close
CímlapEgyetemi életVírus a laborban

Vírus a laborban

2017. február 22.

Egész Közép-Európában nem akad párja a PTE Szentágothai Kutatóközpontjában működő víruslaboratóriumnak. A BSL-4-es, a legszigorúbb biztonsági rendszerrel rendelkező kutatóhely egy világméretű hálózatba csatlakozott.

A védelmi rendszer komolyságát mi sem mutatja jobban, hogy az épületen belüli 100 métert kell sétálni, hogy elérjünk a laborig. Betörhetetlen, mágnesesen záródó acélajtó mögött, ablaktalan teremben dolgoznak szkafanderben a kutatók. De addig is 2 biztonsági őr, 15 kamera, arcfelismerő- kártyás és pin-kódos beléptető-rendszer is őrzi a labort a nemkívánatos behatolóktól. A légmentesen szigetelt épületrészből szkafandert viselő a kutatók kilépése előtt fertőtlenítőszerrel zuhanyozzák le, sőt a szennyvizet is felforralják, mielőtt elszállítanák. Minderre azért van szükség, mert a PTE laborjában már a legmagasabb biztonsági szinten a legveszélyesebb vírusok kutatása is lehetségessé vált.
A Szentágothai János Kutatóközpontban Bódis József, a PTE rektora emlékeztetett arra a hírre, amelyet Bill Gates indított útjára minap: beharangozott egy világméretű járványt. A rektor szerint: ha valóban világjárvánnyal nézünk szembe, a PTE laborja és az itt dolgozó, tudományos csapat képes lesz segítséget nyújtani annak lekűzdéséhez.

A labort bemutató Jakab Ferenc, a biológiai kutatócsoport vezetője előadásában elmondta, hogy az EU-ban 10 hasonló szintű labor működik, de egyetemi kézben csupán kettő. Ebben a kettőben, így pécsiben is zajlik alapkutatás, a gyógymódok felderítése, a többiben a kapacitást főképpen a diagnosztika köti le. A BSL-4 biztonsági minősítésnek megfelelő víruskutató labor akkreditációja már lezajlott.

Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár is elismeréssel szólt a Pécsi Tudományegyetem víruslaborjáról a hétfői avatáson. A Szentágothai János Kutatóközpontban 120 millió forintos európai uniós támogatással megvalósult fejlesztés révén a korábban is komoly biztonsági rendszerrel felszerelt kutatóhely immár a legmagasabb követelményeknek is megfelel, akár olyan vírusokat is kutathatnak, mint az Ebola vagy az Európa számára is reális fenyegetést jelentő Krími-kongói vérzéses láz kórokozója.

A pécsi kutatólaboratórium fő kutatási iránya az állatokról emberekre terjedő vírusok vizsgálata, így például a kullancsok által terjesztett agyhártya- és agyvelőgyulladás vírusa, a hantavírusok, vagy akár a Nyugat-nílusi láz vírusa. A fejlesztés révén olyan vírusok kutatása vált lehetővé Pécsett, mint az Ebola vírusa vagy a kevésbé ismert, de nem kevésbé veszélyes Nipah-, Lassa- vagy Krími-kongói vérzéses láz vírus. A kutató többször is kiemelte, hogy a kórokozókat szigorú biztonság mellett szállítják ide és zárt rendszerben kezelik, a laborból semmi nem juthat ki.

Balogh Robert

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni