close
CímlapEgyetemi élet„Pécs a magyar szülővárosom” - A brit nagykövet látogatása

„Pécs a magyar szülővárosom” - A brit nagykövet látogatása

2018. április 24.

Őexcellenciája, Iain Lindsay az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete április 17-én Pécsre látogatott, a Közgazdaságtudományi Karon a Brexitről tartott előadást, majd a diplomataélet kihívásairól beszélt az Antall József Tudásközpont Pécs által szervezett Diplomata Klub rendezvényén. Rövid interjút is készítettünk vele!

Őexcellenciája Iain Lindsay, a brit nagykövet; fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs

A Magyar Közgazdazdasági Társaság Baranya Megyei Szervezete Ifjúsági Bizottsága által szervezett előadásában a nagykövet elmondta, hogy „az Egyesült Királyság ugyan kilép az Európai Unióból, de marad Európában”. A tárgyalások során az emberi jogok megvédése első számú prioritást élvez. Azon dolgoznak, hogy mind az EU, azon belül is Magyarország, mind az Egyesült Királyság számára lehetőleg minden tekintetben előnyös megállapodások születhessenek. E célból erősíteni kívánja a szigetország magyar kapcsolatait.

„Én is bevándorló vagyok, Skóciából költöztünk Angliába a családommal”

– mondta Iain Lindsay. „London lakosságának 40%-a nem Nagy-Britanniában született, ez is jól mutatja, hogy szívesen fogadunk be embereket, ez nem fog változni. Az Egyesült Királyság továbbra is a világ legbefogadóbb országa marad, hiszen a diverzitás a társadalom erőssége” – hangsúlyozta a brit nagykövet.

Őexcellenciája Iain Lindsay, a brit nagykövet; fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs

A felsőoktatás terén a 2020. decembere előtt felsőoktatási tanulmányaikat megkezdők részére a feltételek, amelyek a tanulmányaik megkezdésekor érvényesek voltak, a tanulmányaik befejezésééig érvényben maradnak – legyen szó magyar állampolgár Egyesült Királyságban folytatott tanulmányairól, vagy brit állampolgár magyar tanulmányairól.

Őexcellenciája Iain Lindsay, a brit nagykövet; fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs

Az Antall József Tudásközpont Pécs Diplomata Klubban Iain Lindsay elmondta, hogy főleg utazni szeretett volna, és érdekelte a politika, ezért választotta ezt a pályát. Miután a brit külügyminisztérium diplomatája lett, egy nyelvi készségfelmérő vizsgálaton kiderült, hogy nagyon jó a nyelvérzéke, így a legnehezebb idegennyelvek elsajátítása sem fog gondot okozni neki, mint a japán vagy a magyar. A nagykövettől megtudhattuk, hogy Nagy-Britannia mindig is fontosnak tartotta, hogy a delegáltak még a kiküldetésük előtt elsajátítsák annak az országnak a nyelvét, ahol diplomáciai szolgálatot fognak teljesíteni:

„így több embert megismerünk, megtudhatjuk, mi motiválja őket.”

Így 2015-ben kezdett magyarul tanulni a 2016 márciusában megkezdett magyarországi nagyköveti tisztségére, amelyet japán, román, ausztrál és bahreini kiküldetését követően pályázott meg, majd nyert el. A magyar nyelv elsajátítását Pécsett folytatta a nagykövet a PTE ÁOK NOK tanfolyamán.

Őexcellenciája Iain Lindsay, a brit nagykövet; fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs

A PTE hallgatóinak, akik közül kikerülhetnek a jövő diplomatái, a következőket mondta:

„Ha újra választhatnék hivatást, újra a diplomáciát választanám, mert az idő nagy részében élveztem a munkám, szeretem a politikai munkát, az intellektuális kihívást, hogy valakit valamiről meggyőzzek. Úgy gondolom, fontos, hogy a diplomaták képesek legyenek önkritikát gyakorolni, ugyanakkor hűek maradjanak önmagukhoz.”

Őexcellenciája Iain Lindsay, a brit nagykövet; fotó: Csortos Szabolcs, UnivPécs

TÓTH Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni