close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértMI vagy nem MI – ez már nem kérdés

MI vagy nem MI – ez már nem kérdés

Vajon hogyan használható fel a mesterséges intelligencia (MI) a kis- és középvállalkozásoknál? Milyen azonnali versenyelőnyt biztosít vállalkozásunknak? Hogyan építhetünk rá hosszútávon? Mire taníthatjuk meg és mit tanulhatunk tőle? Hogyan formáljuk a saját igényeink szerint? Ezekre a kérdésekre kaphattunk választ április 10-én a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatósága és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által rendezett III. VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetemen.

Mi is a VOSZFESZT? Ahhoz, hogy ezt megválaszoljuk, tudnunk kell, mi a VOSZ célja: a hazai vállalkozások eredményes működésének támogatása. Ezen keresztül pedig a vállalkozói kultúra népszerűsítése és fejlesztése. Vajon ebbe hogyan fér bele a felsőoktatási intézményekkel való együttműködések?

A VOSZ stratégiájában szerepel a hazai egyetemekkel való együttműködés, melynek alapgondolata a felsőoktatásban rendelkezésre álló elméleti tudás és a vállalkozói gyakorlati tudás összekapcsolása.

Ennek szellemében a VOSZ három éve hagyományteremtő céllal hívta életre a VOSZFESZT Vállalkozói Szabadegyetem elnevezésű eseményét, melynek során minden évben egy kijelölt témában és egyetemi városban az ott működő felsőoktatási intézménnyel együttműködve konferenciákat szervez. A fiatal vállalkozó, gyakorló vállalkozói réteg, valamint a hallgatók számára.

Magyarország versenyképessége, a gazdaság versenyképessége, a vállalkozások versenyképességén múlik.” – hangsúlyozta köszöntőbeszédében Perlusz László, a VOSZ főtitkára, majd így folytatta:

„Úgy látjuk, a mesterséges intelligencia egy olyan eszközt adhat a kezünkbe – mármint a vállalkozások, a gazdaság kezébe – amely egy ahhoz hasonló ugrást tud okozni, vagy tud kiváltani, mint mondjuk a mobiltelefonok megjelenése.”

A főtitkár kiemelte, hogy az MI által nyújtott lehetőségeket ki kell használnia a vállalkozásoknak, hiszen az igen meg tudja könnyíteni a mindennapokat. Azt is megjegyezte, hogy a vállalkozásvezetők zöme nyitottak az MI használatára, viszont körülbelül csak 20%-uk kezdte el implementálni szervezetükben.

A PTE kancellárja, Decsi István beszédében kiemelte, a PTE számára az innováció folyamatos keresése, az új technológiák alkalmazása elengedhetetlen. „Az elmúlt években a PTE élen járt ezen a területen. Múlt heti közleményében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala arról adott hírt, hogy Magyarországon 34%-kal emelkedtek a hazai szabadalmi bejelentések, és ebből az eredményből jelentősen kivették a részüket a felsőoktatási intézmények, hiszen 20 %-kal gyarapították az itthon hatályos szabadalmak számát.

Az egyetemek listáját a Pécsi Tudományegyetem vezeti, amelynek szellemi tulajdon portfólió száma meghaladja a 200-at” – hangsúlyozta a kancellár.

Köszöntőbeszédben elhangzott továbbá, hogy a PTE célja

a minél nagyobb arányú hasznosítás és az egyetemi kutatás-fejlesztés és innovációs projektek hasznosulása, vállalati és piaci igényeket szolgáló átalakítása.

A PTE stratégiája és célja egyre inkább találkozik partnerei célkitűzéseivel” – emelte ki Decsi István, aki megjegyezte, hogy a versenyképes térséghez versenyképes munkaerő mellett versenyképes vállalkozásokra is szükség van. A munkahelyek számának gyarapodásához, a régió felzárkózásának gyorsításához azonban a helyi vállalatok, a KKV-k támogatása mellett új beruházások megindítására, új befektetők megjelenésére is szükség van.

Ezért is indította el az egyetem 2024-ben az UniNext projektet a VOSZ, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara és a helyi önkormányzatok közreműködésével, mely egy komplex település- és gazdaságfejlesztési program.

A kezdeményezés zászlóshajója a Universitas Ipari Park kialakítása, amely kulcsszerepet játszik a projekt jövőbeni sikerében.

A park fejlesztése egy olyan, bruttó 600 hektáros befektetési célterület kialakítását célozza, amely az ország legnagyobbjaként szolgálhat majd, vonzó lehetőségeket kínálva hazai és nemzetközi befektetők számára egyaránt.

A III. VOSZFESZT nem csupán a mesterséges intelligenciáról szólt – sokkal inkább arról, hogyan válhat az AI a hazai vállalkozások és oktatási szereplők stratégiai szövetségesévé. A VOSZ és a PTE közös rendezvénye egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy a résztvevők első kézből hallják a legfrissebb technológiai irányokat, és gyakorlati példákon keresztül értsék meg a digitalizáció valódi gazdasági potenciálját. A jövő már elkezdődött – a kérdés csak az, kik lesznek azok, akik felismerik benne a lehetőséget.

További információk:
III. VOSZFESZT programja
UniNext projekt

Kovács-Csincsák Mercédesz

Kovács-Csincsák Mercédesz

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni