Dokumentumfilmek a menekülő egyetemekről – filmvetítés és beszélgetés, ezt a címet viselte a PTE Egyetemi Levéltár XXI. levéltári napi rendezvénye, melyet november 21-én tartottak az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Székházában.
2023 során Boronkay Gusztáv operatőr és rendező vezetésével, a Crossborder Film Kft. révén három félórás dokumentumfilm készült az első világháború következményeként menekülni kényszerülő magyar egyetemekről. A történész szakértők
közreműködésével készült munkában az egyetemi levéltár munkatársai is részt vettek.
A dokumentumfilmek bemutatása előtt beszédet mondott Lengvári István, a PTE Egyetemi Levéltár igazgatója, valamint dr. Fedeles Tamás, a PTE oktatási rektorhelyettese is, aki elsősorban a pozsonyi egyetem Pécsre költözésének jelentőségét emelte ki.
A Menekülő alma mater az 1919-ben menekülni kényszerült Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem az anyaországba átköltözés körülményeit és a szegedi elhelyezés történetét mutatja be.
A Száműzött egyetem a Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem küzdelmét mutatja be, melyet a pozsonyi veszélyeztetett lét, a Budapestre menekülés és az új székhely, Pécs kiválasztása jelentett. A film a pécsi költözés körülményeit is ismerteti a folyamatban részt vevő szereplők bemutatásával.
A harmadik rész címe: A selmeci szellem, mely a selmecbányai főiskola menekülését, az anyaországba való átköltözés eseményeit és körülményeit meséli el. Bemutatja a hősies küzdelmet, a nyugat-magyarországi felkelést és a számunkra kedvezően végződő 1921-es soproni népszavazást, melyekben szintén döntő szerepük volt a Selmecbányáról Sopronba került fiataloknak.
Producer: Belénessy Csaba†
A vetítést követően az egyes filmek történész szakértői és a filmsorozat operatőr-rendezője beszélgettek elsősorban nem a filmek által feldolgozott történeti eseményekről, hanem arról, miként született meg a sorozat ötlete, milyen nehézséget jelentett a történészeknek a filmes szakember szempontjait elfogadva és a célközönség elvárásaival bemutatni a történeti folyamatokat. Szó esett azokról a nehézségekről is, melyeket a tárgyi emlékek hiánya okozott, és arról, miként próbáltak a készítők a laikus érdeklődők számára is élvezetes műveket alkotni. Végül az alkotók a hallgatóság kérdéseire is örömmel válaszoltak.
A beszélgetés résztvevői voltak:
Boronkay Gusztáv operatőr, rendező
Lengvári István főlevéltáros, igazgató (PTE Egyetemi Levéltár)
Pilkhoffer Mónika történész, egyetemi docens (PTE BTK Történettudományi Intézet)
Szemerey Tamás ny. mestertanár, egyetemtörténet-kutató (Soproni Egyetem)
Vajda Tamás főlevéltáros, igazgató (SZTE Levéltára)
Az esemény az MTA PAB Gazdaság- és társadalomtörténeti Munkabizottságának társszervezésében valósul meg.