close
CímlapKultúraFelhívás - Nem Tragédia (Madách Imre életművének sajátosságai Az ember tragédiáján túl)

Felhívás - Nem Tragédia (Madách Imre életművének sajátosságai Az ember tragédiáján túl)

2025. január 07.

A PTE BTK Klasszikus Irodalomtörténeti és Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke és a PTE BTK Irodalom- és Kultúratudományi Doktori Iskolája konferenciát hirdet Nem Tragédia (Madách Imre életművének sajátosságai Az ember tragédiáján túl) címmel.

A konferencia középpontjában Madách Imre Az ember tragédiáján kívüli életműve áll. A kikötés abból a megfontolásból született, hogy a költőt igen gyakran egyműves alkotóként értékeljük, amely jellemzés már Gyulai Pál Madách-kiadásától kezdve meghatározó. 2023-ban, Madách születésének 200. évfordulója alkalmából megrendezett konferenciák anyaga is erről a (látens) elgondolásról árulkodott, hiszen a legtöbb előadás fő művéhez kapcsolódott. E rendezvény tehát kísérlet is arra vonatkozóan, hogy lehetséges-e a kultikus mű árnyékában lévő művekről nem csupán fejlődéstörténeti perspektívából, a nagy műhöz vezető út állomásaiként megnyilatkozni, hanem önálló esztétikai minőséget képviselő alkotásokként.

A Tragédia takarása mellett természetesen több oka is van annak, hogy Madách életműve kevésbé került a jelenkori kutatások homlokterébe, hiszen írói fejlődése több kortársától eltérően – Petőfi Sándor, Arany János, Jókai Mór – nem a polgári nyilvánosság előtt, a korabeli folyóiratokban, vagy a színházi bemutatók forgatagában zajlott, hanem főúri, nemesi környezetben, annak sajátos belső színterein. A költő – Az ember tragédiáját és néhány költeményét nem számítva – csak a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság által hirdetett jeligés pályázatokra jelentkezett műveivel. E családi nyilvánosság működésének és a korabeli irodalmi intézményrendszer pályázatainak feltérképezése szintén fontos aspektus lehet Madách munkásságának kontextusait tekintve.

Ám a korabeli viszonyok értelmezése és az esetleges rekanonizációs törekvések mellett a későbbi idők interpretációinak is szeretnénk teret engedni a konferencián. Épp ezért olyan előadásokat is várunk, amelyek Madách valamely Tragédián kívüli művének 20–21. századi művészi értelmezésével, színházi, képzőművészeti és egyéb adaptációjával foglalkoznak.

Lehetséges témakörök:

  • Madách Imre költészete, kötetkompozíciói és lírai mintái
  • Drámáinak témaválasztásai, megjelenített korszakok és karakterek
  • Madách novellisztikája
  • Pályaképe a korabeli irodalmi intézményrendszer kontextusában
  • Íráshasználata a családi-baráti nyilvánosságban
  • Politikai nézetei műveinek és publicisztikájának tükrében
  • Műveinek színházi adaptációi (Az ember tragédiáján túl)
  • Dramaturgiai kihívások Madách Imre műveiben
  • Tudományos értekezéseinek kontextusai
  • Nyelvészeti kérdések Madách műveiben
  • Képzőművészeti hagyatékának sajátosságai

A szervezők a témában 15-20 perces előadásokat várnak. A konferencián elhangzott előadásokból lektorált, digitális tanulmánykötet készül.

Jelentkezni maximum 2500 leütés terjedelmű absztrakttal lehet a nemtragedia@gmail.com címen.

A jelentkezés határideje: 2025. február 20.

A konferencia tervezett időpontja: 2025. május 9–10.

A konferencia helyszíne: Pécsi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
(7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)

A konferencia részleteivel kapcsolatban készséggel állnak rendelkezésre a szervezők:
Rétfalvi P. Zsófia (zsofi200@gmail.com) és Dr. habil. Milbacher Róbert (milbacher.robert@pte.hu)

UnivPécs

UnivPécs

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni