Az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke örökre élő és meghatározó része a magyar történelemnek. A Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Polgári Szalon Egyesület közös koszorúzási ünnepségén tisztelegtünk azok előtt a hősök előtt, akik életüket, szabadságukat áldozták egy szabad és független Magyarországért.
„Historia est magistra vitae. Mondták a régi rómaiak: emlékezzünk a történelemre, mert a történelem az élet tanítómestere” – e szavak hallatán a közönség egy pillanatra visszarepült az időben, amikor Lengvárszki Attila, rektori követ és a Pécsi Polgári Szalon Egyesület elnöke, felidézte azokat a fiatalokat, akik egy egyszerű egyetemi rendezvényből forradalmat kovácsoltak. Az Állam- és Jogtudományi és a Közgazdaságtudományi Kar közös udvarán gyülekezők szinte láthatták maguk előtt azokat a pécsi egyetemistákat, akik 1956. október 22-én délután diáktanácskozást hívtak össze, és élére álltak a forradalmi mozgalmaknak.
Az elégedetlenség hulláma, ami átfutott az egész országon, magával ragadta Pécs hallgatóit is, akik szembeszálltak az elnyomással.
A forradalom szellemisége városunkban is felemelkedett, és minden egyetemista megérezte azt a bátorságot, amely a forradalom lüktető szellemiségéből fakadt.
Az ifjúság ereje, amely elérte, hogy az ország egészére nézve követeléseket fogalmazzanak meg, a szovjet csapatok kivonásáért kiáltott, és demokratikus változásokat követelt.
A megemlékezés alatt a Janus Egyetemi Színház „Láthatatlanok” című előadása segített minket visszarepíteni azokba a napokba, amikor a pécsiek a Mecsekbe menekültek, hogy továbbra is harcoljanak a forradalom eszméiért. A kitartás, a hit és a remény 18 napig tartotta őket a hideg erdőben.
Dr. Debreczeni László, Pécs egyik ikonikus alakja, a Pécsi Orvostudományi Egyetem hallgatójaként az 1956-os forradalom során jelentős szerepet játszott, mint a diákparlament elnöke. Tevékenységéért börtönbüntetést kapott és eltávolították az egyetemről, orvosi diplomáját így csak 1964-ben szerezte meg.
Élete példaként szolgált azoknak, akik az egyetemi közéletben a hallgatókért dolgoznak.
2022-ben bekövetkezett halála után a Debreczeni László Közéleti Díj megalapítása méltó emléket állított neki. A Pécsi Tudományegyetem rektora, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére, évente adományozza a díjat egy hallgatónak és egy doktorandusznak, elismerve kiemelkedő közéleti tevékenységüket.
Az idei évben Debreczeni László Közéleti Díjban részesült:
Pénzes Martin, aki 2021 óta látja el a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöki tisztségét. Vezetői szerepét odaadással, lelkiismeretesen és nagy felelősséggel tölti be, mind a mai napig. Elnöksége alatt kiemelt célja volt, hogy a kar hallgatói számára a Hallgatói Önkormányzat mindig magas színvonalú és könnyen elérhető szolgáltatásokat biztosítson. Törekvései és elhivatottsága hozzájárultak ahhoz, hogy a hallgatói közösség érdekei mindig előtérbe kerüljenek, és hogy az ÁOK HÖK megbízható, támogató közösséggé váljon.
Glázer-Kniesz Adrienn, aki 2018 óta vesz részt a hallgatói érdekképviseletben. Graduális képzése során kari szakos képviselőként segítette hallgatótársait, rendszeres résztvevője volt a beiskolázási eseményeknek, valamint számos, a hallgatói közösség összekovácsolódását segítő esemény szervezésében vett részt. Doktori tanulmányai megkezdése óta aktív tagja a Pécsi Tudományegyetem Doktorandusz Önkormányzatának, ahol érdekképviseleti tevékenysége mellett komoly szerepet vállal a szervezet által rendezett konferenciák szervezésében is. Adrienn egyetemi pályafutása egészében elkötelezetten népszerűsíti a kutatói életpályát, mindemellett aktív szerepet vállal a hallgatói közéletben is.
A díjazottak Debreczeniné Joó Margit asszonytól vehették át dr. Debreczeni László „Egy medikus barangolásai börtönországban” című könyvét.
Gratulálunk a díjazottaknak!