close
CímlapEgyetemi életFelgyorsult folyószakaszon

Felgyorsult folyószakaszon

2016. szeptember 05.

Még egy év sem telt el a Neptun bevezetése óta a PTE-n, de máris másodszor állunk neki az újonnan bevezetett rendszer szerinti kurzusfelvételnek. A Neptun bevezetéséről, annak problémáiról és a félév során várható változásokról Lengvárszky Attila oktatási igazgatót kérdeztük.

A Neptun gyors bevezetését alapos felkészüléssel próbálták minél zökkenőmentesebbé tenni - utólag mennyiben érzik ezt sikeresnek?

Jelentős erőfeszítéseket tettünk arra vonatkozóan, hogy alapos legyen a felkészülés, mindent a klasszikus projektmenedzsment szabályai szerint szerveztünk, az alapító dokumentumtól kezdve a projektszervezetek felállításáig. Igyekeztünk minden érintett felet bevonni, és mondhatni, az Egyetem szinte valamennyi polgára érintett volt: hallgatók, oktatók, és mindazok, akik a tanulmányi adminisztrációt használják, beleértve a Kancelláriát is, részt vettek az előkészítésben. Nagyon szűkös időkeret állt rendelkezésünkre, egy hosszú közbeszerzési eljárás után kellett viszonylag szűk féléves előkészülettel bevezetni az új tanulmányi rendszert. Ha ezen az időkorláton lehetett volna módosítani, akkor a Neptun bevezetését kicsit hosszabb előkészülettel, és a résztvevők fegyelmezettebb részvételével és együttműködésével oldottuk volna meg. Egyébként úgy gondolom, hogy egy rendszerátállásra soha sem áll rendelkezésre elegendő idő.

Melyek voltak a főbb problémák, illetve hogyan tervezik ezt orvosolni?

A legfőbb probléma egy teljesen más logikai rendszer megismerése, átvétele és annak a mindennapi gyakorlatba való átültetése volt.

20160822-csortos-szabolcs-0454-9146-portre-lengvarsky-istvan.jpg

Hogy egy egyszerű gyakorlati példával éljek, olyan ez, mint amikor az ember egy új telefont vesz, és tudja, hogy minden funkció megvan, csak valahol máshol találja meg, és ehhez hozzá kell szokni.  Egy egészen új logikát kellett megtanulnia a PTE hallgatóinak és oktatóinak. Ami tehát legfőbb nehézséget okozta már a bevezetéskor is, hogy a két rendszer teljesen eltérő logikáját kellett megérteni, és az ETR alapján kialakított gondolkodásunkat kellett a Neptunban is megvalósítani. Készítettünk oktatási anyagokat, dokumentációkat, ügyrendeket és szabályzatokat, amelyek a mai napig is folyamatosan megújulnak, fejlődnek, mert éppen a legújabb aktualitásokra próbáljuk formálni, ahogy ezt a kari igények megfogalmazzák: valójában egy állandóan fejlődő oktatásigazgatási rendszerről van szó.

Hallottam sok furcsa esetet több kar hallgatóitól is. (Csak két extrémet említek: úgy tudom, a bölcsészek tetemes késéssel tudták csak az órafelvételt megkezdeni, és volt olyan orvosis gyakorlat, ahol "papíros" alapokra tértek vissza).

Hogyan fordulhattak elő ilyen problémák? Karokhoz vagy magához a rendszerhez köthetők?

Voltak ilyenek, valóban. A BTK-n fordult elő, hogy 3-4 napos késéssel indult el a kurzusfelvétel, ami abból adódott, hogy éppen a BTK-n a legbonyolultabbak az egyes képzések tantervei, és ezek átültetése, a tanegységek implementálása (majd azok alkalmazása) a Neptun tantervezési logikájába sokkal bonyolultabb volt, mint más karokon. Ez több időt vett igénybe, és 3-4 napos csúszást eredményezett a kurzusfelvételben, de a félév rendjében semmiféle eltérés nem történt, a továbbiakban minden a félév ütemezése szerint zajlott.

A másik problémát a félév végén az Általános Orvostudományi Karon az ún. hatodéves jelentkezés jelentette. Ott valóban volt egy kis megtorpanás, de végül ezt is sikerült orvosolni az érintettek megfelelő összefogásával és a Neptun rendszert üzemeltető SDA Informatika Zrt. támogatásával. Meg kell jegyeznem, hogy ez a terület az ETR-ben is még csak fejlesztés alatt volt, tehát nem egy kész rendszernek az átvételéről van szó, hanem ezt gyakorlatilag újra kellett specifikálni a Neptun logika szerint. Az utolsó pillanatban ezt is sikerült a Neptunra átültetni és elektronikusan elindítani.

Úgy tudom, oktatói oldalról sokan hiányolták a Coospace-t. Mivel lehet, vagy lehet-e ezt a programot a Neptunban teljes mértékben helyettesíteni?

A Neptunban a kurzusszervezés terén a MeetStreet nevű alkalmazás az, ami a Coospace funkcióit helyettesíti, illetve a vizsgáztatásban az UniPoll rendszert lehet használni.

Milyen visszajelzéseket kaptak a Neptunnal kapcsolatban?

A hallgatók részéről nem tapasztaltunk a korábbiaknál jelentősebb, vagy kirívó visszajelzést. Az oktatók főleg az elektronikus tananyagok konverziójával, feltalálhatóságával kapcsolatosan kérdeztek. Ez annak a másfajta logikának a folyománya, amit említettem: minden funkció és adat megmaradt, de más struktúrában van jelen. Ezt az új logikát időbe telik megismerni. Szerveztünk oktatásokat és készítettünk online oktatóanyagokat is a Neptunnal kapcsolatban. Sajnos az általában elmondható, hogy ezeket az anyagokat viszonylag kevesen nézték meg, illetve kevesen vettek részt az oktatásokon. Egyébként valamennyi ismertető dokumentumot elektronikus úton is rendelkezésre bocsátottunk, melyek online a mai napig elérhetők.

2016 novemberében, a bevezetés egy éves évfordulóján tervezzük, hogy a Neptunnal kapcsolatban egy általános elégedettségvizsgálatot készítünk.

A félévkezdés során lesz vagy lesznek-e változások a Neptunnal kapcsolatban?

Nagyobb változásokat nem tervezünk.

Apró módosítás lesz a beiratkozási lap formájában, néhány adatkör változik majd, mely elsősorban azt segíti, hogy a Felsőoktatási Információs Rendszerbe (rövidítve: FIR – a szerk.) történő adatszolgáltatásunkat javítsuk. Fontos szempont, hogy a FIR-be megfelelő adatokat szolgáltassunk, s ha ezeket a hallgatóktól nem kapjuk meg a beiratkozáskor, akkor külön be kellene azokat kérnünk. A másik változás az újonnan szakdolgozókat érinti: a szakdolgozatírás teljes folyamatát szeretnénk elektronizálni ebben a félévben.

Mennyiben van mód az esetleg kifejezetten a PTE-n jelentkező igények szerint kiegészíttetni a programot?

A Neptun mögött álló cég filozófiája más, mint a korábban használt ETR-é volt: kifejezetten ügyelnek a rendszer homogenitására, vagyis az a cél, hogy minden intézményben, ahol csak használják a Neptunt, azonos funkcionalitással rendelkezzen a program. Ennek értelmében, ha egy fejlesztési igényt beküldünk, és azt befogadják, akkor az összes többi, Neptunt használó intézmény számára is publikálják azt, azaz országos szinten is hozzáférhetővé válik a fejlesztést. Igen sok fejlesztési igényt jeleztünk a bevezetés során. Számos fejlesztési igényünket jóváhagyták, és publikálták is a többi felsőoktatási intézmény számára is. Hogy csak egy ilyen befogadott, s a többi egyetemmel is megosztott javaslatot említsek, az orvosképzésben speciális ún. hatodévre jelentkezés problémájának a megoldását olyan jó ötletnek tartották, hogy azt a többi intézmény felé is publikálták. Ebből a szempontból a Neptun egyfajta közös oktatásszervezési platform: az egyes intézmények számára kidolgozott újítások az egész felsőoktatási palettán megjelenhetnek.

 

További info: http://neptun.pte.hu

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni