Egy új világrend küszöbén állunk, amit a globális bizonytalanság, a hatalmi központok elmozdulása és a geopolitikai dinamikák változása jellemez. Dr. Tarrósy István, a PTE BTK Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék egyetemi tanára, a PTE Nemzetközi Igazgatóságának igazgatója és dr. Vörös Zoltán, a tanszék egyetemi docense fenti témát járják körül szakmai szemmel nemrégiben megjelent, Átalakuló világrend című könyvükben, melyet Pécsen február 17-én mutattak be az International Seasons programsorozat részeként.
Globalizált, bizonytalanná váló világunkban az egypólusú világrendtől történő elmozdulás számos kihívást tartogat. A 2020-as évekre még világosabbá vált a globális világrend átalakulása és annak a struktúrának a megváltozása, amelyet az Amerikai Egyesült Államok hegemóniája határozott meg. Ezt az időszakot – napjaink történéseit – a megváltozó dinamikák és a régiónként, térségenként eltérő mértékben megjelenő bizonytalanság jellemzi, amelyek következménye és tünete például az orosz–ukrán háború, a venezuelai, kiújuló határviták, de idesorolhatjuk a hosszú ideje a szemünk előtt zajló eseményeket is, mint például a kínai katonai kiadások növekedését, az indiai haditengerészeti fejlesztést, vagy a török külpolitikai manőverezést.
A jelenleg tapasztalható folyamatok során az Egyesült Államok mellett megnő a feltörekvő gazdaságok, regionális államok szerepe, miközben a kétpólusú világrend emlékei és hatásai is tetten érhetők a jelenlegi folyamatok dinamikájában – nyitva hagyva a kaput a multi- és a bipolaritás előtt is.
Az elismert szakértő-szerzők sokaságát felsorakoztató kötet, melyet dr. Tarrósy István és dr. Vörös Zoltán szerkesztettek, a legfrissebb elemzéseket tárja elénk, amelyek segítenek megérteni, milyen következményekkel jár az átalakuló világrend a főbb nemzetközi szereplők számára, Pekingtől Washingtonig, Eurázsiától Latin-Amerikáig. A kiadvány egyik konzekvenciája, hogy az unipoláris világrend lassan véget ér, napjainkban egy multipoláris világrend van kialakulóban.
„A 2010-es évek elején kezdtünk el azon gondolkodni, hogy a geopolitikai változásokról elemző munkákat, tanulmányokat és akár könyveket, köteteket jelentessünk meg” – mesélte bevezetőként dr. Tarrósy István, majd hozzátette, a most bemutatott tanulmánykötetnek létezik egy, 2013-ban megjelent előzménykötete Az átalakuló világrend küszöbén címmel: „Az volt a tervünk, hogy 2013-at követően 10 évvel később körbenézünk a világban, és megnézzük, hogy ez az átalakuló világrend hogyan alakul tovább, milyen dinamikák hogyan változnak.” A következő könyvet, azonban az akkori kiadó váratlan megszűnése miatt nem sikerült az előre elgondoltak szerint megjelentetni. Az Átalakuló világrend végül a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által indított kiadó, a Ludovika gondozásában jelent meg.
„Folyamatosan kaptuk az értesítéseket a 2010-es évek végétől, 20-as évek elejétől arra vonatkozóan, hogy folyamatosan rátalálnak erre a kötetre, illetve az abban található tanulmányokra, olyan kulcsszavakkal, mint átalakuló világrend, multipoláris világrend, az unipoláris világ vége, az Egyesült Államok hanyatlása. Látszott, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a különböző, ilyen társadalmi tanulmányokat olvasó, akár kutatók, akár érdeklődők részéről, hogy megértsék azt, hogy mi is zajlik a világban” – teszi hozzá az előzménykötet kapcsán dr. Vörös Zoltán.
Egyik kötetnek sem célja, hogy eldöntse, mi várható a világban, hiszen a politikatudomány nehezen beszél a jövőről, ugyanakkor bebizonyítják, hogy a 90-es évek eleje óta tapasztalt világrend, a különböző szereplők hozzáállása, a lehetőségeik, sőt a hatalom logikája is nyilvánvalóan változik. Az elmúlt évek politikai eseményei, mint az orosz–ukrán háború, a georgiai konfliktus, vagy az ebben az időszakban, a második Trump érában megjelenő amerikai elnöki rendeletek, még fontosabbá tették, hogy megértsük, mi történik a világban, hogy ahhoz kapaszkodókat találjunk, a kötet ezeket próbálja megadni az olvasónak, miközben közérthetően mutatja be a geopolitikai, geostratégiai folyamatokat. Ugyanakkor a tanulmánykötet célja az is, hogy az egyetemi oktatásban is alkalmazható legyen.
A bemutatón dr. Tarrósy István kiemelte, a könyv „a különböző térségi geopolitikai tudások komoly ismerőit sorakoztatja fel”, emellett kihangsúlyozta, „nagyon izgalmas körbejárni a nemzetközi teret, látni, hogy ez az egész világrend hogyan alakul a különböző térségekben.”
A két politikatudományi szakértő az Átalakuló világrend egyetlen gyenge pontjának azt tartják, hogy egy térség egy fontos szereplője, Ausztrália kimaradt a könyvből, illetve azzal csak érintőlegesen foglalkoznak bizonyos fejezetekben. Ugyanakkor előrevetítették, hogy a későbbiekben várható írások pótolni fogják ezt a hiányosságot.
Az Átalakuló világrend a Ludovika Kiadó oldalán megvásárolható, de e-book formájában is elérhető.