close
Címlap11. Fenntartható városok és közösségekSzebb és zöldebb lett az egyetemi borbirtok

Szebb és zöldebb lett az egyetemi borbirtok

A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének jelképe, a szentmiklósi főépület újulhatott meg az elmúlt hónapokban egy RRF-projekt keretében. Az augusztus 24-én átadott, felújított főépület ezentől nem csak vizuálisan is jók érzékelhető ráncfelvarráson esett keresztül, de hatékonyabban és környezetbarátabb technológiákkal lesz működtethető.

A Pécsi Tudományegyetem elkötelezett a Zöld Egyetem-mé válás elérésében. A fenntartható, zöld koncepció egyik alappillére a környezeti erőforrásokkal való észszerű gazdálkodás, az energiahatékonyság. A Pécsi Tudományegyetem RRF-2.1.2.-21-2022-00018 számú, „Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a PTE-n” című projektje keretében 2 épület energetikai korszerűsítése valósult meg 2024. augusztusáig.

A II. sz. Belgyógyászati Klinika és Nephrológiai, Diabetológiai Centrum épülete, valamint a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet főépülete energetikai korszerűsítésének eredményeképpen Egyetemünk hozzájárult a hatékonyabb energiagazdálkodás megvalósításához. Az energetikai korszerűsítések eredményeképpen

az Egyetem érintett épületeinek CO2 kibocsátása ~66,5%-kal fog csökkenni.

„A mostani átadáson nem csak az a fontos számunkra, hogy megújítottunk egy épületet, amelyben szebb és korszerűbb körülmények között tudunk dolgozni, hanem az is, hogy az ember arra költ, azt modernizálja, aminek látja a jövőjét, aminek látja a jövendőbeli hasznát és értelmét, amibe érdemes pénzt, energiát és időt fektetni. Köszönjük az egyetemi vezetés bizalmát, nekünk ezt sokat jelent és jövőben is igyekszünk minél jobban szolgálni az egyetemet” - mondta el köszöntőjében Madaras Zoltán, az SZBKI elnöke.

„Különösen olyan időkben, amikor a források viszonylag szűkösen állnak rendelkezésre, örülnünk kell minden beruházásnak, fejlesztésnek, ami Baranyában, Pécsett, az egyetemünkön történik. Nem csak divatos, hanem nagyon aktuális és a jövőnkre nézve fontos célt szolgálják a jelen fejlesztések, hogy minél energiahatékonyabban tudjuk működtetni az épületeinket.

Ezen a téren sokat tettünk és még többet szeretnénk tenni, annak különösen örülök, hogy ezt mások is felismerték és a PTE a nemzetközi zöld rangsorokban igen jó helyeken áll” - hangsúlyozta beszédében dr. Miseta Attila, a PTE rektora.

A projektet felügyelő Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal részéről Pári Mónika főosztályvezető mutatta be az RRF és ezen belül a pécsi projektek jelentőségét, míg dr. Gerner Zsuzsanna, a projekt szakmai vezetője, a PTE Tanárképző Központjának főigazgatója a Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a PTE-n elnevezésű projekt részleteibe engedett betekintést. Az immár korszerű nyílászárókkal, fűtéssel és szigeteléssel rendelkező szentmiklósi épületet Felföldi László megyéspüspök áldotta meg.

Győrffy Zoltán

Győrffy Zoltán

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni