close
CímlapEgyetemi életTudtad? Etikus hackerséget is oktatnak a PTE MIK-en!

Tudtad? Etikus hackerséget is oktatnak a PTE MIK-en!

2021. január 22.

Az '50-es években a kiváló programozókat nevezték hackereknek, később a hollywoodi filmek hatására a számítógépes bűnözők birtokolták ezt a kifejezést, manapság viszont ismét az etikus hackereket értjük alatta. Az etikus hackerek az informatikusok elitjét képezik, és tevékenységük jelentősen hozzájárul az államok, a cégek kiberbiztonságához. Mivel a kiberbiztonság egyre nagyobb szerepet játszik az iparban, a vállalatok működésében, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) mérnökképzésében kiemelt figyelmet fordítanak az interdiszciplináris tudományra. A járvány okozta bezártság is rávilágított a számítógépes adatok védelmének fontosságára, így folyamatosan nő az informatika-biztonsági szaktudással rendelkező mérnökök ázsiója, már ma is a legkeresettebb munkaerők között van a helyük. Ezért is jelentős az érdeklődés a pécsi egyetem mérnökinformatikus hallgatói között a kiberbiztonságot érintő kurzusok iránt.

A kiberbiztonság az informatikai rendszerek és az abban tárolt adatok védelmével foglalkozik. Ez a tudományterület a fizikai, információs és tudati dimenziókon keresztül az élet minden területét érinti, hiszen az informatikai rendszerek a hazánkban definiált kritikus infrastruktúrák (pl. energiaellátás, egészségügyi rendszer, pénzellátás) mögött is ott vannak, ezért kiemelt figyelmet kap a védelmük. Jelenleg talán a kiberbiztonság a legfontosabb területe az informatikának, és ahhoz, hogy a rendszerek biztonságosak legyenek, informatikusok, matematikusok, jogászok és hadtudományokban jártas szakemberek együttes munkájára van szükség.


 
A PTE MIK-en a mérnök-informatikusok egy két féléves tantárgy keretében sajátítják el az informatikabiztonsági ismereteket. Tulajdonképpen egy fúziós tantárgyról van szó, ami több terület tudásanyagát igyekszik egy egységben kezelni. A hallgatók a képzés során a programozás mellett megismerkednek a számítógéphálózatok, az adatbázisok, valamint különféle irányítási és automatizálási rendszerek létrehozásával, üzemeltetésével és több hazai egyetemmel egyetértésben megfogalmazott, az informatikai biztonság megközelítését szolgáló kétféle szemléletmóddal: az offenzív és a defenzív szemléletmóddal. „Klasszikusan az egyetemeken a védelmi szemléletmódot, azon belül is főleg a kriptográfiát oktatjuk, a védelmi stratégiák elsajátításán van a fókusz. Néhány évvel ezelőtt került előtérbe, hogy az offenzív szemléletmóddal is megismertessük a hallgatókat, ezért felvettük a kapcsolatot a már jelentős tapasztalatokkal rendelkező amerikai Metropolitan State University of Denver egyetemmel, ahonnan jelentős szakmai segítséget kaptunk. Így a hazai egyetemeket tekintve az elsők között kezdtük a pécsi egyetem műszaki és informatikai karán az offenzív szemléletmód, azaz az etikus hackerség oktatását” – mondja az oktatásért felelős szakember, Gyurák Gábor. Az interdiszciplináris tudományterület igen gyorsan népszerű lett a hallgatók körében, akik amellett, hogy megtanulják, hol van az a határ, ameddig etikus hackerként el lehet menni, megismerkednek a kibertámadók folyamatosan fejlődő eszközeivel, módszereivel is.

A Covid 19 időszaka felerősítette a kiberbiztonság szerepét, hiszen a céges és a magán célú kapcsolattartás nagyobb részt áthelyeződött az internetre. Mindennapjaink részévé váltak a digitális platformok, amelyek az internetes bűnözők érdeklődését is felkeltették, így megnőtt a fenyegetettség a kibertérben. Rengeteg hír látott napvilágot, miszerint egyes konferenciarendszerekbe bele lehetett hallgatni és meg lehetett szerezni a személyes adatokat, így e platformok használata komoly veszélyt jelenthet. Ez is bizonyítja, hogy sokkal nagyobb szerepet kell kapnia az egyes felhasználók életében is az informatikai biztonságnak, ezért az informatikai biztonságtudatosság erősítése érdekében a kar a Neumann János Számítógép-tudományi Társasággal együttműködve előadásokat tart, kiadványokat szerkeszt a lakosság számára.

A kiberbiztonság nemcsak nemzetbiztonsági szinten fontos terület, hanem az ipari, az informatikai vállalatoknál és a banki szektorban is, így a karral együttműködő cégek, vállalkozások is érdeklődnek iránta. A végzett hallgatók igen könnyen el tudnak helyezkedni informatika-biztonsági szakemberként bankoknál vagy az olyan cégeknél, ahol informatika-biztonsági incidenst kezelő csoportokat működtetnek. A kiberbiztonság nagyon jól fizetett területe az informatikának, emellett folyamatos kihívást támaszt a jövő mérnökei számára. A hollywoodi filmek kitalált történetei lassan valósággá válnak, és nemcsak a filmvásznon, hanem az igazi életben is digitális nyomokat kell rögzíteni, nyomozást kell folytatni a kibertámadók ellen. A hallgatók fejlődéséhez, ismereteik bővítéséhez az is hozzájárul, hogy az elmúlt években a kar több csapatot is küldött a Hungarian Cyber Security Challenge-re, és rendszeres látogatói az olyan nagyszabású kiberbiztonsági konferenciáknak is, mint amilyen a Hacktivity.

 

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni