A Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős szakterületével közösen „Akik arra születtek …” néven rendezvénysorozatot állított össze a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára, amelynek soron következő rendezvénye a Pécsi Tudományegyetem Ifjúság úti campusán kapott helyet november 13-án, a magyar nyelv napján.
A rendezvénysorozat célja, hogy a térség munkáltatói és végzős hallgatói megismerhessék egymást, jövőbeli, közös együttműködéseket alapozhassanak meg. A pedagógusjelöltek konkrét és naprakész információkat kaptak a tankerületi központok, a szakképzési centrumok, az önkormányzatok és az egyházi, valamint a magánfenntartók meghívott képviselőitől a régióban betölthető pedagógusálláshelyekről. A rendezvényen elhangzó előadások ezen felül megismertették a hallgatókat a pedagóguskarrier belső értékeivel, erősítve ezzel elköteleződésüket a pedagógushivatás iránt.
Pálfi Erika, a Belügyminisztérium Köznevelési Helyettes Államtitkárság főosztályvezetője köszönetet mondott a Pécsi Tudományegyetem vezetőségének, illetve minden közreműködőnek, hogy a rendezvény létrejöhetett, ráadásul éppen a magyar nyelv napján. Nyitó beszédében kihangsúlyozta, „a pedagóguspályának az is feltétele, hogy mindenki megtalálja magát ebben az intézményrendszerben, a helyet, ahol tényleg szeretettel fogadják, ahol a kollégák mentorálják és támogatják a pályakezdőket,” majd hozzátette, „a legjobb dolog a tanításban, hogy valóban számít a munkánk!”
Dr. Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára elmondta, azon dolgoznak, hogy a fiatalok számára vonzóvá tegyék a pedagóguspályát, melyhez igyekeznek minden feltételt, és stabil kezdést biztosítani, ugyanakkor rámutatott, hogy mind intézményi, mind kormányzati oldalról vannak még feladatok ezzel kapcsolatban. Háláját fejezte ki a Pécsi Tudományegyetemnek, amiért az intézmény szívvel-lélekkel, minden szakmaiságával „segíti a fiatalokat abban, hogy minél jobb, minél több tudással és emberséggel rendelkező pedagógussá tudjanak válni”. Kiemelte, 2024-ben több, mint 15 000 hallgató választotta a pedagógusképzést.
„Ez több, mint egy szakma. Akik pedagógusnak készülnek, illetve pedagógusként dolgoznak tudják, hogy ez egy olyan szakma, amely hivatássá érhet, ezért úgy érdemes művelni, hogy hivatásként tekintünk rá” – mondta dr. Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese, aki azt is kihangsúlyozta, hogy a pedagógusképzésben nagy hagyományokra visszatekintő intézmény maximális felkészülési lehetőséget biztosít az erre a pályára készülő fiataloknak.
A nyitó beszédeket követően Pécsi Rita PhD neveléskutató tartott motivációs előadást a résztvevőknek, Tóth László Ákos, a Pécsi Tankerületi Központ igazgatója tájékoztatta a jelenlévőket a regionális lehetőségekről, zárásként pedig Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára beszélt a tanárképzés megújításáról. A hallgatóknak az előadások előtt és után is volt lehetőségük felkeresni az álláshelyeket kínálók standjait.
A rendezvényen az alábbi szakmai kiállítók vettek részt:
- Klebelsberg Központ:
- Pécsi Tankerületi Központ,
- Mohácsi Tankerületi Központ,
- Szigetvári Tankerületi Központ,
- Magyarországi Evangélikus Egyház,
- Magyar Katolikus Egyház,
- Magyarországi Református Egyház,
- Baptista Szeretetszolgálat,
- Alapítványi és Magániskolák Egyesülete,
- Magyar Waldorf Szövetség,
- Nemzeti Pedagógus Kar óvodai tagozata,
- Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal:
- Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum,
- Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum,
- Bajai Szakképzési Centrum,
- Dunaújvárosi Szakképzési Centrum