close
CímlapTudományStabilitás és az új, PTE-s kézfertőtlenítő

Stabilitás és az új, PTE-s kézfertőtlenítő

2021. december 16.

Forradalmian új összetételű kézfertőtlenítő gélt dolgozott ki a PTE (erről korábban ebben a cikkben számolt be részleteiben az UnivPécs). A munkacsoportnak Nmar Fatima végzős gyógyszerészhallgató is tagja, aki a kutatáshoz fűződő dolgozatával elnyerte a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Dékáni Pályamunka 2021 pályázat első helyét is.

Hogyan kerültél a kutatási programba?
Harmadéves koromban, még 2019-ben a gyógyszertechnológia kurzusra jártam, amikor megkeresett Ámanné dr. Takácsi-Nagy Anna, hogy érdekelne-e a TDK-zás lehetősége. Őszintén szólva az elején még nem is tudtam, mibe csöppentem bele.

Mindig partnerként kezeltek a munkacsoporton belül,

és a feladataimat is úgy határozták meg, hogy el tudjam végezni. Ahhoz képest, hogy hallgató vagyok, relatíve sok időt dolgoztam ebben a kutatásban: a formulálásban is részt vettem a kezdetekkor, a mikrobiológai vizsgálatban is. Később, amikor önkénteseket is bevontunk a tesztelésbe, ennek kapcsán mind a kérdőív összeállításában, mind a kiértékelésben részt vehettem. Végül a stabilitás-vizsgálat lett hozzám köthető.

Miről szól a díjnyertes dolgozatod?
A címe az, hogy Természetes eredetű kivonatot tartalmazó kézfertőtlenítő gél stabilitás-vizsgálata. Azt elemeztem, hogy a legyártott készítménnyel mi történik majd a felhasználás folyamán. Ez minden gyógyszerkészítménynél kiemelt jelentőségű lépés. Az, hogy hogyan és milyen vizsgálatot végzünk, már az adott anyag jellegétől függ. A gél kapcsán végeztem például vizsgálatot arra vonatkozóan, hogy hogyan terül és oszlik el a kézfejen, mennyire mosható le, milyen a hatóanyag kioldódása, diffúziója. Vizsgáltam anyagszerkezeti kérdéseket is, és azt is, hogy az idő folyamán – különböző tárolási módoknál – mennyi hatóanyag marad a készítményünkben.

Mit fed, mivel jár ez az elismerés?
A TDK-dolgozattal lehet pályázni rá. Ha valaki helyezést ér el ezen a pályázaton, akkor szakdolgozatnak fogadják el, ha pedig a helyezéshez TDK (vagy OTDK) díjnyertes előadás is társult, akkor a szakdolgozatot védeni sem kell, automatikusan jár az ötös. Nekem mindkettőt sikerült abszolválnom. Nagyon jó érzés, alig hiszem el!

A PTE által szabadalmazott úgy tudom, csak jövőre kerül a boltok polcaira. Mit gondolsz azokról a kézfertőtlenítőkről, amiket kapni lehet?
Azt gondolom, hogy a legkritikusabb a kézmosás lenne, és hogy megfelelő módon végezzük. Ami a kézfertőtlenítőket illeti: az interneten sok olyan videó kering, amikből elvileg azt lehet megtanulni, hogyan lehet házilag kézfertőtlenítőt készíteni. Ezeket rendkívül problematikusnak tartom, mert nem feltétlenül szakszerűen állítják őket elő. Az egy dolog, ha irritációt okoz, de

ha nem hatásos és mi annak hisszük, az hamis biztonságérzetet ad.

A dolgozatomban egyébként erre is kitértem részleteiben. A boltban kapható termékek biztonságosak – annyira kell ügyelni, hogy virucid hatásút válasszunk.

Milyen érzés egy olyan kutatásban részt venni, amiből konkrét termék lesz?
El sem hisszük! Rengeteg munka van benne, ennek én hallgatóként csak kisebb részével szembesültem.

Az, hogy forgalomba kerül, hatalmas büszkeség lesz a kutatócsoportnak, és a karnak is.

Ötödéves vagy. Mik a terveid?
Ez nagyon nehéz kérdés, még nem tudom. Gondolkodtam azon, hogy belevágok a PhD-képzésbe – de még nem merek tervezni, ugyanis az államvizsgát nagy akadálynak tekintem. Többféle dolgot szeretnék kipróbálni, ennyi a biztos.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni