close
CímlapEgyetemi életHallgatói Szolgáltatási Központ

Hallgatói Szolgáltatási Központ

2021. november 09.

A PTE Szenátusának szeptember végi döntésével új egység jött létre október elsejétől a Pécsi Tudományegyetemen: ez a Hallgatói Szolgáltatási Központ (HSZK).  Ezentúl e szervezet látja el a hallgatói szolgáltatások intézményi koordinációját, a PTE kollégiumainak működtetését, valamint támogató szolgáltató funkcióval segíti az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat és a Doktorandusz Önkormányzat munkáját.
Vezetője a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának leköszönt elnöke, Koltai Arnold.

Miért volt szükség erre az új szervezetre, illetve miért most volt aktuális a létrehozása?
Ez már 20 éve is aktuális lett volna. Több hazai felsőoktatási intézményben, például Debrecenben közel 18 éve működik ehhez hasonló szolgáltató egység. A Hallgatói Szolgáltatási Központ azt hivatott elősegíteni, hogy

a tanulmányi szolgáltatásokon túl a hallgatói élettel és lakhatással kapcsolatos igényeket minél magasabb színvonalon ki tudja elégíteni a Pécsi Tudományegyetem.

Ez az intézményünk imázsát is emeli, hiszen beiskolázási szempontból sem mindegy, milyenek a visszajelzések a hallgatók részére nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatban.

Mi alapján határoztátok meg, hogy mik a hallgatói igények?
Folyamatosan érkeznek a visszajelzések a hazai és a nemzetközi hallgatók viszonylatában is. A pandémia időszakában például megsokasodtak a digitális ügyintézéssel és oktatással kapcsolatos visszajelzések, de szükség van arra is, hogy folyamatosan monitorozzuk, hogy a hallgatóink milyen jellegű elképzelésekkel, igényekkel rendelkeznek. Amint a tárgyi feltételek biztosítottak lesznek, a HSZK egy teljes egyetemet átfogó, komplex szolgáltatások iránti igényekre vonatkozó felmérést indít. A nagymintás kérdőíves felmérés mellett fókuszcsoportos vizsgálatot is tervezünk lebonyolítani.

Mennyiben alakul át – ha átalakul – az EHÖK és a DOK vezetőinek jogköre? Milyen fejlesztendő, és milyen közös érdekeket látsz a két szervezet között, melyeket a HSZK kezelni fog?
A két szervezet adminisztrációs tevékenységét fogja támogatni a HSZK, egyfajta szolgáltatóként megjelenve mögöttük. Ezzel azt szeretnénk elősegíteni, hogy a bürokratikus terhétől megszabadított hallgatói érdekképviseletek

energiáikat eredeti céljuknak megfelelően az érdekvédelemre, valamint a hallgatói élet szervezésére fókuszálhassák.

Azt, hogy a hallgatók számára mi a prioritás, azt maguk a hallgatók, és általuk a hallgatói önkormányzatok határozzák meg, a HSZK a megvalósítás gerincét biztosítja majd.

A modellváltás kapcsán küszöbön áll a PPP-konstrukciókban működő kollégiumok sorsának rendezése. A korábbi Kollégiumi Központ pedig a HSZK új szervezete alá kerül. Mennyiben változik ennek az egységnek a működése?
Egy az egyben integrálódott, és a HSZK egyik főosztályát képezi. A legtöbb pécsi kollégium működtetését jelenleg még külső üzemeltető végzi, egy esetleges PPP kiváltás során számos feladatot kell átvegyünk, illetve lehetőség szerint a jelenleginél magasabb színvonalon üzemeltetnünk, gondolva itt akár a többnyelvű portaszolgálatok alkalmazására. A HSZK célja a kollégiumi hallgatói élet fellendítése, hogy

élő közösségek jöjjenek létre a kollégiumokon belül, legyenek rendezvények és bővülő magas minőségű szolgáltatások.

Az is cél, hogy ehhez minél több közösségi tér álljon rendelkezésre, a jelenleg nem optimálisan vagy teljesen kihasználatlanul álló tereket átalakítva. Sok területen van feladatunk.

A HSZK Szervezeti és Működési Szabályzatában is megjelenik az, hogy a szolgáltatásfejlesztést tartjátok a legfontosabbnak. Mik azok a területek, melyeken rövid távon is várható a szolgáltatás színvonalának emelése? Milyen területeket tervezel fejleszteni hosszú távon?
Legelőször meg kell vizsgálnunk, hogy pontosan mire van szüksége a hallgatóknak! Ez egy dinamikusan változó terület, hiszen például egy 2002-ben és egy 1995-ben született egyetemi polgár kicsit másként szocializálódott, érezhetőek az igénybéli különbségek. A Hallgatói Szolgáltatási Központ feladata az, hogy ezekre az inputokra figyelemmel alakítsa fejlesztési stratégiáját.
Szolgáltatásfejlesztési cél az egyetemi arculattal ellátott ajándéktárgyak újragondolása, illetve kulturális, sport, tudományos jellegű események szervezése, szakmai továbbképzések biztosítása a hallgatók részére. Ami biztos: a kulturális rendezvények további bővítése, nemzetközivé tétele kiemelt területe annak a közös metszetnek, amit a hallgatói önkormányzatokkal szoros együttműködésben kívánunk elősegíteni. Megemlíthető a tanulmányokat közvetlenül segítő szolgáltatások (nyomdai, irodai szolgáltatások) színvonalának és hozzáférhetőségének fejlesztése.
Nem feledkezhetünk meg a tehetséggondozás fontosságáról sem: a szakkollégiumi mozgalmat, az OTDK-n való részvételt, a kutatási hajlandóságot is erősíteni próbáljuk.
Kiemelt terület kell legyen a lemorzsolódást csökkentő szolgáltatások fejlesztése. E területen elsősorban a lakhatási támogatás az egyik potenciális jövőbeli programelem, továbbá a hallgatói mentorálás, illetve a mentálhigiénés szolgáltatások bővítése is terveink között szerepel.
E területek szolgáltatási gerincét fogja biztosítani a Hallgatói Szolgáltatási Központ.

Hogyan oldjátok meg az idei költségvetését a szervezetnek, illetve többe kerül-e / nagyságrendileg mennyivel kerül majd többe az új szervezet az eddigi 3 önálló működéséhez képest?
Az idénre tervezett költségelemek biztosítják a 2021-es évre a fedezetet. Az érdekképviseletek a továbbiakban is önállóan, autonóm módon gazdálkodnak a számukra biztosított intézményi és normatív támogatással, illetve a saját bevételeikkel. A HSZK a két önkormányzat forrásfelhasználása során a PTE belső szabályzatainak megfelelő támogatást, felügyeletet biztosítja. Természetesen a létrejött Központ koordinátori szerepében a hallgatói önkormányzatokkal közösen

olyan szolgáltatásfejlesztés stratégiát kíván kidolgozni, melyben a három szervezet erőforrásait a legjobban tudja hasznosítani.

A Hallgatói Szolgáltató Központ azzal is tervez, hogyan lehetne növelni a saját bevételeket a továbbiakban: a cél a belső racionalizálás és a külső piaci együttműködések erősítése. Az infrastrukturális fejlesztések és az üzemeltetési területen is teljesen új szemlélettel tekintünk a következő évek teendőire.

Hol lesz elérhető élőben és hol online térben a HSZK?
Személyesen a Rektori Hivatal 2. emeletén lesz a Központ adminisztratív vezetése megtalálható, de minden kollégiumban jelen vagyunk, illetve minden campuson részt veszünk a szolgáltató irodák üzemeltetésében, így tevékenységünk a karokon is megjelenik. A honlapunk fejlesztés alatt áll, olyan oldalt tervezük kialakítani, ahol általános információk, alapvető tudnivalókkal kapcsolatos tájékoztatók lesznek elérhetők. A közvetlen kapcsolatot a hallgatókkal a már bevált online felületeken és személyesen a kollégiumvezetők, recepciós munkatársakon keresztül, valamint a hallgatói érdekképviseletek felületeinek használatával fogjuk megvalósítani. Kézenfekvő is, hogy összekapcsolódjunk, hiszen a legtöbb szolgáltatással kapcsolatos panasz, javaslat az érdekképviseleteknél csapódik le.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni