A Pécsi Tudományegyetem és a Baranya Vármegyei Önkormányzat közös képzési programjának eredményeként június 4-én ünnepélyes oklevélátadóval zárut a falu- és tanyagondnoki képzés a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karán. A programon dr. Koltai Zoltán, a PTE KPVK oktatási dékánhelyettese és dr. Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke is jelen voltak.
A falu- és tanyagondnokok kulcsfontosságú szerepet töltenek be a vidéki települések életében. A képzés célja a kistelepüléseken élők segítése, alapfokú szociális szolgáltatások nyújtása, a helyi közösséggel való kapcsolattartás és a hagyományok ápolása. A képzés fontos figyelmet fordított arra, hogy felkészítse és segítse a hallgatókat a Szociális törvény 60. § (1) bekezdésében rögzített feladatok elvégzéséhez szükséges kompetenciák elsajátításában.
A 170 órás tanfolyam során a résztvevők elsajátították a falugondnoki munka alapvető ismereteit, megismerték a kistelepülések sajátosságait, a jogszabályokat, az etikai normákat, és megtanultak hatékonyan kommunikálni a lakossággal, a helyi önkormányzattal és más szervezetekkel. Kiemelt szerepet kapott a terepgyakorlat is, ahol a résztvevők gyakorlati tapasztalatokat szerezhettek a tanultakból.
„Fontos, hogy ne feledjék el egymást, és tartsák a kapcsolatot a jövőben is" - mondta el ki dr. Őri László. Az elnök továbbá felhívta a hallgatók figyelmét arra is, hogy falu- és tanyagondnokként fontos szerepet játszanak a helyi értékek megőrzésében. „Járjanak nyitott szemmel, és ha olyan megőrzendő épített környezeti értéket, vagy egy olyan hagyatékot látnak, amit nem tudnak továbbadni, jelezzék azt a vármegyei értéktárnak" - kérte dr. Őri László.
A képzésben résztvevő hallgatók nagy része kiemelkedő eredményt ért el.
További információ a képzésről:
https://m-studium.hu/uj-szakmai-kepzesek/event/98-falu-es-tanyagondnoki-kepzes-jogszabaly-alapjan-mar-referenciaval