sok tanulmányi versenyre, és ő volt a szakdolgozati konzulensem is. Emellett azt gondolom, Fábián Adrián dékán úr keze alatt hatalmasat fejlődött a kar, ő mindig a diákokat tartja a legfontosabbnak.
Hogyan kell elképzelni a munkát az Európai Joghallgatók Szövetségnél (ELSA)? Mi szükséges ahhoz, hogy valaki itt dolgozhasson?
Nagy ambíció, illetve erős angol nyelvtudás, hiszen ez egy nemzetközi szervezet. Jó lehetőségeket rejt magában, mind belföldi, mind külföldi szinten széles spektrumon lehet mozogni, jó kapcsolatokat, barátságokat lehet kiépíteni. A különböző tanulmányi versenyeken is hasznosak voltak az itt szerzett tapasztalatok, valamint az állásinterjúkon is előnyt jelent, hiszen kivétel nélkül az összes nagy ügyvédi iroda ismeri az ELSÁ-t.
Szerintem a vidéki karokon a hallgatói szervezetek nehéz helyzetben vannak a budapestiekhez képest, hiszen kisebb a hallgatói létszám. Nagyon kell figyelni arra, hogy meg tudjuk szólítani a hallgatóságot, illetve szerintem érdemes kooperálni mind az egyetem vezetésével, mind a különböző hallgatói szervezetekkel. A dékán úr ebben nekünk nagyon sok segítséget, támogatást nyújtott a szervezetünknek.
Horváth Dominiknek köszönhetően az akkori HÖT elnökségtől is sok segítséget kaptunk, szorosan együtt tudtunk működni. Az Igazságügyi Minisztériummal, az ombudsman, és az alapvető jogok biztosának hivatalával közösen különböző tanulmányi eseményeket is szerveztünk.
Mennyire volt nehéz összeegyeztetni a sportot a jogi tanulmányokkal, hiszen ez a képzés az egyik a legnehezebb?
Nagy szerepe van az időmenedzsmentnek. A gimis éveimben is versenyszerűen sportoltam, olykor sűrű volt a menetrend, ezért fontos az időbeosztás. Tudni kellett kezelni, hogy mondjuk szombaton Szombathelyen, vasárnap pedig Debrecenben volt mérkőzésünk.
Mindenkit sportolásra buzdítanék, annak ellenére, hogy a sport és a tanulás összeegyeztetése az egyik legnehezebb feladat.
A jogi fakultás mellett mindenképpen érdemes sportolni. Én a kitartásomat, amit a sportnak köszönhetek, sokat kamatoztattam a tanulás során. Vallom, hogy a fiatalok a húszas éveikben alapozzák meg a jövőjüket, ha akkor két fronton is helyt tudnak állni, az a jövőben biztos, hogy az előnyünkre válik.
Nekem mindig a sport volt a dopping. A karon hosszúak a vizsgaidőszakok, sok éjszakázást is bele kell tenni. Ha nem sportoltam volna, biztos vagyok benne, hogy nehezebben vettem volna az akadályokat az egyetemi éveim során.
Milyennek találtad a sportösztöndíj pályázati folyamatát?
A PTE Sportiroda webes felülete nagyon részletesen leírja a fontos tudnivalókat. Ha valaki rendszeresen, versenyszerűen sportol, akkor egyáltalán nem nehéz elnyerni ezt a pályázatot. A mai napig hálás vagyok az egyetemnek, ezért a lehetőségért, talán ez az egyik legfontosabb ösztöndíjprogram. Ugyanakkor a kar vezetése kifejezetten javasolta, hogy használjuk ki a nemzetközi tanulmányi ösztöndíjakat is, hiszen külföldön, idegen nyelven tanulni nagyon hasznos.
Te is eltöltöttél egy szemesztert külföldön. Hol tanultál?
A Bécsi Egyetem jogi karán, ami Európa legjobb egyetemei közé tartozik. Szerencsére a pécsi jogi kar maximálisan felkészített minket arra, hogy nemzetközi színtéren is megálljuk a helyünket.
Mivel foglalkozol most?
Jelenleg Budapesten dolgozom, ahol a Tallár Ügyvédi Iroda, valamint a Giró Szász és Társai Ügyvédi Társulás ügyvédjelöltje vagyok. Ez egy nemzetközi ügyfélkörrel rendelkező, főként gazdasági-, és sportjoggal foglalkozó ügyvédi iroda, ahol a jelölti időszakom ellenére nagyfokú önállósággal rendelkezem. Megtiszteltetésnek tartom, hogy itt dolgozhatok, és hálás vagyok az egyetemnek, hogy felkészített erre a szerepre.
Az egyetem alatt is dolgoztál?
Dolgoztam gyakornokként Pakson egy ügyvédi irodában, ami nagyon hasznos volt. Érdemes a gyakornoki éveket hasznosan eltölteni, és elsajátítani a legalapvetőbb jogászi skilleket.
Hiányzik Pécs?
Nagyon szerettem Pécsen egyetemista lenni, most is sok barátom van itt, rendszeresen visszajárok.
Sokszor hiányzik a város hangulata, az egyetemi lét. Pécs jó lépcsőfok volt Paks és Budapest között, családias volt a légkör és nagyon jó közösség alakult ki, ami remélem, örökre szól. Az oktatóink is olyan nagy tudással rendelkező professzorok, adjunktusok voltak, akiktől nagyon sokat tanultunk szakmailag és emberileg is.
Hogy tudott része maradni a sport az életednek miközben karriert építesz?
Ötéves korom óta focizom, a sport az életem részévé vált, sosem tudnék róla lemondani. Stresszlevezetés szempontjából is nagy szükségem van rá. Ez az egy függőségem van, de talán ez pozitív. A budapesti ügyvédekkel heti rendszerességgel, versenyszerűen futballozunk, illetve az ügyvéd labdarúgó-válogatott az Európa-bajnokságokon, és világbajnokságokon is részt szokott venni. Sajnos, csak 30 év fölött lehet valaki a válogatott tagja, ezért még nem indulhattam velük a bajnokságon.
Mit üzennél azoknak, akik most végeznek a jogi karon? Mi az, amit az álláskereséssel kapcsolatban javasolnál nekik?
Fontos a jól megírt CV, de az egyetem erre is felkészít, nagyon jó workshopokat szoktak tartani a témában. Mindenféleképpen koncentrálni kell a nyelvtudásra. Ugyanakkor azt gondolom,
a végzősöknek nincs mitől tartaniuk, mert a jogi kar maximálisan felkészít mind a hazai, mind a nemzetközi munkaerőpiacra
azáltal, hogy a lexikális tudás mellett a gyakorlati képzés is nagy hangsúlyt kap.