A Magyar Public Relations Szövetség szakmai támogatásával szervezett nagyszabású, nemzetközi PR konferenciát a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara és a Ferling Kft. az egyetem szekszárdi campusán október 17-18-án. A kétnapos rendezvényen szakmai előadások, networking és hallgatói prezentációs verseny is helyet kapott.
A konferencia olyan fontos kérdések köré épült, mint a Milyen kompetenciák szükségesek a hatékony PR-munkához? Mit várnak az ügynökségek a kezdő kommunikációs szakemberektől? Hogyan készíthetik fel az oktatási intézmények a hallgatókat a gyakorlati életre? A jelenlévő szakemberek megosztották egymással jó gyakorlataikat, és beszéltek a kiaknázatlan lehetőségekről is.
A konferencián nem csak PR-ügynökségek munkatársai, tekintélyes szakemberei és felsőoktatási intézmények oktatói, de tehetséges marketing és kommunikáció szakos, végzős hallgatók is részt vettek.
Ferling József, a FERLING Kft. ügyvezető igazgatója köszöntőjében kiemelte, a mostani rendezvény nem mindennapos Magyarországon, és nagyon ritka, hogy egy ilyen szakembergárdát megszólaltató konferenciát Budapesten kívül tudnak megrendezni: „Példa nélküli, hogy Budapesten kívül létre tudtunk hozni egy olyan szakmai csomópontot, ahol a TOP 50-es PR listáról itt vannak nyolcan, a PR szövetség 14 örökös tagjából itt vannak öten. Ez önmagában hatalmas érték. Vezető ügynökségek, vezető magyar vállalatok képviselői vidéken találkoznak egymással, ami amellett, hogy nagy dolog, kicsit rámutat arra is, hogy ez az ország nem kell, hogy kizárólag főváros centrikus legyen.”
A konferencia jelentősége kapcsán a PR szakember elmondta, „Alapvetően hiányoznak azok az események, ahol a szakma szereplői találkoznak, beszélgetnek egymással.
Ezen a konferencián a szakma gyakorló szereplői találkozhattak a PR szakmára készülő fiatalokkal. A hallgatók megismerhették az igényeket, a lehetőségeket, míg a szakma megismerhette a beérkező generációk igényeit, ambícióit, tudását.”
A nemzetközi konferencia első napja panelbeszélgetéssel indult, ahol a szakemberek a PR-szakmához szükséges kompetenciákról, a szakmába belépő új generációk integrációjáról beszélgetett. Ezt követte egy hallgatói prezentációs verseny, ahol öt csapat mutatkozott be, köztük egy Magyarországon tanuló külföldi hallgatói csoport is.
Az esettanulmányban a K&H kereste Magyarország legfenntarthatóbb önkormányzatait, ehhez kapcsolódóan
az egyetemistáknak egy B2B pr-koncepciót kellett kidolgozniuk a fenntartható önkormányzatok díj népszerűsítésére.
Hamarosan pedig ők is látni fogják, hogy a K&H, hogyan bonyolítja le ezt a projektet a valóságban. A zsűri visszajelzése alapján a fiatalok nagyon jó hozzáállással, friss gondolatokkal érkeztek, ugyanakkor a hallgatók is örültek, hogy valódi kihívásban vehettek részt, és szakmai visszajelzéseket kaptak.
Dr. Szécsi Gábor, a PTE KPVK dékánja, az MTA Kommunikáció- és Médiatudományi Osztályközi Állandó Bizottság elnöke megnyitó beszédében azt mérlegelte, hol található ma a PR mint önálló hivatás, illetve mint önálló oktatási téma.
„A PR még mindig nem kapta meg rangjához, komplikált jellegéhez, hihetetlenül kiterjedt kommunikátori képességigényéhez méltó megítélését. Nincs jelen a stratégiai kommunikáció világában, és sok ember fejében még mindig nem önálló területként él” – mondta a dékán, majd hozzátette, a jelenlegi, többcsatornás digitális média korában sokkal több kommunikációs és stratégiai terület kellene, hogy a PR hatáskörébe tartozzon.
A konferencia második napján többek között előadást tartott a PTE Kapcsolati Igazgatóságának igazgatója, Győrffy Zoltán is, aki az egyetem beiskolázási stratégiájából adott ízelítőt, illetve arról is beszélt, hogy a mai középiskolások milyen szempontok alapján választanak a hazai felsőoktatási intézmények közül. A Pécsi Tudományegyetem esetében például kiemelten fontos a város, ahol található, melyet a „The Campus Advisor” a legfrissebb rangsora is megerősített, ebben Pécs a tavalyi 46. pozícióból a 14-re ugrott előre, egyebek között olyan világhírű egyetemvárosokat is megelőzve, mint London, Krakkó, Barcelona vagy Párizs.
A nap egyik legérdekfeszítőbb előadását Bruck Gábor, pszichológus, a Sawyer Miller Group kommunikációs szakértője tartotta NewSmart: Másként kell okosnak lenni, mint korábban címmel. Az „Új okosság” egyebek mellet azt is jelenti, hogy egy vezető nem a saját, hanem a csapata győzelmét, az együttműködés lehetőségét keresi, átláthatóan dolgozik, utat enged a sajátjánál jobb gondolatoknak, miközben keresi mi az, amiből tanulhat és nem fél kimondani, ha valamit nem tud. Napjaink vezetője nem csak magas IQ-val, de magas EQ-val is rendelkezik. Bruck Gábor elmondta: a kőkorszaki érzelmek, az ego, a büszkeség nagyon megnehezítik a magasabb rendű gondolkodást, ezért meg kell tanulnunk alázatosnak és szerénynek lenni.
A kétnapos rendezvény alatt a résztvevők részéről már meg is fogalmazódott az igény a folytatásra. Erre reagálva Ferling József elmondta: bízik benne, hogy jövőre meg tudják ismételni a konferenciát, illetve, hogy még több hallgató fog jelentkezni a prezentációs versenyre.