close

Stay Alive

2017. január 31.

Sokan emlékszünk a Stayin’ Alive kisfilmre „Bala” főszereplésével, ami az újraélesztésről szól. Az „Életet veSzélyezTető Akut megbetegedések súlYossági és hALálozási mutatóInak jaVítása transzlációs orvostudományi mEgközelítésben – Stay Alive” projekt célja viszont az orvostudomány jelenlegi működésések javítására hivatott. A sajtótájékoztatóra január 31-én került sor a PTE Szentágothai Kutatóközpontjában.


A Pécsi Tudományegyetem projektje hazánkban és Közép-Kelet Európában is egyedülálló és hiánypótló célokat valósít meg. A súlyos, akut, életet veszélyeztető állapotok közül több megbetegedésben is a megfelelően gyors orvosi beavatkozás ellenére is elfogadhatatlanul magas, 30-50%-os a halálozás. Ezt csak akkor lehet javítani, ha az alapkutatók és klinikusok összefognak, mely az ún. transzlációs medicina mentén valósítható meg.

A transzlációs medicina hidat képez a klinikai és az alapkutatások között. Gyűjtőfogalom, amely a preklinikai kutatási eredmények „átfordítását” jelenti a mindennapi klinikai gyakorlatba és betegellátásba, vagyis fogalmazhatunk úgy is, a laboratóriumtól a betegágyig (from bench to bedside).

Hegyi Péter professzor, a Transzlációs Medicina Intézet igazgatója január 31-én nyitotta meg a „Életet veSzélyezTető Akut megbetegedések súlYossági és hALálozási mutatóInak jaVítása transzlációs orvostudományi mEgközelítésben – Stay Alive” rendezvényt. Beszámolt a jelenlegi magyarországi kutatás helyzetéről. Azt is elmondta, hogy a transzlációs medicina az orvostudományban is újkeletű dolog, hiszen a ’70-es évektől az elméleti és klinikai szegmens külön-külön működik: van, aki a betegágy mellett teljesít szolgálatot, és van olyan szakember is, aki személyesen nem lát beteget.

10-20 év múlva nem létezik majd olyan egyetem, amely transzlációs medicina nélkül működik.

- reménykedett Hegyi Péter professzor,  majd hozzátette, hogy fontos az innováció, sőt, egy jól  működő rendszert is folyamatosan figyelni és frissíteni kell. A PTE-n alakítanak ki első alakommal olyan három szegmensből álló kutatórendszert ( klinikai, alapkutatási és multidiszciplináris), mely elősegítheti ezt a fajta fejlődést.

A transzlációs medicina legkiválóbb nemzetközi központjai, ahol elsőként intézményesítették az orvostudomány transzlációs szemléletét: National Institutes of Health, The Harvard Clinical and Translational Science Center. De ma ilyen központok találhatók például Cambridge-ben és Oxfordban is. Ma ők uralják a világ kutatási potenciáljának nagy részét, közleményeik a legjelentősebb tudományos folyóiratokban jelennek meg. Kelet-Közép-Európa, azon belül Magyarország szinte nincs jelen ezen a platformon, a transzlációs medicina fogalom ismeretlen a legtöbb hazai egészségügyben dolgozó szereplő számára (beleértve az orvostanhallgatókat, klinikusokat, elméleti szakembereket). A projekt hatására jelentősen növekedhet a Transzlációs Medicina magyarországi megismerése, és európai szinten is jelentős központ jön majd létre.

 

Kékesi Alexandra

Kékesi Alexandra

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni