close
CímlapEgyetemi életRendszeres gyermekfogászati tanácsadás és szűrés a PTE-n

Rendszeres gyermekfogászati tanácsadás és szűrés a PTE-n

2021. november 12.

Sajnos elkeserítően rossz a magyar kisgyermekek fogainak állapota. Ennek javítása érdekében a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinikáján rendszeresen szerveznek ingyenes tanácsadásokat, szűréseket. November 10-én már harmincan vettek részt, november 13-án, pedig várhatóan további ötven felelős szülőnek lesz lehetősége, hogy gyermekével egy ilyen foglalkozáson részt vegyen.

Mikortól kell a gyerekek fogát mosni?

A szakemberek szerint a rendszeres fogápolást el kell kezdeni, amint az első tejfogak előtörnek. Ha van a gyermek szájában fog, az el is romolhat.

Súlyos tévhit, hogy a tejfogat nem kell kezelni, úgyis kiesik. 

„Ha szuvas tejfog van a szájban, akkor a maradó fog ebbe a baktériumokkal tele szájüregbe nő bele, ami nagy valószínűséggel a maradó fogat is károsítja: hamarabb alakul ki a szuvasodás” – hangsúlyozta a fogak megjelenésével egyidejűleg kezdődő alapos fogmosás szükségességét dr. Balásné dr. Szántó Ildikó, a PTE KK Fogászati és Szájsebészeti Klinika Gyermek és Ifjúsági Fogászati Tanszékének vezetője és a Magyar Gyermekfogászati és Fogszabályozási Társaság elnöke. „Rendszeres fogápolással és helyes táplálással megelőzhető a fogszuvasodás.

Fontosnak tartom a nassolás elkerülését (a vízen kívül minden az), az elegendő vízivást, az anyatejes táplálás kérdéseit, valamint a cukorbevitel csökkentését” – hívta fel a figyelmet a szakember.

Hároméves kor alatt a reflexes nyelés még jelen van, ami megnehezíti az öblítést. A kisgyermek automatikusan lenyeli, ami a szájába kerül. Kb. 3 éves életkorban várható el legkorábban, hogy a tudatos, irányított „köpés” sikerül. A szájöblögetést tanítani, tanulni kell, és kellő fejlettség szükséges ahhoz, hogy megtaníthassuk.

Mikortól mossa a gyermek egyedül a fogát?

Bölcsődés korú gyermekeknél például a saját kezűleg végzett fogmosás még semmiképpen nem nevezhető hatékonynak, hiszen a savas ételek által porózussá vált zománc csak erőteljes behatásra tud „elkopni”. Ehhez hosszú idejű, rendszeres, erőteljes fogkefés sikálás szükséges. Sem a szennyeződéseket, sem a porózus zománcot nem tudja a gyermek megfelelően eltávolítani. Körülbelül 8 éves korig nem eléggé fejlett a gyermekek kézügyessége az önálló fogmosáshoz. Ennek megfelelően az első években a szülő feladata a gondos szájápolás.

„8 éves korig a szülők saját kezűleg, alacsony fluorid tartalmú fogkrémmel mossák meg a gyermekek fogait minden nap kétszer.

Később a szülő besegíthet, illetve ellenőrizheti a fogmosást, de mindenképpen irányító szerepet kell vállalnia” – hangsúlyozta a fogmosás családi rendszerességének fontosságát dr. Szántó Ildikó.

Kell várni evés után a fogmosással?

A savas ételek fogyasztása utáni várakozási idő természetesen javasolt, de ezt a fogápolási folyamatot inkább az esti, otthoni fogmosáskor vegyük figyelembe.

Milyen fogkrémet használjunk?

Az elmúlt években változtak a nemzetközi ajánlások a fogkrém használatára vonatkozóan: jelenleg egyes kutatások az 1000 ppm fluorid tartalmú fogkrém használatát javasolják minimális mennyiségben. Ettől kissé eltérően a magyar gyakorlatban 0-3 éves korú gyermekeknek 150-270 ppm, a 3-6 éveseknek 500 ppm fluorid tartalmú fogkrémet javasolnak rendszeresen, borsószemnyi mennyiségben. A szakemberek tapasztalatai szerint ez a szükséges és elegendő mennyiség. Nem kell aggódni, ha ennek egy részét rendszeresen le is nyeli a kisgyermek, az sem okoz fluorid túladagolást.

Mivel várják az érdeklődőket, milyen tanácsadás, szűrés, foglalkozás lesz?

„A meghirdetett szombati alkalom már betelt, azt tervezzük, hogy állandósítjuk a szűrést” - tájékoztatott dr. Szántó Ildikó, így a gyermekek számára helyes fogápolás gyakorlati alkalmazása, a szülők számára hasznos tájékoztatás és ingyenes szűrővizsgálat a későbbiekben is rendszeresen elérhető lesz a PTE KK Fogászati és Szájsebészeti Klinikáján. „Első alkalommal egy egyszerű szájvizsgálat történik ("megszámoljuk a fogakat"), tanácsokat adunk a szülőknek, megbeszéljük a visszarendelés szükségességét, ha ellátandó fogat találunk, akkor erről is esik néhány szó” – tudhattuk meg dr. Szántó Ildikótól.

Hasznos tanácsok a 0-3 éves gyermekek fogápolásához:

  1. 1 éves kortól félévente látogassák meg a gyermekfogorvost.
  2. Tanulják és gyakorolják a gyerekek a helyes öblítést és „köpést”.
  3. Ebéd után vízzel, vagy enyhe, higított fluoridos szájöblítővel öblítsék a gyermekek a szájukat.
  4. Gyakorolják foglalkozásként a fogkefe használatát (pl. száraz fogmosás).
  5. A fogkefével való tisztítást végezze otthon a szülő (az egyéni instrukcióknak megfelelően)
  6. A szülő otthon, étkezés után 20-30 perccel, naponta kétszer, saját kezűleg tisztítsa a gyermek fogait, és használjon erre a célra 150-270 ppm fluorid tartalmú, kis mennyiségű fogkrémet.

A PTE-n segítik a gyermekek helyes fogápolását »

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni