close
Címlap12. Felelős fogyasztás és termelésGyümölcsöző horvát–magyar kapcsolat

Gyümölcsöző horvát–magyar kapcsolat

A vitikultúra áll annak a keretszerződésnek a középpontjában, melyet a II. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásáron szignált a Pécsi Tudományegyetem és a Josip Juraj Strossmayer eszéki felsőoktatási intézmény augusztus 26-án a Pécsi Egyetemi Borbirtok Szentmiklós-hegyi telephelyén.

Dr. Miseta Attila rektor

a két intézmény évtizedek óta tartó szoros együttműködését

hangsúlyozta a ceremónia előtt. Eszéki részről dr. Krunoslav Zmaic írta alá a szerződést.
A dekrétum értelmében a felek munkatársak és ismeretek cseréjét tervezik, előmozdítják a két ország közötti közös fejlődést a szőlőtudomány és -technológia terén, megvizsgálják a közös kutatás lehetőségeit  a szőlészet és a szőlőnemesítés területén; tanfolyamokat és szemináriumokat tartanak egymás számára, mindkét fél ösztönzi a hallgatókat külföldi tanulmányok folytatására vagy a partnerintézményben való szakmai gyakorlatra. A konkrétumokat éves munkatervekben rögzítik.
A II. Csemegeszőlő-kiállítás és -vásár keretében rögtön egy, a leendő közös munkát is előrevetítő előadás is elhangzott.  Dr. Mato Drenjančević (Associate Professor of Viticulture, University of Osijek, Faculty of Agrobiotechnical Sciences) adott tájékoztatást arról, milyen az aranyszínű sárgaság fitoplazma és az amerikai szőlőkabóca terjedésének dinamikája Kelet-Horvátországban. Kiderült:

ahogy a tudomány, úgy az amerikai szőlőkabócák sem ismerik a határokat.

Az aranyszínű sárgaság fitoplazma rendkívül fertőző, vektorát pedig viszonylag nehéz irtani. A fertőzés jelen van Olaszországban, Spanyolországban, Szerbiában, Svájcban, Szlovéniában, Portugáliában, Ausztriában, és sajnos Magyarországon és Horvátországban is. Hazánkban kötelező ellenük a kémiai védekezés, Horvátországban pedig amint egy ültetvény fertőzöttsége meghaladja annak 20%-át, az összes tőkét meg kell semmisíteni. A rendezvényen résztvevő gazdák kérdésére Dr. Mato Drenjančević azt is elmondta: legfeljebb néhány tőkét számláló kiskerti gyümölcsönél tartja hatékonynak a sárga ragacslapos csapdázást, nagyobb hektáron ez a módszer mindössze a fertőzöttség fokáról adhat visszajelzést.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni