Bemutatta újborait a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete, mely Pécsi Rozé borával a 2024 februárjában elhunyt dr. Jakab Ferencnek, a PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium igazgatójának állított emléket.
Kihívásokkal teli éven vannak túl a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet (SZBKI) munkatársai, hiszen az év a szőlőtermelés szempontjából kiváló időjárási viszonyokkal indult, azonban májustól kezdődően egy olyan időszak következett, ami meggyötörte a szőlőt. Az idei évben a rekord korai érés következtében már július 18-án megkezdték a szüretet az Egyetemi Borbirtokon. Madaras Zoltán, az SZBKI elnöke elmondta, „az elmúlt 70 évben nem történt még olyan, hogy Pécsett ilyen korán szüreteltünk volna.”
Az összetömörödött szüreti időszakban nagy segítséget jelentett a kutatóintézet laborja, amely a nap minden órájában mérte, elemezte a szőlőfajtákat, ami jó hátteret biztosított a szakembereknek ahhoz, hogy tudják melyik szőlőt mikor kezdjék el szüretelni. Ezek az adatok azért is nagy jelentőségűek, mert a piacra készülő borok mellett az SZBKI több mint 400 különböző kutatási tétellel is rendelkezik.
Az SZBKI főborásza, Ipacs Szabó István ebben az évben is egy nagyon gyümölcsös, ropogós savakkal rendelkező rozét készített, ami Madaras Zoltán szerint az elmúlt évek legjobban sikerült rozé bora, és mellyel
egy olyan nagyon kedves kollégáról emlékeznek meg, aki sok szálon kapcsolódott a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézethez.
Dr. Jakab Ferenc, a céltudatos, kitartó professzor európai viszonylatban is a virológia meghatározó alakjává, a téma megkerülhetetlen szakértőjévé vált. Magánéletében a motorozás szerelmese volt, amikor csak tehette, motorjával ellátogatott az SZBKI Szentmiklós hegyi telephelyére. A kutatóintézet munkássága, személyisége előtt a Jakab Rozé-val tiszteleg, a borcímkét Králik Péter készítette.
„Jakab Ferenc nagy támogatója volt mind az innovációnak, mind pedig ennek a kutatóintézetnek. Ha tehette, akkor a szakmai egyeztetéseket is itt tartotta a Szent Miklós-hegyen kedvenc borával, a rozéval. Amikor ebben a kihívásokkal teli évben a rozét elkészítettük, arra gondoltunk, neki fogjuk ajánlani, hiszen ugyanilyen kihívásokkal és komoly szakmai munkával teli éveket köszönhetünk nekik itt a kutatóintézetben, és az egész Pécsi Tudományegyetemen” – mondta Madaras Zoltán, aki röviden bemutatta az Egyetemi Borbirtok újborait is.
„Itt a Szent Miklós hegyen legfőképpen fehér borokra orientálódunk, és az elmúlt években a piac úgy is fordult, hogy a fehér borokra nagyobb a kereslet, mint a vörösekre. Amióta Ipacs Szabó Istvánnal együtt dolgozunk az SZBKI zászlóshajója a Zenit nevű borunk lett, ami egy több mint 70 éves, Pécsen nemesített szőlőfajtából készül. Ez az a bor, ami a leggyorsabban és a legnagyobb mennyiségben fogy a kutatóintézet repertoárjából. Nagyon örültem neki, hogy István kísérletező kedve nem hagyott alább, hiszen annak köszönhetően a tavalyi évben már volt Sauvignon Blanc is, amit ebben az évben szintén elkészített” – adott betekintés a borkínálatba az SZBKI elnöke.
A fentiek mellett egy olaszrizling, rajnai rizling kombinációval készülő rizlinget készít is készít a borbirtok, ami anniyban más a többi olaszrizlinghez képest, hogy egy kicsit illatosabb, aromásabb, melyből kiváló fröccsbor készíthető. Évek óta nagy sláger a borbirtok Jázmin bora, melyből idén, az újonnan telepített szőlők termőre fordulásával már nagyobb mennyiséget tudnak készíteni. Hamarosan pedig debütál az SZBKI idei Summa vörösbora is.
Dr. Miseta Attila, a PTE rektora köszönetet mondott az SZBKI minden munkatársának az idei kemény munkáért, majd azt kérte a jelenlévőktől, koccintsanak közösen dr. Jakab Ferenc emlékére:
„Emlékezzünk szeretettel Ferire!”
Az SZBKI a karácsony közeledtével minden évben készül borcsomagokkal is, idén négy különböző ajándékcsomagot lehet majd megvásárolni, egy vörös, egy fehér, egy édes, illetve egy prémium csomagot. Ezekben Baranya vármegyei termelők, vállalkozók termékei lesznek megtalálhatóak.
Az ajándékcsomagok online hamarosan a PTE webshopban is elérhetőek lesznek.