close
CímlapEgyetemi életIzrael magyarországi nagykövete a PTE-re látogatott

Izrael magyarországi nagykövete a PTE-re látogatott

2021. október 28.

Az együttműködési lehetőségek megismerése és a kapcsolódási pontok azonosítása céljából, Decsi István kancellár meghívására a Pécsi Tudományegyetemre látogatott Izrael Állam magyarországi nagykövete, Őexcellenciája Yacov Hadas-Handelsman október 27-én. A diplomata a Szentágothai János Kutatóközpont megtekintése után a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben az egyetem vezetésével találkozott, majd a Műszaki és Informatikai Karát és a PTE 3D Nyomtatási és Vizuális Központját is megismerhette.

A diplomáciai látogatás a PTE számára különös jelentőséggel bír, hiszen Izrael startup és innovációk tekintetében a világ élvonalához tartozik, felsőoktatási teljesítménye szintén kiemelkedő, így számos potenciális együttműködési lehetőség adódhat, amelyeknek köszönhetően a felek kölcsönösen előnyös, gyümölcsöző kapcsolatokat építhetnek ki. Őexc. Yacov Hadas-Handelsman nagykövet elsőként a Szentágothai János Kutatóközpontot látogatta meg, ahol dr. Helyes Zsuzsanna, a kutatóközpont elnöke mutatta be a központ és a nemzeti laborok tevékenységét, különös tekintettel a kutatásfejlesztési és innovációs együttműködési lehetőségekre. „2012-ben költöztünk az épületbe, és számos tudományos esemény szervezésével már készülünk a tizedik jubileumi évre.

Jelenleg 21 kutatócsoport működik a PTE tudományos zászlóshajójában, a szinergiákat elősegítve az egyetem több karával szorosan együttműködünk”

– tudhattuk meg a professzortól. Dr. Pongrácz Judit, a PTE GYTK Gyógyszerészi Biotechnológia Intézet igazgatója a biotechnológia képzés indításáról és egy izraeli céggel való együttműködési lehetőség előkészületeiről számolt be.

A Virológiai Nemzeti Laboratórium koronavírus elleni küzdelemben nyújtott kiemelkedő teljesítménye kapcsán a felkészültség fontosságát hangsúlyozta Izrael nagykövete, amelynek a gazdaságra, az egész társadalomra kifejtett hatása van. Somogyi Balázs vezetésével Őexc. Yacov Hadas-Handelsman a Virológiai Kutatócsoport munkájával is megismerkedett, megtekintette a laboratóriumokat is, a BSL-4 szintű laboratóriumot természetesen csak kívülről, több ajtón túlról.

Ezt követően az izraeli nagykövet a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetbe látogatott, ahol az egyetem vezetésével találkozott. Dr. Miseta Attila rektor a PTE értékeinek bemutatása mellett a két ország harmonikus kapcsolatát emelte ki. „Nemzetköziesítési törekvéseink eredményeként több mint 110 országból érkeznek hallgatók a PTE-re, számuk meghaladja az 5000 főt. Nagy örömünkre szolgál, hogy közülük

az izraeli hallgatók száma is növekszik, míg 2014-ben 30 fő érkezett Pécsre Izraelből, számuk mára 47 főre emelkedett. Ezt szeretnénk megduplázni!”

– foglalta össze dr. Tarrósy István, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője az intézmény külföldi beiskolázási törekvéseit. A PTE jelenleg három izraeli partneregyetemmel működik együtt intézményi szinten, ezek közül a Ben-Gurion University of the Negev intézményével közgazdaságtudomány, pszichológia és természettudományok terén, valamint az Oranim Academic College intézményével angol nyelvészet terén valósulnak meg oktatói és hallgatói cserekapcsolatok.

A találkozón több kar is lehetőséget kapott a bemutatkozásra: a Természettudományi Kar részéről dr. Horváth Attila dékán, a Gyógyszerésztudományi Kar részéről dr. Pongrácz Judit intézetigazgató, az Általános Orvostudományi Kar részéről dr. Nyitrai Miklós dékán emelte ki az oktatás, tudományos kutatás területén elért sikereket, lehetséges kapcsolódási pontokat. A rövid ismertetőt követően kötetlen beszélgetés során ismerhette meg még jobban a nagykövet Magyarország első egyetemét, többek között a Műszaki és Informatikai Kar képviseletében dr. Medvegy Gabriella dékán, dr. Felinger Attila tudományos és innovációs rektorhelyettes és Decsi István kancellár jóvoltából. „Valóban hiszek az együttműködésben, amely mindkét fél számára előnyös lehet” – hangsúlyozta Izrael Állam magyarországi nagykövete, Őexcellenciája Yacov Hadas-Handelsman, majd hozzátette: „A külföldön folytatott egyetemi tanulmányok életre szóló tapasztalatokat, csodálatos élményeket adnak annak, aki belevág.”

A Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet munkásságát, kutatási fókuszpontjait, ipari együttműködési lehetőségeit dr. Teszlák Péter, kutatási igazgató, valamint Ipacs-Szabó István, a Borászati Technológia-fejlesztési és Innovációs Osztály vezetője ismertette a nemrég elkészült, impozáns rendezvényteremben. Megtudhattuk, hogy az intézet több évszázados egyházi szőlőbirtokra és pincészetre alapozva 1949 óta működik tudományos műhelyként. Az oktatás, kutatás, és a szaktanácsadás kiemelt feladatait harminc hektárnyi szőlőültetvényen végzik a csodás panorámájú Szentmiklós-hegyen. Emellett egyedülálló a több mint 1500 tételt őrző génbank, továbbá kiemelt értéket képvisel a Kárpát-medence őshonos szőlőfajtáiból létrehozott ültetvény. A nemesítési, genetikai kutatások pedig a fenntartható, betegségeknek ellenálló, ugyanakkor jó minőségű termést adó szőlőfajták létrehozását célozzák.

A diplomáciai delegáció útja ezután a Műszaki és Informatikai Karra vezetett, ahol először dr. Medvegy Gabriella dékán a dinamikusan fejlődő kar több mint 50 éves múltját, jelenét és jövőbeni terveit osztotta meg látványos adatvizualizációs eszközök segítségével. A kar nemzetközi törekvéseit külön kiemelte, hiszen a nemzetközi innovációs versenyképesség fokozását célzó Területi Innovációs Platformokon túl, az oktatás terén a MIK-en is egyre több nemzetközi hallgatót fogadnak, egyre nagyobb számú teljesen angol nyelvű képzési programokon, alapszinttől egészen a PhD, DLA szintig.

Az innovatív, multidiszciplináris, gyakran ipari partnerekkel együtt folytatott kutatási projektekről, mint pl. az Ember-Arm, vagy a ReWalk exoskeleton dr. Schiffer Ádám, az Informatikai és Villamos Intézet igazgatója számolt be. Majd dr. Kristóf Péter, informatikai és innovációs igazgató az utóbbi években végbemenő paradigmaváltás fontosságát emelte ki TIP+TIP inkubációs, vállalkozásfejlesztési koncepciókra fókuszált előadásában. Ezután dr. Bedő Zsolt az innovációs tevékenység fellendítését szolgáló Hackathon-ok szervezésén túl többek között a Műszaki és Informatikai Kar, a Közgazdaságtudományi Kar, valamint a Természettudományi Kar multidiszciplináris szaktudását ötvöző Cleantech Kompetencia Központ regionális, és globális gazdasági folyamatokat befolyásoló hatásairól számolt be.

Az izraeli nagykövet ezt követően a 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központba is ellátogatott, ahol a központ szakmai vezetője, dr. Maróti Péter mutatta be az ott zajló kutatásokat, gépeket, és összefoglalta a központ szerteágazó tevékenységét.

Őexc. Yacov Hadas-Handelsman, Izrael magyarországi nagykövete a sikeres látogatása során átfogó képet kapott a Pécsi Tudományegyetem oktatási, kutatási és innovációs tevékenységéről, feltérképezve az esetleges jövőbeli kapcsolódási pontokat, együttműködési lehetőségeket, amelyek mindkét fél számára előnyös megállapodásokhoz vezethetnek.

 

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni