close
Címlap12. Felelős fogyasztás és termelésII. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásár

II. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásár

Forró volt a hangulat a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének Szentmiklós-hegyi telepén augusztus 26-án, de a 2023-as nyár egyik legperzselőbb napja sem gátolta a termelőket és a több száz érdeklődőt abban, hogy igazi rajongó tömeg alakuljon ki és kb. 200 fajta szőlőt kóstoljanak.

A PTE a hazai csemegeszőlőért!
“Mérföldkőhöz ért tegnap a Pécsi Egyetemi Borbirtok, hiszen tegnap adtuk át új csemegeszőlő-mintakertünket, mely 22 új, pécsi nemesítésű fajtát is tartalmaz, művelésükben pedig a legújabb technológiára alapozunk, illetve ezek révén megteremtjük az oltványértékesítés alapjait” - mondta el Madaras Zoltán, a PTE Egyetemi Borbirtok elnöke. A másodszor megrendezett Csemegeszőlő-kiállítás és -vásár kapcsán kiemelte: “Fontos, hogy minél kevesebb vegyszerrel kezelt szőlő kerüljön gyermekeink asztalára.”
“A csemegeszőlőt tekintve Magyarország csak 25 százalékban önellátó, a többi külföldről érkezik hazánkba. Fontos, hogy a kormányzat támogassa a termelők és nemesítők erőfeszítéseit, valamint a facilitások kiépítését”- szögezte le dr. Miseta Attila rektor, majd az eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetemmel írt alá szerződést, ami a két intézmény évtizedek óta tartó szoros együttműködését a vitikultúrára is kiterjeszti.
“Fantasztikus, hogy szinte az összes társintézmény képviselteti magát a rendezvényen Debrecentől Tarcalig. Fontos, hogy a termelők, fajtagyűjtők össze tudnak fogni” - hangsúlyozta dr. Teszlák Péter, a PTE SZBKI kutatási igazgatója.


“Van hova fejlődni, kiemelten fontos a kutatás-fejlesztés szerepe” - húzta alá dr. Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős államtitkár-helyettes, aki a későbbiekben a kormányzati támogatási lehetőségekről is részletes tájékoztatást adott. E szerint kibővült a támogatott terület, ám számos gazdálkodási feltételnek kell a pályázóknak megfelelniük. A részletek ezen a linken érhetők el.

Nyomasztó jelen, kihívásokkal teli jövő
Rózsás nem volt a kép, melyet dr. Apáti Ferenc, a FruitWeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke festett a hazai csemegeszőlő-termelés helyzetéről. 2,5 kg az éves csemegeszőlő-fogyasztás Magyarországon (az alma, görögdinnye és őszibarack után a csemegeszőlő a 4. legkedveltebb gyümölcs!), ám

a vevők 60-70%-a leginkább a nagy bevásárlóközpontokban szerzi be ezt a gyümölcsöt, ahol hazai termést elvétve találni - az áruházak ugyanis nagy tömegben szállítani képes partnereket keresnek, így olasz vagy Németországon keresztül érkező tengerentúli fürtök kerülnek a polcokra.

A magyar csemegeszőlő-termesztés az EU-s piacnak mindössze fél százaléka - ezt a mennyiséget az olasz termés feleslegessé vált többlete gond nélkül leuralja úgy, hogy a csemegeszőlő mai 800-1000 Forintos átlagárát - mely nem tart lépést a magyar termelők költségeivel - is tartani tudja.

“A klíma egyre kevésbé kedvező, a versenytársak kegyetlenek, kevés és képzetlen a magyar munkaerő, mely az ültetvényeket gondozhatná - sajnos hosszú távon is ezek jellemzik majd a magyar csemegeszőlő-termelés kihívásait”

- mondta el dr. Apáti Ferenc.

Díjak
Az esemény végére szinte már csak a termelők maradtak a helyszínen, és várták, milyen eredményeket ismertet majd a szakmai zsűri. “Sok esetben csalóka az eredmény, a súlyokat tekintve tizedgrammok döntöttek a helyezések között” - bocsátotta előre dr. Teszlák Péter kutatási igazgató. Az eredmények: 

Legnagyobb fürt
1.Kulicz László 2,67 kilogrammos fürtje lett (Atamán fajta)
2. Lujdort Tibor 2,37 kg-os fürtje (rubultzki rezomé)
3. Kulicz László 1,96 kg-.os fürtje (Preobrazsenje)


Kulicz László a 2023-ban a II. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásáron elnyert kupáival

A legnagyobb bogyó magvas kategóriában
1. Lujdort Tibor 25,2 grammal (Everest fajta)
2. a Fülei Zoltán-vezette Kisfái ökokert 23.1 grammal (Prednekprovje)
3. 22.3 grammal Kulicz László (Monarch fajta)

A legnagyobb bogyó magvatlan kategóriában
1. 16 grammal Horváth Sándor és Paula bogyója (Santovia japán fajta)
2. Sipos Lajos egyik fajtátja, 11,5 grammal
3. 11 grammos bogyó Bukovics János nemesítőtől (Kismics gerodon fajta)

Legjobb íz
1. Bukovics János szigetvári termesztő Valek fajtája muskotályos, letisztult ízvilággal
2. A PTE SZBKI egyik régebbi, kínai fajtája, a Xiang Fei, mely egy különleges, muskotályos ízű fehér fajta
3. Horváth Sándor és Paula Grafinája, szép hosszúkás, roppanós bogyóival


Bukovics János a 2023-ban a II. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásáron elnyert kupáival

A Junior díjat öt gyermek szavazata alapján ítélték oda. Idén a legfiatalabbnak a PTE SZBKI Nádor Izabella nevű fajtája ízlett a legjobban, mely sem nem mutatós, sem nem nagy fürtű, ám ízvilága különleges.

A közönségdíjat a Xiang fei fajta kapta meg, mely a PTE SZBKI-hoz kötődik.

Hangulat
Ismét jelesre vizsgázott a birtok rendezvényhelyszínként is: parkolóval, büfével, hűtött italokkal szolgálták ki a vendégeket, a szőlőfürtök tömött sorokban lógtak felfüggesztve a standok felett. Már a program kezdetén sem lehetett a sátrakban egy gombostűt sem elejteni. A rózsaszín virágú leanderek, a fényeszölden csillogó - még éretlen - datolyaszilvák, a termetes fügebokrok és a látványos mandulafenyők igazi mediterrán hangulatot teremtettek.


A sátrat szerencsére át- és átfújta a szellő, így a sok lédús, ragacsos bogyó illata egy nagy felhőként ölelte körbe a kóstolókat. A sok szőlőfajta közül személyes kedvencem az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Szőlészeti és Borászati Intézet Mars Seedless nevű szőlője volt: az apró kék bogyónak égetett cukor illata és vattacukoríze volt! Lenyűgözött Horváth Sándor és Paula Vörös bolygó nevű szőlője is: a pirosas-sárgás gyümölcs minden egyes szeme más kontinenseket rajzol az édes bogyócska lédús héjára. A magam részéről jövőre még nagyobb tömeget jósolok!

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni