close
CímlapEgyetemi életTűz vs porfelhő

Tűz vs porfelhő

2022. október 06.

Életem első tüzét egy tűzhelyen felejtett serpenyő okozta: a benne forrongó kanálnyi zsír kapott lángra. Soha nem fogom elfelejteni a hangját. Úgy hangzott:

WUH.

Amikor megláttam a lángoló lábost, őszintén szólva picit megijedtem - pedig általában nem vagyok ez a típus. Előkaptam a konyhai porral oltót, ránéztem a piktogramokra, és arra jutottam: ezt nekem most nincs időm elolvasni.
A tűzbe dobtam egy konyharuhát, ami megpörkölődött, aztán azt mondta WUHWUH, aztán rádobtam egy törölközőt, ami azt mondta: WUHWUHWUH, majd az egyre nagyobb lángokat leöntöttem egy kannányi vízzel.
Utána már csak a teljes házat megülő hatalmas füstöt kellett valahogyan kilegyeznem a lakásból. (Szó szerint. Legyezőket használtam.)
Mennyivel jobban jártam volna, ha előtte módomban áll a gyakorlatban kipróbálni valamilyen poroltót!
És erre is jók a

PTE Kancellária Munkabiztonsági Koordinációs Osztályának tűzvédelmi bemutatói. Itt úgy lehet kipróbálni az oltókészülékeket, hogy közben egy csapat tűzoltó - a Szent Flórián Önkéntes és Ifjúsági Tűzoltó Egyesület munkatársainak köre - vigyáz rád, és bármilyen, tűzzel kapcsolatos kérdésre válaszolnak is

(például, hogy a szénmonoxid-érzékelőkről a katasztrofavedelem.hu-n érdemes tájékozódni).
Legutóbb október 5-én rendeztek ilyen eseményt a PTE ÁJK-KTK udvarán.

Összefoglalom, miket mondtak, mit kell tűzesetnél tenni:
Ha tűz van, hívjunk segítséget! (Mindent, még a legkisebb tűzesetet is dokumentálni kell.)
Ha már észleléskor nagy a tűz, ne hősködjünk.
Ha kicsi a kiterjedése, akkor viszont lendüljünk be: keressük meg a legközelebbi porral oltót. (Ha számítógép ég, akkor a széndioxiddal oltót.)
A poroltó készülék oldalán van egy mutató - ezt nem árt ellenőrizni, ha ugyanis a zöldre festett skála alatt van a jelző, akkor kevesebb benne az oltóanyag, ha pedig a zöld fölött van, “felrobbanhat”, vagyis intenzívebb porkitörésre számíthatunk.
Amit én kipróbáltam, abban elvileg már kevesebb volt a por, de így is remekül működött.
Leraktam a képzeletbeli szobaajtó elé a készüléket, lehajoltam hozzá, kikaptam a biztosítószeget (ami azért kell, hogy véletlenül ne nyomjuk le a kallantyúkat), megfogtam a tömlőt a vége felé, a másik kezemmel pedig lenyomtam a kart.

Psssszt!

Akkora porfelhő lett, mint a képzeletbeli szoba. Mint egy koncerten a füstgépé. Mint egy földreszállt, nagyobb felhő.
A szél egyből sodorni kezdte a felhőt, okosan arrébb is kell állni ilyenkor.


Ami a tűz szempontjából a lényeg: a por simán lefojtja a tüzet, és mindössze apró szemcséjű por marad utána, amit - kicsit macerás ugyan - de simán el lehet takarítani.
Amit kevésbé hangsúlyoznak - nem véletlenül - hogy poroltóval tüzet oltani mekkora buli. Rögtön ki is próbáltam egy másik palackot is (és hagyták, sőt, segítettek.)

Tűzvédelmi bemutatóra legközelebb 2023 tavaszán kerül majd sor, a pontos dátumról és helyszínről az univpécs.com és a pte.hu felületein is tájékoztatunk majd mindenkit.

Gyere majd el, merd kipróbálni.

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni