close
Címlap13. Fellépés az éghajlatváltozás ellenAz éghajlatváltozás és az orvosi oktatás metszéspontja

Az éghajlatváltozás és az orvosi oktatás metszéspontja

Miként válhat az éghajlatváltozás az orvosi tanterv részévé? A Pécsi Tudományegyetem január 23 és 24. között adott otthont a CLIMATEMED projekt zárókonferenciájának, ahol a résztvevők közösen keresték a választ erre a kérdésre. A hároméves Erasmus+ program támogatásával megvalósult projekt célja az volt, hogy az éghajlatváltozás egészségügyi hatásait beépítse az orvosi képzésbe, hidat teremtve a fenyegető globális kihívások és a jövő orvosainak tudása között.

Az eseményt dr. Tényi Tamás, az Általános Orvostudományi Karának dékánhelyettese nyitotta meg, aki beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az éghajlatváltozás megértése és annak hatása az emberi testre, valamint ezek kezelése már elengedhetetlen része kell legyen az orvosi hivatásnak. „Engedjék meg, hogy egy pillanatra eljátsszam az „ördög ügyvédjének” szerepét. Van egy olyan tendencia – különösen a sztereotipikus orvosi szakemberek körében – akik felszínes magyarázatokat kínálnak a betegek aggodalmaira. ’A problémáját biztos az időjárás okozza.’ Valószínűleg ti is találkoztatok már ezzel az általános válasszal azoktól, akik nem tudnak pontosabb diagnózist adni.

A klímaváltozás nemcsak természeti, hanem egészségügyi szinten is összetett problémákat generál. A mi munkánk éppen ezért túlmutat a felszínes magyarázatokon – az orvostudomány ezen új területének mélyebb megértésére és integrálására van szükség” – mondta.

A konferencia a „Developing New Curriculum Outlines and Learning Materials on Climate change's Health Impacts for Medical Schools – The Climatemed Project” című előadással indult, melyet a PTE ÁOK Orvosi Népegészségtani Intézet munkatársa, dr. Girán János prezentált.

„Az Egészségügyi Világszervezet szerint az éghajlatváltozás évente körülbelül 200 000 halálesethez járul hozzá, mégis a világ orvosi egyetemeinek csupán 15%-a foglalkozik ezzel a témával a tantervében.

Ezen szeretnénk változtatni” – hangsúlyozta Girán doktor.

A CLIMATEMED projekt keretében négy ország öt partnere dolgozott együtt, hogy innovatív tananyagokat és oktatási eszközöket fejlesszenek ki az orvostanhallgatók, oktatók és posztgraduális képzésben résztvevők számára. A projekt eredményeként ezek március 1-től ingyenesen elérhetővé válnak:

  1. Új tanterv és tananyagok az orvostanhallgatók számára az éghajlatváltozás egészségügyi hatásairól,
  2. Képzési és oktatási anyagok az orvosi egyetemek oktatói számára,
  3. Tanári útmutató arról, hogyan lehet az éghajlatváltozással kapcsolatos egészségügyi témákat beépíteni a tantervbe,
  4. Képzési anyagok az orvosok posztgraduális tanulási programjaihoz.

Az új tananyagok és irányelvek célja, hogy támogassák az éghajlatváltozás egészségügyi hatásainak oktatását, valamint ösztönözzék az intézményeket arra, hogy ezeket beépítsék meglévő tanterveikbe.

A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a jövő orvosainak fel kell készülniük az éghajlattal összefüggő betegségek, például a hőhullámok okozta megbetegedések, vagy a klímaváltozás által terjesztett fertőző betegségek kezelésére. Az ilyen jellegű képzés nem csupán egyéni, hanem globális szinten is életmentő lehet.

Az esemény nemcsak a projekt záróakkordja, hanem egy fontos párbeszéd kezdete is volt arról, hogyan integrálhatók a fenntarthatósági szempontok az orvosi oktatásba.

Egyre nagyobb az igény az olyan szakemberek iránt, akik megértik a klímaváltozás összetettségét és egészségügyi következményeit” – zárta előadását dr. Girán János.

A konferenciát követően a résztvevők abban bíznak, hogy az elért eredmények és a március 1-től ingyenesen hozzáférhető tananyagok hozzájárulnak ahhoz, hogy az orvosi oktatás valóban felkészüljön a 21. század legnagyobb kihívásaira.

Kovács-Csincsák Mercédesz

Kovács-Csincsák Mercédesz

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni