Őexcellenciája Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete tartott angol nyelvű előadást Svájc Európa szívében címmel a PTE ÁJK Holub József előadótermében október 6-án, Pécs városa és az egyetem együttműködésében, az International Seasons (Nemzetközi Évad) rendezvénysorozat részeként megszervezett Svájci Napok keretében. A számos résztvevő betekintést nyerhetett Svájc történelmébe, politikai rendszerébe, Európában betöltött szerepébe és az Európai Unióval fenntartott kapcsolatába.
Elsőként dr. Tarrósy István, a Nemzetközi Igazgatóság vezetője köszöntötte Őexcellenciáját, Jean-François Paroz svájci nagykövetet, valamint az érdeklődőket, akik a Svájci Napok keretében vehettek részt az izgalmas előadáson. Megtudhattuk, Svájc magyarországi nagykövete történészként végzett, sőt tanított is történelmet középiskolában, mielőtt diplomataként kezdett dolgozni. Ezért természetesen a történeti háttér áttekintésével kezdte előadását, amelyre sokan voltak kíváncsiak. Párhuzamot vont Svájc és Magyarország történelme között, például a római kori emlékek tekintetében, a svájci Aventicum és Acquincum között. Kiemelte, hogy Svájc függetlensége, semlegessége történelmi örökségük.
A nagykövet számos történelmi érdekességet elmondott, egyebek közt beszámolt róla, hogy a középkorban a Murten-i csatában Svájc annak köszönhette győzelmét, hogy a lakosság sikeres, gazdag szereplőit arra kötelezték, hogy saját páncélt és fegyvert vásárolva harcba szálljanak, így különösen ütőképes csapatokkal le tudták győzni az ellenfelet. A mai napig teljesítenek katonai szolgálatot az állampolgárok, ami férfiaknak kötelező, a nőknek pedig választható. Társadalmi, politikai, vallási, kulturális szempontból nem egységes országról beszélhetünk,
„mind a 26 kanton olyan, mint egy külön, szuverén állam”
– hangsúlyozta a nagykövet. Ugyanakkor mégis erős a kohézió. „Nyelvi szempontból is különleges az a helyzet, hogy egy országban a leggyakrabban használt nyelv nem hivatalos nyelv. A három fő nyelv a német, a francia és az olasz. Az oktatást az adott kanton nyelvén biztosítja” - hívta fel a figyelmet Paroz nagykövet.
Svájc EU-val való kapcsolatáról is beszélt a diplomata, kiemelte, hogy mintegy száz külön megállapodás szabályozza, hogy az EU által meghozott döntéseket, törvényeket hogyan implementálják Svájcban.
„Nem szemezgetünk, hogy melyik törvényt fogadjuk el, hanem népszavazás során döntünk ezekben a kérdésekben. A függetlenségünket fontosnak tartjuk”
– fogalmazott Őexc. Jean-François Paroz. Lebilincselő előadását követően csak úgy záporoztak a kérdések a hallgatóktól. A nagykövet szeretettel meghívta továbbá az érdeklődőket a vasárnapi Svájci Piknik programra, a Civil Közösségek Házában svájci különlegességek várják a résztvevőket!