A nem-pécsiek általában értetlenül állnak a folyamatos tükézés előtt: Tüke Busz Zrt., Tüke-kút, Tüke Kártya – és akkor talán még nem is hallottak a Tüke-díjról vagy a Tüke mise kórusműről…
Annyit nagyjából mindenkinek sikerül megfejtenie, hogy a tüke a tőke szőlészeti kifejezés nyelvjárási változata, ám ennél tovább nem sikerül jutni, hiszen mi köze a szőlőnek Pécshez? Ha már szőlőhegy, akkor a régió más tájaira, főként a villányi és szekszárdi borvidékre gondolunk, ám ez nem volt mindig így. Az 1800-as évek végén pusztító filoxéra előtt a város egyik húzóágazata a borászat volt. Emiatt kapott másodlagos jelentést a kifejezés, mely a helyiek számára társadalmi jelentőségű fogalommá és identitásképző elemmé vált:
1tüke fn 1. szőlőtőke 2. pécsi polgár, akinek családja legalább három nemzedékre visszavezethetőleg a Mecsek-oldalban szőlőt és (prés)házat birtokolt (jelzőként is használatos, pl. ~ pécsi)
Bár az élősködők ellen viszonylag hamar találtak megoldást, a pécsi borkereskedelem sosem szerezte vissza vezető szerepét. Lassan elkezdett beépülni a Mecsek-oldal és eltünedeztek a szőlőgazdaságok, de a fogalom megmaradt, mert tükékre továbbra is szüksége van a városnak: olyanokra, akik büszkék pécsi kötődésükre és önszántukból tesznek a városért.
Ne tüketlenkedj – légy Te is tüke!
Ismerd meg a várost!
Indulj el térkép nélkül a belvárosban, hiszen nem tudsz eltévedni: az utcarendszer szabályos, mivel az egykori várfalon belüli és környékbeli utcák római alapokon nyugszanak, de ha el is tévednél, rengeteg torony ágaskodik, hogy útbaigazítson.
Ismerd meg a múltat!
Látogass el a Tudásközpont helytörténeti részlegére, vagy csak nézz utána a pécsi buszok hátulján található hírességek életének!
Járd be a Mecseket!
2016-ban a 125 éves Mecsek Egyesület kapta a Tüke díjat – csatlakozz hozzájuk természetjáró túráikon, vagy indulj el barátaiddal árkon-bokron át!
Használd ki Pécs kulturális adottságait!
Ragadj fülön egy külföldit, és mutasd meg neki is mindezt!