close
CímlapEgyetemi életCélok és lehetőségek, bemutatkozik az EDUC

Célok és lehetőségek, bemutatkozik az EDUC

2024. április 17.

Tájékoztató napot tartott az EDUC Európai Egyetemi Szövetség Központi PTE Irodája az egyetem minden polgára számára április 17-én a Trafikban. Az egész napos rendezvény egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, melynek során az érdeklődők dr. Tarrósy István nemzetközi igazgató és EDUC intézményi szakmai vezető, dr. Komócsi András tudományos rektorhelyettes, és dr. Betlehem József általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettes segítségével ismerhették meg az EDUC célkitűzéseit, lehetőségeit.

 A nap nyitó programját jelentő kerekasztal-beszélgetésen olyan kérdések kaptak helyet, mint Mi a célja? Honnan indult? és Merre tart most az EDUC (European Digital UniverCity) Európai Egyetemi Szövetség?

Az EDUC Európai Egyetemi Szövetség egy nyolc egyetemet tömörítő konzorcium, melynek célja a felsőoktatás digitalizációja, illetve egy integrált európai egyetem létrehozása. A Pécsi Tudományegyetem 2019 óta részese az Európai Egyetemi Szövetségnek, melynek

ötlete európai szinten 2017-ben fogalmazódott meg azzal a céllal, hogy az európai felsőoktatás versenyképesebbé válhasson a globális térben, mind oktatási, mind kutatási tekintetben.

Dr. Tarrósy István elmondta, hogy az EDUC nem csak muníciókat adott a nemzetköziesítés további erősítéséhez, hanem „ténylegesen kész kapaszkodókat, gondolatokat, jó gyakorlatokat, és jó modelleket is.” 

A szövetség tagjai a közösen megfogalmazott célok érdekében megosztják egymással kultúrájukat, ismereteiket, tudásukat és erőforrásaikat, mely

hozzásegíti az egyes intézményeket ahhoz, hogy a nemzetközi térben még láthatóbbá váljanak, ezáltal minőségibb együttműködéseket és lehetőségeket tudjanak biztosítani mind a hallgatóknak, az oktatóknak, mind az adminisztrációban dolgozó kollégáknak.

Dr. Betlehem József, a PTE általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese elmondta, hogy a kezdetek kezdetén „az volt a közös dimenzió, hogy egy olyan európai gondolkodás honosodhasson meg, amelyben az európai egyetemek segítik egymást, amelyben a kiváló egyetemek még kiválóbbak tudnak lenni” – majd hozzátette „az elmúlt ciklusban nagyon komoly előrelépések voltak a tekintetben, hogy sokféle platformon nyílt lehetőség a hallgatói aktivitások előmozdítására”, utalva arra, hogy a koronavírus járvány miatt a fizikai aktivitásokat, mobilitásokat valamilyen formában át kellett helyezni a digitális térbe.

Ugyanakkor dr. Betlehem József kiemelte, hogy ennek következtében megnövekedett az érdeklődés a short-term, vagyis a rövid ciklusú mobilitásokra, illetve az online térben megnyitott kurzusok is egyre népszerűbbé váltak.
Dr. Komócsi András tudományos rektorhelyettes a tudományos és kutatási területek aktualitásai kapcsán elmondta, hogy „egy egyetem esetében az oktatás mellett nagyon fontos a tudományos élet sokszínűsége, eredményeinek felmutatása is. Az EDUC együttműködés több dimenzióban is érinti a Pécsi Tudományegyetem mindennapi életét, sőt olyan mértékben átszövi, olyan sok programot jelent, hogy nem is olyan könnyű ezt a kérdést megválaszolni.” Emiatt érdemesebb a másik oldalról közelíteni és elmondani, hogy az EDUC nem egy, a tudományos kutatás forrásait biztosító pályázati rendszer, ugyanakkor ettől eltekintve, a PTE tudományos életének nagyon sok szintjét érinti az együttműködés.

„Egyetemi szövetség jellegéből adódóan az EDUC már nagyon sok olyan aktivitást tud felmutatni, ami a résztvevő egyetemek közötti szinergiák kihasználására indult el, azt célozta, illetve valósította meg. Ilyen értelemben a résztvevő egyetemek közös tudományos projektjeinek, szinergiájának föltárása, a tudományos infrastruktúrák feltérképezése és a pályázati eredményesség érdekében történő megosztása nagyon fontos eleme ennek a folyamatnak” – mondta dr. Komócsi András.
Dr. Tarrósy István azt is hangsúlyozta, hogy az EDUC egyik fontos célkitűzése, hogy „a szövetségekben résztvevő egyetemek kutatási és egyéb infrastruktúráját próbáljuk közelíteni egymáshoz, harmonizálni a különböző kormányzási elképzeléseket, melynek köszönhetően

egyszer csak megnyilvánul majd a szemünk előtt egy nagy virtuális kampusz. Ez az EDUC esetében 200 ezer hallgató virtuális kampusza tud lenni,

ahol megjelenhetnek a különböző lehetőségek, pályázati felhívások. A cél, hogy a jelenlegi és jövőbeli hallgatók lehetőséget kapjanak saját kreativitásuk fejlesztésére a kutatási módszertan, a gyakorlati problémák megoldása érdekében, és rugalmasan mozogjanak a különböző országok, ágazatok, tudományágak, nyelvek és karrierlehetőségek között.

Fontos, hogy a programokból nem csak a hallgatók, hanem az oktatók is sokat profitálhatnak, hiszen számukra is egyre több lehetőség nyílik meg különböző együttműködésekre, közös fejlesztésekre. Az EDUC elkötelezett az oktatás minőségének folyamatos javítása és a közösségi fejlődés elősegítése iránt.
Az egyes pályázatok folyamatosan jelennek meg mind a hallgatók, az oktatók, mind az adminisztrációs területen dolgozók részére a szövetség központi honlapján, melyek célja, hogy mindannyian részeseivé válhassanak az Európai Unió és a partneregyemetek által nyújtott képzési, mobilitási és készségfejlesztési lehetőségeknek.

Az EDUC által kínált aktuális lehetőségek:

  • ösztöndíj-lehetőségek virtuális és fizikai mobilitás keretén belül
  • rövid távú, intenzív, 1-2 hetes programok
  • Gap Year Ösztöndíj
  • készségek fejlesztése és szakmai kapcsolatrendszer kiépítése
  • az EDUC hallgatói közösségében való részvétel
  • tematikus szemináriumokon való részvétel
  • EDUCARDS - európai diákigazolvány
  • nyelvi képzések


A rövid- és hosszútávú célokkal kapcsolatban dr. Betlehem József úgy fogalmazott, az EDUC „a lehetőségek tárháza” – hozzátette „ez a típusú szövetség önmagában is egy lehetőséget biztosít arra, hogy legalább hét országgal biztosan legyen direkt kapcsolatunk, illetve a partnerségeken, a társult partnerségeken keresztül ennél többel is. De ebben az oktatók involváltságára is szükség van.”
Zárásként dr. Komócsi András hangsúlyozta, „Az EDUC nem csak egy sikeres pályázat, nemcsak egy együttműködés, ahol időről időre összejövünk és megbeszéljük, hogy milyen eredményesek is lehetnénk, hanem valójában egy konkrét eredményeket felmutató, most már szerencsére hosszú évekre visszatekintő és remélhetőleg hosszú jövő előtt álló történet.”

A beszélgetés visszanézhető a PTE1367 YouTube csatornán.

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni