close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértFókuszban a közismereti tanárképzés

Fókuszban a közismereti tanárképzés

Ünnepélyes keretek között, május 22-én adták át a Pécsi Tudományegyetem Közismereti Tanárképzési Alközpontját, mely a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Természettudományi Kar közös Ifjúság úti campusán kapott helyet.

A Szemléletváltás – digitalizáció – megújulás címet viselő képzési részstratégia – illeszkedve a PTE 2024-2030 és az azt fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA) 2022-2030 stratégiai célkitűzéseihez – a már meglévő Alsófokú Pedagógusképzési Alközponttal párhuzamosan egy Közismereti Tanárképzési Alközpont létrehozását irányozta elő, melynek ajtaja már a szó nemes értelmében is tárva-nyitva áll a hallgatók számára. Feladatköre kiterjed a közismereti tanárképzés gyakorlatainak megszervezésén túl a tanári felkészítéshez kötődő oktatásszervezési feladatok, továbbá a tanulmányi ügyintézés eddigieknél megbízhatóbb és gördülékenyebb ellátására is.

A PTE rektori vezetésének szakmai és az UQA anyagi támogatásával megvalósult szervezeti átalakítás humánerőforrás bővítéssel és infrastrukturális fejlesztéssel párosult, amely egyebek között a hallgatók ügyintézési problémáira hivatott megoldást kínálni. A PK főigazgatójának szakmai vezetésével, az oktatási rektorhelyettes támogatásával, a BTK és a TTK kari vezetésével szorosan együttműködve ezzel egy olyan modellértékű szervezeti egység jött létre, amely elkötelezett a PTE-n zajló közismereti tanárképzés színvonalának emelése mellett.

„Az emberi tőke meghatározóan függ az oktatás minőségétől […] ez nem csupán nevezéktani változtatás” – mondta el nyitóbeszédében Dr. Gerner Zsuzsanna, a Tanárképző Központ főigazgatója. A PTE 1200 tanár szakos hallgatója közül megközelítőleg 750 hallgató tanul a BTK-TTK-n, ezért „kézenfekvő volt, hogy ez az alközpont, az Ifjúság úti campuson kapjon helyet” indokolta a a szervezti egység elhelyezését a főigazgató.  Kiemelte még az ún. egykapus ügyintézés fontosságát, mely jelentős mértékben járul hozzá a hallgatók megfelelő ütemű tantervi előrehaladásához, amellett, hogy motiválja is őket. Céljuk, hogy: „ebben a két irodában a Közismereti Tanárképzésre járó hallgatók minden problémája megoldódjon.”

„A szervezeti keretek adottak
[…] ha a hallgatók élete is könnyebb, akkor nyilvánvalóan a tanárok élete is könnyebb” – jegyezte meg dr.. Miseta Attila, a PTE rektora, ugyanakkor köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a különböző munkálatokban.

„Ha csak nevezéktani változtatásoknak lennénk tanúi, akkor tévúton járnánk” – vette át a szót dr. Fedeles Tamás, oktatási rektorhelyettes, aki üdvözölte az új szervezeti egységet, mely méginkább támogatja a jövőben a pedagógusképzésben résztvevő hallgatókat.  „A legfontosabb motiváció, hogy látjuk a pedagógusképzésben résztvevő hallgatóink lemorzsolódási arányát, amin szeretnénk változtatni […] Reméljük, hogy a központban dolgozók úgy fogják tudni megtámogatni a hallgatókat, hogy ne vesszenek el ebben a labirintusban” – zárta beszédét Fedeles Tamás a ceremoniális szalagátvágást és az ünnepélyes fogadást megelőzően, emellett sok sikert kívánt dr. Bécsi Zsófia alközpont vezetőnek és kollégáiknak.

Gyuris Bende

Gyuris Bende

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni