close
Címlap10. Egyenlőtlenségek csökkentéseÖnzetlenség, lojalitás, hazaszeretet - megemlékezés és koszorúzás október 23. alkalmából

Önzetlenség, lojalitás, hazaszeretet - megemlékezés és koszorúzás október 23. alkalmából

A Pécsi Tudományegyetem és a Pécsi Polgári Szalon Egyesület az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából központi koszorúzási ünnepséget szervezett október 20-án a PTE ÁJK-KTK Campus belső udvarán. Dr. Miseta Attila rektor ünnepi beszédét követően első alkalommal adta át Debreczeni László Közéleti Díjat, amelyet kiemelkedő közételi tevékenysége elismeréseként idén Kovács Norbert Hunor (MIK) és Tislér Ádám (BTK) vehetett át.

A Himnusz közös eléneklése után dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora ünnepi beszéddel emlékezett meg az 1956-os eseményekről, külön köszöntötte Debreczeni László családját: feleségét, Debreczeniné Joó Margitot és lányát, Debreczeni Júliát. „Mit is jelent 1956? Úgy gondolom, hogy ezt a kérdést már rengetegen feltették, és a maguk módján meg is válaszolták. Egyvalamit számomra egész biztosan jelent: azokat az egyre fogyatkozó számú embereket, akik konkrétan részt vettek benne, megélték a katartikus napokat, megszenvedték az utána következő éveket és közülük is azokat leginkább,

akik végig kitartottak 1956 eszméi mellett”

– emelte ki a rektor. Victor Hugo-t idézte, aki úgy vélekedett a diktatúra és a forradalom viszonyáról, hogy amennyiben az előbbi tény, az utóbbi jog.

„A forradalom gazdája mindig a fiatalság. Az egyetemi fiatalság Pécsett is kiemelkedő és kimagasló szerepet játszott a már ismert eseményekben”

– hangsúlyozta dr. Miseta Attila az 1956-os forradalomra visszatekintő beszédében, majd hozzátette: „az összefogás, a testvéri szeretet, meg kell, hogy nyilvánuljon mindenki irányába - számomra ez volt 1956 egyik üzenete. Azt kívánom, hogy ez a ma is aktuális üzenet nyerjen teret, erőt. Segítsük egymást és fogjunk össze céljaink megvalósításában!”

A megemlékezés Örkény István: Noteszlapok részleteivel folytatódott Zakariás Máté, a Janus Egyetemi Színház művészeti vezetője előadásában.

„Néhányan behúzódnak a kapu alá, de a sokaság nem oszlik szét, megy tovább, mintha nem is hallaná a fegyverropogást” – hangzott a szavalat.

Dr. Debreczeni László Pécs város ikonikus alakja az egykori Pécsi Orvostudományi Egyetem hallgatójaként az 1956-os forradalom egyetemi szervezésében kulcsszerepet játszott, mint a diákparlament elnöke. A forradalomban betöltött szerepéért börtönbüntetésben részesült, és eltávolították az Egyetemről is, így általános orvos oklevelet csak jóval később, 1964-ben tudott szerezni. Mint orvos, mint a közélet tisztaságáért munkálkodó europäer élete, példaként szolgál az egyetemi közéletben a hallgatókért dolgozók, tevékenykedők között. 2022-ben bekövetkezett halála után a Debreczeni László Közéleti Díj megalapításával a PTE méltó emléket kíván állítani életművének. Ezért a PTE rektora, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékünnepsége alkalmából, 2023. évtől kezdődően, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat és a Doktorandusz Önkormányzat javaslata alapján, Debreczeni László Közéleti Díjat adományoz évente egy fő hallgatónak, valamint egy fő doktorandusznak, kiemelkedő közételi tevékenységük elismeréseként.

Az idei évben Debreczeni László Közéleti Díjban részesült:

(Balról jobbra: Kovávs Norbert Hunor, Tislér Ádám és Debreczeni Júlia)

Kovács Norbert Hunor, a Műszaki és Informatikai Kar Hallgatói Önkormányzatának Elnöke, aki 2012-ben lépett be először a hallgatói érdekképviseletbe, ahol elsőként rendezvényeken tevékenykedett. 2014-től kari DJKB tagi pozícióra, majd 2016-tól pedig titkári pozícióra választották meg. 2017 és 2020 között a PTE MIK HÖK elnökhelyetteseként, EHÖK Küldöttgyűlési tagként, 2018-tól kezdődően hallgatói szenátorként végezte érdekképviseleti tevékenységét, s 2021. decemberétől kezdődően a PTE MIK HÖK részönkormányzat elnöke.

Tislér Ádám, aki 2018 és 2021 közt a BTK HÖK elnökségének aktív tagja, melynek keretében feladatain túl számos a hallgatói közösségek szempontjából fontos eseményt szervezett meg. Az elmúlt két évben a PTE Doktorandusz Önkormányzat munkáját segíti. Egyetemi évei alatt rendkívül sokat tett a magyar, valamint a külföldi hallgatók közösségépítése érdekében tanulmányaik segítésében.

A díjazottaknak miután átvették az elismerő oklevelüket a rektortól a Debreczeni család is gratulált, mindketten kaptak egy példányt Debreczeni László Egy medikus barangolásai börtönországban című 2004-ben megjelent könyvéből. „Férjem, Debreczeni László olyan ember volt, aki egész életében a közösségért élt. 1956. október 23-tól 2022. június 11-ig folyamatosan ’56-ra emlékezett. A hitvallása az volt, hogy egy embert nem csak a szerető család, az anyagi és a szakmai sikerek tehetnek naggyá, hanem olyan eszmék is, mint az önzetlenség, a lojalitás, a hazaszeretet, a mások problémáinak az észrevétele, iránta való érzékenysége, és a segítségnyújtás” – emlékezett vissza özvegye a rendezvényen, majd hozzátette: „2004-ben az emlékeit egy könyvben foglalta össze. A szándéka az volt vele, hogy

a fiatalok megismerjék annak a kornak a történetét, levonják belőle a tanulságait és meghallják belőle a nekik szóló üzenetet.

A Kosztolányi Dezső Céltársulás nevében Matheovits László tartott ünnepi beszédet. Először a napokban elhunyt Rozs András levéltárosról emlékezett meg, aki az ’56-os forradalom és szabadságharc pécsi és Baranya megyei eseményeinek legismertebb kutatója és krónikása volt. Egy perces néma csendet követően az 1956-os események egy ikonikus pillanatát, a Pécsi Egyetemi Diákparlament forradalmi ülését idézte fel.

A megemlékezés a koszorúzással zárult. Dr. Miseta Attila a PTE oktatói, dolgozói nevében, Kulcsár Zoltán, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat kabinetfőnöke az egyetemi hallgatóság nevében helyezett el koszorút. Lengvárszky Attila, a Pécsi Polgári Szalon Egyesület elnöke és Hasznos Árpád, a Szalon elnökségi tagja, az Albert Camus emléktáblánál helyezett el koszorút. Dr. Iváncsics Ágnes, Pécs Megyei Jogú Város aljegyzője, a Város nevében, Baranya Vármegyei Önkormányzat képviselője, Partos János az Önkormányzat nevében helyezett el koszorút. Müllerné dr. Juhos Bernadett, a Baranya Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója a Hivatal nevében, valamint Kedves Richárd, a Kosztolányi Dezső Céltársulás elnöke a Céltársulás nevében helyezett el koszorút. Majd az esemény résztvevői is elhelyezték el a megemlékezés virágait.

Pécsi Tudományegyetem

Pécsi Tudományegyetem

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni