close
CímlapEgyetemi élet„A magyar szurkolók pontot, pontokat érhetnek” – véli a sportpszichológus

„A magyar szurkolók pontot, pontokat érhetnek” – véli a sportpszichológus

2021. június 14.

Járai Róbert, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Pszichológia Intézet adjunktusa, sportpszichológus először a 2016-os olimpia idején vált ismertté, amikor Kenderesi Tamás olimpiai bronzérmes úszó többek között őt nevezte meg, mint a sikerei letéteményesét. A szakember úgy véli, a magyar szurkolótábor nagyon sokat érhet a két hazai csoportmérkőzésén a nemzeti tizenegynek, ami akár pontszerzésben is megmutatkozhat.

Amikor múlt héten egyeztettük a mai beszélgetésünk időpontját, még nem tudtam, hogy nem csak a magyar válogatottról fogunk beszélgetni. A szombati események mellett azonban nem mehetünk el kérdés nélkül, ha sportpszichológiáról beszélünk…
Eriksen esetére gondol, ha jól sejtem…

Pontosan! Jó döntést hoztak azzal, hogy egy ilyen eseménysor után, ami láthatóan sokkolta mind a játékosokat, mind a közönséget, a mérkőzés folytatása mellett tették le a voksukat?
Nehéz erre igennel vagy nemmel válaszolni.

Ez egy szaknyelven szólva akcidentális krízis volt a résztvevők számára, beleértve mindenkit, aki ott volt a stadionban.

Egy ilyen szituációra egyszerűen nem lehet felkészülni. Véleményem szerint nagyrészt annak volt köszönhető a döntés, hogy Eriksen állapotát sikerült stabilizálni. Ilyenkor nincs igazán jó, mindenki számára megfelelő döntés. Dönteni kellett, és erre nagyon rövid idejük volt. Mivel a hírek szerint a két csapat megegyezett a folytatásról, így minden bizonnyal ezt el kellett fogadnia az UEFA-nak is.

Járai Róbert sportpszichológus

Ha engedélyt kap majd az orvosi stábtól a pályafutása folytatására, nem lesz benne mindig egy félsz, hogy ez bármikor megismétlődhet? Azért ez nem az az eset, mint amit lovasbaleset után szoktak javasolni, hogy mielőbb ülj vissza a lóra…
Ez pontosan így van, a két eset messze nem ugyanaz. Ehhez nagyon sok idő kell szerintem. Mind a rehabilitációhoz, mind pedig arra, hogy ezt rendbe tegye magában, és újra „összerakja magát”. Most hirtelen kikerült egy óriási pörgésből, ami a profi futball világára jellemző, és neki most feküdnie, pihennie kell, és közben nyilván kattognak a gondolatai, amelyekre most van ideje odafigyelnie. Kívánom, hogy visszatérhessen a pályára! De azt is gondolom, hogy ez egy hosszú folyamat kell majd, hogy legyen.

Dániában – az említett eseményekre való tekintettel talán hála Istennek – csak 25%-os lehetett a stadion telítettsége, a Puskás Arénában, kedd este és szombat délután, a magyar válogatott hazai meccsein viszont telt ház lesz. Mennyit segíthet ez Marco Rossi legénységének?
Sokat, nagyon sokat.

Mi, magyarok nagyon tudunk szurkolni, és ezt érzelmi alapon tesszük.

67 ezer nézőt várnak kedden koraeste a csodálatos Puskás Arénába (fotó: hvg.hu)

Hogy ez százalékosan kifejezve mennyit jelenthet, azt nem tudnám pontosan megmondani, de meggyőződésem, hogy pontot, pontokat szerezhetünk ennek köszönhetően. Hadd meséljek két saját példát: Klagenfurtban voltam egy nemzetközi konferencián a 2008-as, osztrák-svájci közös rendezésű Eb idején. Beépítették a konferencia programjába, hogy megnézhettük az Eb-nek részben otthont adó klagenfurti stadiont, még ha csak üresen is, de kivilágítva. Ahogy kiléptem a stadionba, és körbenéztem, hát az a tipikus libabőr-érzés fogott el. 2017-ben pedig lehetőségem volt egy Atletico Madrid-Real Madrid rangadón ott lenni. Az a hangulat, a telt ház, a morajlás, hát az semmihez sem fogható. Épp azon gondolkoztam a meccs közben, hogy ez milyen fantasztikus érzés és élmény lehet a játékosok számára, akik ilyen körülmények között játszhatnak.

Szóval hiszek benne, hogy ez egy olyan lelki többletet ad majd a mieink számára, ami átsegíti őket a nehéz szituációkon,

és valamelyest kompenzálni tudja a papíron magasabban jegyzett ellenfeleink esetleges fölényét.

Garami József mesteredző szerint Szoboszlai nagyon fog hiányozni a csapatból. Sportpszichológusként egyetért ezzel, vagy ez akár a többieknek, és a "helyettesének" adhat egy pluszt is?
Valóban külön kell választani a sportszakmai és a sportpszichológiai részét a kérdésnek. Az előbbi részéhez nem értek, viszont pszichésen véleményem szerint nem okozhat a válogatott számára akkora hiátust, mint azt sokan gondolják. A csapategység szerintem tudja kompenzálni az ő hiányát, és a „mindenki egyért, egy mindenkiért” elv alapján ez akár olyan energiákat is felszabadíthat a pályán lévőkből, ami eltüntetheti Szoboszlai hiányát.

És ugyanez elmondható a csoportbeosztásunkról is? Vagyis a bombaerős ellenfelek „felturbózhatják” a magyar válogatottat is? Vagy ez utóbbi már az álmodozás kategóriája?
Nyugodtan mondjuk ki: ez egyértelműen a halálcsoport, ide kerültek a nagyágyúk. Tény, hogy esélytelenebbek vagyunk, de megint visszatérnék a szurkolók szerepére.

Most annyira együtt van a csapat és a szurkolótábor, hogy ha esetleg „ne adj Isten” vezet is az ellenfél 2-0-ra, akkor sem kezdik el szidni a játékosokat, mint a korábbiakban, hanem űzik, hajtják tovább őket.

Ez pedig komoly fegyvertény lehet. A másik szempont az önbizalom. Az utóbbi időben már az esélyesebb válogatottak ellen sem úgy megy ki a nemzeti tizenegyünk, hogy „jajj, csak a nagy verést ússzuk meg”. Marco Rossi szövetségi kapitány ki tudta belőlük hozni a maximumot, aminek köszönhetően az esélyesebb válogatottak ellen sem csak a védekezésre koncentrálunk, és nem a szoros vereségre rendezkedünk be.

Reméljük, Marco Rossi szövetségi kapitány kedd este is mosolygós lesz majd! (fotó: mlsz.hu)

Úgy veszem ki a szavaiból, hogy Ön őszintén hisz a magyar válogatottban, és abban, hogy csodát tehetnek a fiúk.
Igen, határozottan. Én tényleg pontot, pontokat remélek a portugálok és a franciák elleni hazai meccseken. Mikor mutassa meg a válogatott ország-világnak, hogy igenis, jó csapat, ha nem most, egy részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon, a telt házas arénában, amit egy magyar legendáról neveztek el!?

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni