close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértÚj hallgatói tér született a PTE MIK-en

Új hallgatói tér született a PTE MIK-en

A világ sikeresen működő egyetemein kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a campus az oktatás–kutatás–rekreáció helyszíne legyen, emellett komplex szolgáltatást nyújtson az egyetemi polgároknak. Erre jó példa a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán (PTE MIK) közelmúltban elkészült Hallgatói Önkormányzati (HÖK) térsor, amelyet a HÖK szolgáltatási arculatához igazodó nyitott terekkel terveztek újjá a kar munkatársai és doktorandusz hallgatói. Az intézmény alapvető célkitűzése, hogy folyamatosan fejlessze az oktatási és a kutatási tevékenységei, valamint a hallgatói mindennapok helyszíneit. A megvalósult beruházás kiváló lehetőséget teremtett a belsőépítészeti szemlélet, a kialakult tervezői koncepció, az anyagválasztás, a térélmény alapgondolatának megfogalmazására, valamint a kivitelezői oldal tapasztalatainak egyeztetésére.

„A Hallgatói Önkormányzatnak szüksége volt egy olyan felületre, ahol a korábbinál transzparensebben tud működni, és ezt a rendelkezésükre álló tér is tükrözi. Kialakítottunk egy front office felületet, ahol létre tud jönni az interakció a HÖK munkatársai és a hallgatók között. Fontos volt, hogy a HÖK-nek legyen egy olyan helye, ami kijelölten az övé, amivel úgymond identitást tud építeni saját magának, és azáltal, hogy ez megtörténik, a hallgatók is bevonódnak a működésébe.

Ezért a térsor megtervezésében kiemelt szempont volt, hogy az attraktív és hívogató legyen a hallgatók számára,

ami miatt szívesen töltenek időt a HÖK-nél. A kari vezetésben is megfogalmazódott, hogy ha szeretnénk erősíteni a Hallgatói Önkormányzat szerepét, azt olyan formában is támogatni kell, hogy legyen egy olyan tere, ami csak az övé, aminek friss az identitása, és amelyre később a saját eszköztárával tovább tud építkezni” – ismerteti a tervezés koncepcióját prof. dr. Borsos Ágnes, a Belsőépítészeti, Alkalmazott és Kreatív Design Tanszék mb. tanszékvezetője, a tervezőcsapat egyik vezetője. 

Borsos Ágnes professzor volt a tervezőcsapat egyik vezetője

A kar egy éve kapta vissza saját üzemeltetésre a campuson található tornacsarnokhoz tartozó irodablokkokat, itt talált otthonra a HÖK-iroda. A helyválasztás amiatt is szerencsés, mert a Hallgatói Önkormányzat igen aktív a sportélet szervezésében, sőt a programjaik egy részének is a sportcsarnok ad otthont, másrészt az új térsor a kollégium és az egyetemi épület között helyezkedik el, külön bejárattal, ami az intimitás megteremtését is lehetővé teszi. A tervezők minden kari szakképviselő számára korszerű munkaállomásokat alakítottak ki az irodatérben, így a tér használata a közösségszervezést is támogatja. Az irodakomplexumban egy nagyobb tárgyalót is kapott, amelyet szükség szerint meetingek és egyéb foglalkozások megszervezésére használhatnak. „A célunk nem egy ún. klasszikus iroda létrehozása volt, sokkal inkább egy modern, a szükségletek szerint használható tér kialakítása, amelyben a színek és az anyagok használatának is megvan a jelentősége. Olyan építőipari alapterméket használtunk, az OSB-t, aminek van textúrája, felülete, és ugyan fából készült, mégis könnyed, modern. A színeknél törekedtünk arra, hogy vizuálisan kiemeljék a teret, identitást adjanak neki, így például a sárga, amely energizál, olyan helyre került, ami a tér arányait tekintve stabilitást ad a benne tartózkodónak. A forma és a színek ellentétére alapoztuk a kialakítást, ezek az abszolút intenzív színek is kijelölik az egyes felületek funkcióit” – teszi hozzá Borsos Ágnes.

Borsos Ágnes előadás közben

A tervezésben a kar fiatal kollégái, valamint a Breuer Marcell Doktori Iskola hallgatói vettek részt.

A kar építész-, belsőépítész-képzésében fontos szerepet kap a valós feladatok megoldása, így korábban már több egyetemi projektben kaptak jelentős szerepet. A fiatal doktoranduszoknál ez egy bevált munkamódszer, az akadémiai előmenetelben is szükség van arra, hogy ilyen munkákban vegyenek részt a szakemberek. A HÖK néhány hónapja használatba vette a teret, Kovács Norbert Hunor HÖK-elnök szerint még el kell telnie egy kis időnek, míg kialakul az ideális térhasználat. „Nagyon örülünk az új irodahelyiségünknek, hiszen sokkal kellemesebb, kényelmesebb és esztétikusabb környezetben végezhetjük a munkánkat, mint korábban. Egyelőre nem érte el a végleges formáját az új irodánk, még nem tekinthetjük befejezettnek a költözést, sok funkciónak keressük a megfelelő helyet. A hallgatók körében igyekszünk minden rendelkezésünkre álló felületen és platformon hirdetni az új térsorunkat, hogy minél többen térjenek be hozzánk. Szeretnénk, ha egy pezsgő, élettel teli környezetté alakulhatna a PTE MIK HÖK-irodája” – mondja Kovács Norbert Hunor.

Kottász Gergely

Kottász Gergely

PTE sajtóreferens

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni