close
CímlapEgyetemi életA PTE a NATO DIANA innovációs hálózat akkreditált tesztközpontja lett

A PTE a NATO DIANA innovációs hálózat akkreditált tesztközpontja lett

2024. március 22.

Polgári és honvédelmi területen hasznosítható innovációkat segít a NATO ún. DIANA programja, ami hálózata révén a legmodernebb technológiák fejlesztésén és gyártásán dolgozik.

A kettős, védelmi és polgári felhasználás lehetősége hozzájárul ahhoz, hogy NATO-szinten is bemutathatók és értékesíthetők lehessenek az innovatív termékek. A katonai szövetség dinamikusan növekedő védelmi ipari innovációs hálózatához Magyarország tesztközpontokkal csatlakozik, ezek egyike lett a Pécsi Tudományegyetem 2024-től.

A részletekről dr. Betlehem József általános és stratégiai rektorhelyettest kérdeztük.

„Az elmúlt években több egyeztetés is zajlott dr. Porkoláb Imre dandártábornok, védelmi innovációért felelős miniszteri biztos úr irányításával arról, hogy a Pécsi Tudományegyetem miként tudná jobban kamatoztatni meglévő védelmi kompetenciáit. E tárgyalások eredményeként egy olyan tesztközponthoz való csatlakozás vált lehetővé, amelyet a NATO az úgynevezett DIANA program keretében működtet” – mondta el dr. Betlehem József, a PTE általános és stratégiai rektorhelyettese. A DIANA legújabb pályázatán jól szerepelt a PTE, így – a tavaly csatlakozott ZalaZONE Gépjármű Próbapálya és a ZalaZONE Kutatási és Technológiai Központ mellett – az újabb hat tesztközpont egyikévé válhatott.

„A Pécsi Tudományegyetem elnyerte a NATO DIANA Tesztközpont címet, amely egyben a PTE-n zajló elsősorban az orvos- és egészségtudományi területen, de a kibervédelemmel, mesterséges intelligenciával, automatizációval, illetve az 5G területén használatos eszközökkel kapcsolatos kutatási tevekénység elismerése is.

Úgy gondolom, ezzel a lehetőséggel szakmai és kutatói munkánk újabb dimenziót nyert. A sikeres pályázat azért is fontos a Pécsi Tudományegyetem számára, mert ebben a NATO-innovációs ökoszisztémában Magyarországon keresztül, illetve konkrétan a Honvédelmi Minisztérium közreműködésével mi is szerephez juthatunk. Nagyon fontos, hogy az a típusú képesség és kapacitás, ami nálunk megvan a polgári új technológiák fejlesztésében, tesztelésében, az a kettős felhasználás révén, amennyiben védelmi célokat is tud szolgálni, elérhetővé válik a védelmi ipari felhasználások számára. Tehát

meglévő, jó és jól minősített, jól vizsgázott képességeinket szeretné a védelmi ipar is hasznosítani. Nyilván ennek már sokkal szabottabb keretei és feltételei vannak, mint a polgári célú kutatásoknak, hiszen nemzetbiztonsági aspektusokra is tekintettel kell lennünk.”

A NATO jelenleg harminckettő tagállama nemcsak nemzetközi megjelenést biztosít, de azt is, hogy Észak-Amerikában és Európában is speciális körben lehessen tesztelni az innovációkat. A DIANA a pályázati sikerességet is növelheti a hálózathoz csatlakozott befektetők és széles ipari hálózati kapcsolatai révén. A PTE-t tekintve ez jelen pillanatban ez nem indukál infrastruktúra-bővítést, de akár a későbbiekben jelenthet azt is. „Természetesen a saját innovációinkon túl a NATO-tól is kaphatunk tesztelésre új megoldásokat. Azzal, hogy a Pécsi Tudományegyetem hivatalosan is tesztközponttá vált, készek vagyunk megbízásokat fogadni. A DIANA legfőbb célja az, hogy az egyes tesztközpontok lehető legjobb képességét tudja a szövetség saját céljai mentén használni” – húzta alá dr. Betlehem József.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni