close
CímlapEgyetemi életWorkshopokkal, szakkönyvekkel a megkésett fejlődésű gyermekekért

Workshopokkal, szakkönyvekkel a megkésett fejlődésű gyermekekért

2021. november 15.

Az iskoláskor előtti eltérő, megkésett fejlődésű gyermekek és családjaik hatékonyabb ellátását szolgálja a Családbarát Magyarország Központ európai uniós finanszírozású Gyermekút projektje. A kiemelt projekt keretében ez alkalommal a PTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara kapott segítséget szakmai kiadványok formájában, melyet dr. Heidl György dékán és dr. Péley Bernadette, intézetvezető vett át november 15-én, valamint a két intézmény között együttműködési megállapodás is született.

A kisgyermekes szülők gyakran aggódnak amiatt, hogy vajon gyermekük megfelelően fejlődik-e. Nem tudják, mi tekinthető „normálisnak”, és mikor kell szólni egy szakembernek, illetve kihez fordulhatnak adott esetben. Az aggodalom természetes, de gyakran nem indokolt, hiszen a gyermekek fejlődése, bár nagyjából azonos utat jár be, nem azonos ütemben halad. Máskor azonban rendkívül fontos, hogy a kicsik fejlődési eltéréseit időben észrevegyék és a megfelelő szakemberhez forduljanak. A Gyermekút e szakembereket segíti abban, hogy a lehető legjobb válaszokkal, tanácsokkal láthassák el a hozzájuk forduló szülőket.

A Családbarát Magyarország Központ munkatársai az eltérő, megkésett fejlődésű gyermekek ellátását segítő projekt keretein belül eddig huszonhárom módszertani anyagot, kézikönyvet fejlesztettek ki. A koraszülöttek utógondozási irányelvét, az iskolába lépést megelőző komplex vizsgálat protokollját, valamint az óvodai fejlődéskövető szűrővizsgálatok rendszerét és a mozgásterápiás protokollját is meghatározták. Fontos lépést jelent továbbá a kora gyermekkori intervenció területén a hazai fejlesztésű, egységes vizsgáló- és szűrési módszerek kidolgozása is, többek között a kisgyermeknevelők, óvodapedagógusok által használt, a kisgyermekek nyomon követését segítő gyermekfejlődési kérdőív vagy az iskolakészültségi vizsgálat.

A fejlesztés eredményeként egy hatékonyabban működő ellátórendszer, átlátható gyermekút jön létre, színvonalasabb és mindenki számára elérhető szolgáltatásokkal.

A képzések eredményeként nő és egységesebbé válik a kora gyermekkori intervencióban dolgozó szakemberek tudása, valamint a szülők képzésével az érintett családok tudatosabban, kompetens módon tudják támogatni gyermekeik erősségeit, így javítva a gyermekük, illetve családjuk egészének életminőségét.

Az elkészült szakmai tartalmak lehetőséget adtak arra, hogy a Családbarát Magyarország Központ közvetlenül is hozzájáruljon az érintett gyermekek fejlesztéséhez, valamint a velük foglalkozó szakemberek tudásbővítéséhez. Erre építve a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara az eseményt megelőzően stratégiai és együttműködési megállapodást írt alá a Központtal. Az aláírt megállapodások ünnepélyes átadását követően dr. Kereki Judit szakmai vezető mutatta be a projektet. "Elsősorban a szakemberek képzésére helyeztük a hangsúlyt, olyan módszertani tananyagfejlesztés valósult meg, valamint a tananyagok továbbjutattása a szakemberek felé, amelyek

a mai korai gyermekkori intervenció legkorszerűbb szakirodalmát adják. 

Huszonhárom módszertani tananyagunk készült el, és huszonkét képzés keretében adjuk tovább ezt a tudástartalmat. Tizenkétezer szakembert képzeztünk tovább, akik nagyon különböző területekről érkeztek, és a képzésükön túl egy országos kapcsolati háló kialakítását tűztük ki célul" - foglalta össze dr. Kereki Judit, szakmai vezető.

A Gyermekút projekt eredményeit összegző kiadványokat dr. Heidl György dékán és dr. Péley Bernadette, intézetvezető vette át. "Informálisan ez a szakmai kapcsolat már sokkal régebbi múltra tekint vissza" - tudhattuk meg dr. Péley Bernadette-től. "A Pszichológia Intézet régi terve egy regionális, kockázatcsökkentő és megelőző központ létrehozása, amelyben az ellátás, kutatás, oktatás kapna szerepet.

Ennek oktatására szeretnénk egy mesterszintű képzést létrehozni. Azt gondoljuk, hogy a PTE a sokszínű képzési palettájával alkalmas arra, hogy ezt megvalósítsa"

- ismertette a jövőbeli terveket az intézetvezető. Az eseményhez kapcsolódóan a projektben résztvevő szakemberek és az egyetem kutatói közös online workshopot is tartottak a kora gyermekkori szakellátásban résztvevő szakemberek számára „A gyermek fejlődésbeli rendellenességének felismerését, fejlődésének nyomon követését célzó ismeretadás” címmel.

A projektről további információ »

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni