Nektek is megvan a Juhász Előd féle Zenebutik című műsor? Hát nekem nem volt, de tanult kollégám rávilágított a dolgokra. Mentségemre szóljon, akkoriban még a búgócsiga és a plüsskutya jobban érdekelt. A szeptember 27-ei “adásnak” a beás zene színpadi reprezentációja a táncházmozgalmaktól napjainkig témáról szólt. A program a Zenélő Egyetem és a Zeneszüret Fesztivál kooperációjában jött létre, helyszíne a Filter terasza volt, a műsor vezetője pedig Horváth Zoli, a Kanizsa Csillagainak oszlopos tagja.
A beás zene kutatása igen nehéz feladat, mert nagyon kevés fellehető anyag maradt róla az évek folyamán. Sem a táncot, sem a dalokat nem rögzítették, elvétve lehet csak találni pár felvételt, és azokról is csak ismerősök által lehet tudomást szerezni.
Egy kis történelem
- 1381-ben neveztek el egy falut Cigánynak, innét datálják a cigányok megjelenésüket Magyarországon
- 1780-ban született írásos emlék szól arról, hogy Festetics erdejében tartózkodtak cigányok
- Liszt Ferenc, a legnagyobb cigány!- hallhatjuk róla, hisz a cigányzene a zeneszerző szíve csücske volt, itt lehet róla többet olvasni http://magyarmercurius.hu/reszletek/liszt-ferenc-ciganyokrol-es-cigany-zenerol-magyarorszagon
Görnyei Sándor néprajzgyűjtéséből említett egy példát Horváth Zoli. Íme, így nézett ki egy botoló ( táncfajta- a szerk.) a ’30-as években.
Nagyon fontos megemlíteni, hogy a botoló férfi tánc, a felvételen azonban egy nő is járja. Ez csak amolyan játék, vicces megnyilvánulás lehetett, hisz az említett táncfajta kifejezetten férfi táncstílus.
Ha időrendbe akarjuk szedni, akkor a beás zene története három korszakra osztható.
A ’70-es évek közepén Bársony Jani és Daróczi Ági indította el a romafolklór mozgalmat, utóbbi a későbbiekben a Kalyi Jag zenekar tagjaként is megmutatkozott.
Ezután indult el a munkásszállókon fellépő zenészek útja. A ’90-es években számos embernek kellett Budapestre ingázni munka miatt, úgynevezett ’fekete vonattal’ jutottak el a fővárosba. És hogy miért is fekete? Lehet arra asszociálni, hogy sötétben közlekedett (péntek éjjel értek vidékre a munkások és vasárnap éjjel már utaztak vissza), vagy, hogy a piszkos volt a vonaton utazók munkahelyi körülményei miatt, esetleg utalhatott az utasok bőrszínére is.
Később a ’98-ban alakult Fekete Vonat nevű zenekar is erről kapta/választotta a nevét.
Az emberek tehát az egész hetet Budapesten töltötték, munkásszállókon laktak, ahol a keményen átdolgozott napok után sokszor szórakozással töltötték az estét. Ekkor alakultak a zenekarok, akik egy idő után járták a szállókat, hogy a munkás embereket szórakoztassák. Ez az időszak nagyjából 2-3 évig tartott.
Ezután kapcsolhatunk a beás zenét játszó Kalyi Jag nevű együtteshez, akik nagy sikert arattak. Munkásságuk nyomán több zenekar is alakult, sokan táplálkoznak még mai napig is az ő zenei formáikból.
Segítségükkel táncházmozgalom alakult a városokban, a művelődési házakban rendszeres programokat szerveztek.
Nagyon nagy ereje volt ennek a szerveződésnek, érezték valaminek magukat a cigányok, hogy mégis csak ők is tudnak valamit.
-mondja Horváth Zoli, aki mutatott is pár formát példaként gitárja segítségével a Kalyi Jag féle zenei fordulatokra.
A táncházmozgalom fesztiválokká szerveződött, olykor több ezren is voltak egy ilyen eseményen, viszont felvételek sajnos erről az időszakról sem készültek. Sok formáció jött létre ekkor. A ’90-es évekre tehető a Kanizsa Csillagainak megalakulása is. Horváth Zoli közel 30 éve tagja a zenekarnak, jó ideje vezetője is. Megalakulásuk estéjén az udvaron ülve épp arról beszélgettek, mi is az a név, ami illene hozzájuk. Felnéztek az égre, a csillagokra. Tetszett nekik, ahogy az égitestek megvilágítják a teret, valamiféle érdekességet visznek a világbaa A Nagykanizsáról induló együttes ezért választotta a Kanizsa Csillagai nevet, amit azóta is jó döntésnek tartanak.
A rendkívül barátságos és közvetlen előadó rengeteg zenei sajátosságról mesélt, ami fellehető a beás zenében. Ezeket sokszor gitárszólóval támasztotta alá, amitől igazán élvezhető az esemény. Ahogy a nap elbújt és a teraszon ülve kezdtünk volna dideregni egyből következett egy muzsika, a jelenlévők lába pedig felvette az ütemet. Szuper érzés volt részt venni egy ilyen interaktív programon, biztos vagyok benne, hogy ez más zenei stílusokkal is pazarul kivitelezhető lenne!