close
CímlapNyelvtanulásSzorongásmentesen vizsgázni?

Szorongásmentesen vizsgázni?

2019. december 26.

Mindannyiunk közös élménye, hogy egy dolgozat megírása, egy felelés vagy vizsga szorongással tölt el bennünket. Kit jobban, kit kevésbé, de érzelmileg mindenképpen hatással van ránk a tény, hogy most megmérnek bennünket, milyenek is vagyunk, mennyit is tudunk. Mert mi lesz, ha könnyűnek találtatunk? Hisz mindenkinek fontos, hogy jó érezzük magunkat a bőrünkben, hogy önbecsülésünk egészséges legyen. Egy tanuló ember számára óriási motivációt jelent, ha az úgynevezett „én hatékonyság” szintje is megfelelő, azaz rendelkezik azzal a hittel, hogy képes célokat kitűzni, és megvalósítani azokat, mivel rendelkezik a megvalósításhoz szükséges viselkedésformákkal. E hit kialakulásában fontos szerepet töltenek be a korábbi siker és kudarcélmények, a mások visszajelzései és a bátorítás.

Tehát nemcsak az eddigi dolgozatok, felelések vagy vizsgák esetében elért sikerek és kudarcok erősíthetnek meg bennünket vagy tölthetnek el szorongással, hanem a mások (pl. a tanár vagy vizsgáztató) által nyújtott visszajelzések is. Sőt, utóbbiak talán még fontosabbak is, mert egy ilyen visszacsatolásnak erőteljes érzelmi információtartalma van: meglepődést és

Örömöt éppúgy közvetíthet, mint helytelenítést vagy elutasítást. Itt pedig már arról kell beszélnünk, hogy társas lényként erős igényünk van a szeretetre és elfogadásra. Egy tanár, oktató vagy vizsgáztató visszajelzése hatással, méghozzá óriási hatással van arra, hogy szorongásunk milyen szintet ér el az adott helyzetben. E visszajelzés lehet verbális – szóbeli dicséret vagy helyeslés –, de ugyanúgy lehet metakommunikatív is. Egy összehúzott Szemöldök, egy grimasz, vagy a hibánk kijavítása azonnal összeránthatja gyomrunkat. És ami még ennél is fontosabb, mindez hatással van a teljesítményre. A kutatások azt mutatják, hogy a szorongás negatívan hat a teljesítményre, mert beszűkíti a figyelmet. Az ember arra összpontosít, amitől fél vagy arra, hogyan kerülhetne biztonságba, és szinte minden mást figyelmen kívül hagy.

Persze a szorongás normális mértéke elengedhetetlen az evolúciós és a mindennapi túlélés szempontjából, hisz aki annak idején nem szorongott, amikor megzörrent a bokor, azt megette az oroszlán.

A túlzott mértékű szorongás viszont egyértelműen lefoglalja a kognitív erőforrásainkat, mégpedig úgy, hogy rontja a munkamemória központi végrehajtó részének hatékonyságát. A szorongás tehát a munkamemória működésén keresztül általánosságban gyengíti a kognitív funkciókat. A fentiekből az következik, hogy ha szorongásunk mértéke átlép egy bizonyos küszöböt, akkor rosszabbul teljesítünk az adott helyzetben: egy dolgozat írásakor, vagy a szóbeli vizsgán. Szorongásunk mértéke, mint láttuk, részben ugyan, de függ a számunkra visszajelzést nyújtó személytől. Talán sokunknak megvan az az élménye, mennyire elbizonytalanító tud lenni az, amikor vizsga közben a tanár valamit feljegyez. Pedig lehet, hogy csak azt írta fel, hogy ne felejtsen el kenyeret venni.

Tehát ha most fordítunk egyet a nézőpontunkon: egy vizsgázó akkor tud optimális teljesítményt nyújtani, akkor nem befolyásolja teljesítményét a szorongás, ha a tanár/vizsgáztató viselkedése megfelelően semleges. Végezetül, ha mindezt egy nagy téttel bíró nyelvvizsga kontextusába helyezzük, akkor gondolkodhatunk azon, hogy vajon a páros vizsga lehetősége, amely az ECL nyelvvizsga esetében fennáll, ideálisabb vizsgázási körülményeket jelent-e a hagyományos szituációhoz képest, amikor egy vizsgázóval két vizsgáztató ül szemben. Az ECL nyelvvizsga fejlesztői pontosan a fentiek miatt döntöttek úgy, hogy a szóbeli vizsga esetében két a két vizsgázó egymással beszélget. Míg az egyik vizsgáztató moderálja a beszélgetést, a másik a vizsgázók mögött elhelyezkedve értékel. Így a „kenyeret venni délután” feljegyzés nincs hatással a vizsgázók teljesítményére.