close
CímlapEDUCEDUC-WIDE Műhely: Nyílt Tudomány a Gyakorlatban

EDUC-WIDE Műhely: Nyílt Tudomány a Gyakorlatban

2024. december 06.

A Pécsi Tudományegyetem adott otthont az „Open Science trendek, kihívások és megoldások” című workshopnak, amelyet 2024. december 4-én szerveztek az EDUC-WIDE projekt keretében. Az esemény célja, hogy segítse az oktatókat és kutatói szakembereket eligazodni a nyílt tudomány gyorsan változó világában. A délelőtti programokat angol, a délutáni szekciókat magyar nyelven tartották, hogy minél szélesebb kör, valamint az EDUC Szövetség számára is elérhetővé váljon a rendezvény.

A kihívások azonosítása

A rendezvényt Dr. Füzér Katalin, az EDUC-WIDE projekt vezetője nyitotta meg. Az előadások a mesterséges intelligencia és a kutatásértékelés reformjának kihívásaira, valamint a nyílt tudomány előnyeire hívták fel a figyelmet. A program egyik kiemelkedő témája a Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) kezdeményezés bemutatása volt, amely az akadémiai teljesítmény holisztikusabb és kvalitatívabb értékelését szorgalmazza a hagyományos metrikák helyett.

Konkrét megoldások és támogatások

Az első pillért a nemzeti konzorciumi (EISZ) égisze alatt megkötött read and publish megállapodások jelentik. Ezek a megállapodások lehetővé teszik, hogy az egyetemek fedezzék a szerzők helyett a cikkfeldolgozási díjakat (APC), így elősegítve a nyílt hozzáférésű publikálást és csökkentve a kutatók adminisztratív és anyagi terheit.

A második pillért az egyetem és az egyetemet fenntartó alapítvány között létrejött szerződés biztosítja, egy open access alap létrehozásával. Ez az alap szintén tehermentesíti a szerzőket az APC díjak megfizetésétől, amennyiben megfelelnek az alap igénybevételhez szükséges pályázati feltételeknek. Ez a komplex támogatási rendszer jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy az Pécsi Tudományegyetemen zajló kutatások és azok eredményei szélesebb körben hozzáférhetők legyenek. További információk és részletek az Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont weboldalán olvashatóak magyar és angol nyelven.

Kutatók megerősítése az EDUC-WIDE révén

Az EDUC Szövetség kiemelt szerepet játszik az európai egyetemek közötti együttműködés előmozdításában. Az erőforrások és bevált gyakorlatok megosztásával a szövetség segíti a kutatókat abban, hogy alkalmazkodjanak az akadémiai környezet változásaihoz. A műhelymunka keretében bemutatott Masaryk Egyetem Kiadója évente több mint 50 tudományos folyóiratot és 400 szakkönyvet gondoz. Ez a hálózat példaként szolgál arra, hogyan működhetnek együtt az intézmények a kutatási kapacitások erősítése, a minőség biztosítása és az akadémiai munkák hatásának növelése érdekében. Az EDUC-WIDE mint a tudásmegosztás hidja, a fenntarthatóság és az innováció kulcsfontosságú tényezőjeként került méltatásra.

Útmutatás a jövőre

A műhelymunka zárásaként a résztvevők közösen vázoltak fel egy jövőbeni együttműködési tervet, amely elősegíti a kutatók felkészülését a nyílt tudomány és a mesterséges intelligencia világában rejlő lehetőségekre.

További kapcsolódó szakmai tartalmakat az Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont kutatástámogatással foglalkozó blogján, a Kalauzon olvashatnak az érdeklődők:

https://kalauz.lib.pte.hu

 

Molnár Dávid

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni