close
Címlap3. Az egészség és a jóllétErősödő Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium

Erősödő Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium

A Pécsi Tudományegyetem Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpont átadására június 16-án került sor. Az új épületszárny kialakításával párhuzamosan megtörtént a PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika korszerűsítése is, illetve illetve a Családbarát Szülészeti program keretében egyebek között a szülőszobák és a gyermekágyas osztály is megújulhattak. Az építési, felújítási beruházás az eszközbeszerzéssel együtt összesen mintegy 2,8 milliárd forint hazai forrásból valósulhatott meg. Az új kutatóközpontot Takács Péter egészségügyi államtitkár, Nyul Zoltán magasépítési beruházásokért felelős helyettes államtitkár, Bódis József professzor, a PTE-t fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, egyúttal az NRMK projekt szakmai vezetője, Miseta Attila professzor, a PTE rektora, Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke, Kovács L. Gábor akadémikus, a PTE HRNL szakmai vezetője és Kovács Kálmán klinikaigazgató, a CSBSZ projekt szakmai vezetője adta át.   

A Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpontról itt olvasható további információ.
Az átadás részleteiről pedig ezen a linken érhető el anyag.

A fejlesztés során fontos szempont volt, hogy a kutatások is minél magasabb színvonalon, korszerű körülmények között folytatódhassanak. A felépített, illetve megújult épület ugyanis a Széchenyi Terv Plusz program RRF-2.3.1-21-2022-00012 azonosítószámú „Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium” című projektjének legfőbb klinikai megvalósítási helyszíne is egyben. Ez a projekt jelenleg is zajlik a sikeres meddőségi kezelések, az asszisztált reprodukciós beavatkozások hatékonyságának növelése, valamint a demográfiai stabilitás megteremtése érdekében, 2,204 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból.
„A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumot a kormány az elsők között hozta létre, 3 éve működünk” – mondta el dr. Kovács L. Gábor, a feladatot illetően pedig hozzátette:

Az in vitro fertilizáció sikeressége világszinten 30–35 %, vagyis 10-ből 6 vagy 7 gyermekre vágyó  álma nem teljesülhet akkor sem, ha az orvostudomány teljes jelenlegi arzenálját beveti. Ezen az arányon csak kutatáson alapuló innovativitással lehet javítani. A Pécsi Tudományegyetem több egységéből – ÁOK, ETK, GYTK, KK – száznál több kutató dolgozik azért, hogy sikeres legyen ez a program, nagyobb legyen az esély a gyermekáldásra.”

A  Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium égisze alatt dolgozók nem a most átadott szárnyban dolgoznak majd, ám a Nemzeti Reprodukciós Módszertani Kutatóközpont kiemelt eleme lesz a munkának.

A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika mint helyszín azért is fontos számunkra, mert itt fogalmazódnak meg azok a kérdések, melyeket a laboratóriumok zugaiban meg kell oldanunk” – mondta dr. Kovács L. Gábor.  A három éve létrejött Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium teljesítményét immár négyszer monitorozta a kormány, és mind a négy alkalommal kiválóan teljesített.

„A mai nappal új lehetőségek nyílnak meg előttünk”

- szögezte le dr. Kovács L. Gábor.
A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium az eddigi betegellátási és kutatási tevékenység integrálásán túl merőben új dimenziót nyitott ki az intézmény a társadalom és a humán reprodukciót meghatározó tudományok számára. Összefogja a reprodukciós téma minden vetületét, az elméleti és klinikai kutatásokat, a doktori programokat, az e téren születő szabadalmakat és a műszerpark fejlesztését célzó beruházásokat egyaránt.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni