Fintech szakközgazdász, business coach, menedzsment tréner, vállalatértékelési specialista és üzleti szolgáltatások vezető (SSC) képzés. Mind rövid képzés, melyek gyorsan használható, piacképes, specializált tudást és végzettséget adnak. Belépési követelmény egy alapdiploma - bármilyen szakról, még közgazdaságtudományi előképzettség sem szükséges. Dr. Takács Andrást, a PTE KTK dékánhelyettesét kérdeztem a PTE KTK szakirányú továbbképzéseinek részleteiről.
Mi a legfontosabb tudnivaló a PTE KTK legújabb szakirányú képzéseivel kapcsolatban?
Nemcsak közgazdász, hanem
bármilyen alapdiplomával be lehet kapcsolódni szakirányú továbbképzéseink bármelyikébe,
a végzés után a hallgatóink egy specifikus területről szerzett szaktudással és oklevéllel térhetnek vissza a munkapiacra vagy meglévő munkájukba.
A menedzsment területén a business coach és a menedzsment tréner képzések indulnak. E kettő össze is függ, vannak kapcsolódási pontjaik - emiatt sokan mindkettőt elvégzik.
Pénzügyi területen is indulnak szakirányú továbbképzések?
Igen, így van. Az egyik a már futó, de őszi kezdéssel újra meghirdetésre kerülő fintech szakközgazdász képzés, mely a digitalizálódó, modern technológián alapuló pénzügyekre fókuszál, a másik pedig egy teljesen friss, elsőként 2022 őszén induló képzésünk, a vállalatértékelési specialista.
Vállalatértékelési specialista?
Még nem hallottam ilyen magyar képzésről. Ez egy újdonság?
Ez egy teljesen új szak, amely eddig egyetlen felsőoktatási intézményben sem volt elérhető. Kidolgozását a karon dolgozó pénzügyes kollégák saját (üzleti életben szerzett) tapasztalatai motiválták. Egy vállalat, vagy vállalati üzletrész értékének megbecslésére irányuló igény egyre gyakrabban merül a legkülönbözőbb ügyekben. Például bírósági eljárások során - vagyonmegosztásnál esetén, céges vitánál, adóhatósági pereknél, és még sorolhatnám – igazságügyi szakértő segítségét kéri a hatóság, akinek az a feladata, hogy meghatározza az érintett cég piaci értékét. De nemcsak a hatóság, hanem a peres felek is gyakran igénybe vesznek magánszakértőt. A bíróság falain túl is keresett szolgáltatás a vállalatértékelés, hiszen például egy cég eladása esetében is csak egy szakmailag megalapozott, színvonalas értékelési jelentés lehet hasznos kiindulópont az adásvételi ár kialakításához. E téren sem túl jó a helyzet Magyarországon, hiszen nincsenek vállalatértékelési gyakorlati sztenderdek, melyek meghatároznák az egységes alapokat.
A megfelelő szaktudással és tapasztalattal rendelkező hazai szakemberek köre jelenleg igen szűk, erre a feladatra elsősorban számviteli végzettségűek állnak rendelkezésre, akik nem, vagy nem feltétlenül rendelkeznek vállalatértékelési gyakorlattal.
Ezt a hiányt pótolja a szeptemberben induló, online képzésünk.
Előremutató abból a szempontból is, hogy
a képzés kapcsán a szakma meghatározó szervezeteivel is egyeztettünk,
ez egyébként a business coach képzésünk sikerének is alapvető eleme volt. Az online képzési formával azt kívánjuk elősegíteni, hogy a képzés földrajzi kötöttségek nélkül, utazási és szállásköltséget megtakarítva, és a hasznos munkaidőből csak a szükséges időt elvonva teljesíthető legyen mindenkinek, aki e téren (tovább)képezni szeretné magát. A képzés kis kontaktóraszámmal, de ezzel párhuzamosan jelentős önálló hallgatói munkával működik, az órákat a két félév során néhány hétvégébe blokkosítva szervezzük meg. Akinek van már kapcsolódó előképzettsége (pl. közgazdász alapdiplomával rendelkezők, könyvvizsgálók, mérlegképes könyvelők) a már meglévő kompetenciájukhoz tartozó alapozó tárgyakat kreditelismeréssel kiválthatják, mellyel képzési költséget és időt is meg tudnak takarítani.
A két szemeszter közül az első félév 3 nagy modulból áll, melyben az alapokat sajátítják majd el hallgatóink. A második félév már specifikusan értékelés-módszertani, valós eseteken alapuló, gyakorlati modulokat tartalmaz, ahol kitérünk a jelentéskészítés elveire és gyakorlatára is. Meggyőződésünk, hogy a két félév alatt a gazdasági-pénzügyi előképzettség nélkül induló hallgatók számára is fel lehet és fel is tudjuk építeni ezt a tudást.
Kiket várnak a vállalatértékelési specialista szakra?
Az elsődleges célcsoportunkba igazságügyi szakértők és a peres felet vagy szervezetet képviselő magánszakértők, illetve üzletviteli tanácsadók tartoznak. Gazdasági területen dolgozó bírókat is szívesen látunk, meggyőződésem, hogy ez a szak jogászok számára is jó irány. De - ahogy hangsúlyoztam korábban - bármilyen szakról diplomát szerzett érdeklődő jelentkezhet. Ha lenne lemaradása, az első félévben be tudja hozni, de nem is kimagasló matematika vagy könyvvizsgáló gyakorlattal rendelkezőkre szabtuk a képzést, nem a könyvelésen, hanem a számviteli adatok megértésén, helyes értelmezésén és megfelelő felhasználásán van a hangsúly.
Úgy tudom, üzleti szolgáltatások vezető (SSC) szakirányú továbbképzés is indul.
Az SSC (Shared Service Center) olyan cég, mely több országban jelen lévő cégek bizonyos folyamatait (HR-t, pénzügyet, számvitelt, marketinget, IT, stb.) kiszervezett szolgáltatásként végzi. Külső partnerünk megkeresésére, javaslatára dolgoztuk ki a képzést. Számos SSC cég működik Budapesten, olyannyira, hogy már épületkapacitási korlátok közé szorulnak.
A célunk, hogy Pécs váljon a SSC képzés hazai főhadiszállásává.
A célcsoport kettős: egyrészt nem SSC területen, de már vezetőként dolgozó szakemberek átképezhetik magukat szolgáltatóközpont-vezetővé, másrészt pedig a szolgáltatási oldalon dolgozók a képzés által vezetővé válhatnak.
A magas szintű angol nyelvtudás alapvető felvételi követelmény, hiszen ennek a szegmensnek mindenhol ez a munkanyelve. A képzés kizárólag online formában lesz elérhető, és az angol képzési nyelv miatt a magyar célcsoporton túl külföldi jelentkezőket is várunk.
Miért indít a kar szakirányú képzéseket?
Manapság gyakran hallani, hogy átlagosan kétévente tűnnek el és születnek szakmák, egy diplomát adó alapképzés kidolgozása, akkreditáltatása és elindítása ennél eleve hosszabb időt igényel. Érthető a növekvő igény a speciális szaktudásra, mely kifejezetten egy-egy területre koncentrál, és a kiképzett munkaerő gyorsan a munkaadó rendelkezésére áll. Ezek a képzések a hagyományosaknál sokkal rugalmasabban alakíthatók és feleltethetők meg a gyorsan változó munkaerő-piaci elvárásoknak. Minden szakirányú képzésünkben komoly gyakorlati tapasztalattal bíró, az adott területen hazai és/vagy nemzetközi szinten bizonyított szakemberek oktatnak, ami óriási előny a hallgatóink számára. Azok, akik egy ilyen képzésbe belevágnak, maguk is flexibilisek, és
egy gyors képzés után - akár munka mellett - válhatnak a hirtelen felmerülő újdonságok szakértőivé. A specifikus szaktudás gyorsan kamatoztatható.
Az online képzési forma miatt sem a kar, sem a hallgató nem ütközik földrajzi korlátba. A PTE-n végzettek és a partnerszervezeteinktől érkező hallgatók számára kedvezményeket is biztosítunk, ezzel kívánjuk elismerni a lojalitást.