Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) „Atomenergiáról – mindenkinek” elnevezésű rendezvénysorozatának egyik állomása a Szentágothai János Kutatóközpont volt. Középiskolások ismerkedhettek meg a nukleáris energia sokrétű felhasználásával, Paksi Atomerőmű működésével, a radioaktív hulladékok kezelésével, valamint a fúziós reaktorral. Az atomenergia alkalmazását színes, infografikus kiállításon és interaktív játékok segítségével mutatták be a kiállítók. A május 30-i eseményen a diákok még sugárzásmérést is végezhettek a Baranya Vármegyei Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság jóvoltából.
Ahhoz, hogy ki tudjuk elégíteni energiafogyasztás-igényünket, szükségünk van erőművekre, melyek különböző energiahordozók segítségével elektromos energiát termelnek. A különböző alaperőművek (olyan erőművek, amelyek egész évben képesek nagy és állandó teljesítménnyel üzemelni - például az atomerőművek) kulcsfontosságú szerepet játszanak az energiatermelésben.
Az OAH által rendezett rendezvénysorozat célja a lakosság pontos, hiteles, nyílt és gyors tájékoztatása az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos kérdésekben. Az események keretében az OAH különös figyelmet fordít arra, hogy szakmailag megalapozott információkat nyújtsanak a lakosság számára, mivel az utóbbi időben a médiában és a közösségi médiában gyakran pontatlan információk jelentek meg az atomenergiával kapcsolatban.
Forrás: Országos Atomenergia Hivatal
Dr. Betlehem József, a PTE általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese beszédében elmondta, hogy „a
mindennapi életünk része a nukleáris energia, ami hosszú utat járt be az első felfedezésétől a megszelídített hétköznapi használatig. A PTE Dél-Dunántúl meghatározó tudományos bázisaként számos területen kötődik az atomenergiához, hisz a természettudományos egyetemi képzéseken túl a kutatásokban és a gyógyításban is markáns szerepet kap a nukleáris tudomány.”
A rektorhelyettes a köszöntőjében utalt arra is, hogy „fontos megismerni az atomenergia használatának lehetőségeit, annak érdekében, hogy ne csak az a hozzá fűződő elrettentő példákat lássuk, hanem értsük annak hasznát a mindennapi életünk jobbá tételében is. Ezt az üzenetet fontos hangsúlyozni minden fórumon, így ezen a rendezvényen is, aminek a PTE immár második alkalommal ad teret az OAH kezdeményezésére. Az egyetem parnterkapcsolataiban is szerepet játszik az atomenergia, hisz a Paksi Atomerőművel régre nyúlnak vissza a kutatási és fejlesztési kapcsolatainak és jelenleg is együttműködünk a jövőtervezésében.”
„Amikor atomenergiáról beszélünk, az emberek elsősorban az energiatermelésre gondolnak, de az iparág ennél sokkal szélesebb körű. Például a mezőgazdaságban az atomenergia a kártevők elleni védelemben is hasznosul, míg az űrkutatásban, a nukleáris medicinában, az orvostudományban, valamint különféle fúrásoknál, mint az olajfúrásoknál izotóptechnikákat alkalmaznak. Az iparban, például a fémgyártásban és az autóiparban, anyagszerkezeti vizsgálatokra is használják az atomenergiát. Ez tehát egy rendkívül szerteágazó ipar” – szögezte le Balczó Béla András, az OHA kabinetfőnöke. Hangsúlyozta, hogy
az atomenergia alkalmazása jóval túlmutat az atomerőművek építésén és üzemeltetésén.
Például az atomerőművek építése során számos különböző szakterület bevonására van szükség, többek között építőmérnökökre, geológiai és hidrogeológiai szakértőkre, valamint környezetmérnökökre. „A Pécsi Tudományegyetem számos olyan képzést kínál, amelyek az atomenergiához kapcsolódó iparágakhoz kapcsolódnak. Ezzel az eseménnyel ösztönözni szeretnénk a diákokat, hogy ha érdeklődnek e terület iránt, akkor a Pécsi Tudományegyetemre jelentkezzenek, mert kiváló hely arra, hogy továbbtanuljanak, és a jövőben ebben az iparágban helyezkedjenek el” – jegyezte meg Balczó Béla András.
Henzel Péter, a Déli Agrárszakképzési Centrum Sellyei Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatója körülbelül egy órát utazott diákjaival, hogy részt tudjanak venni az eseményen: „Fontosnak tartom, hogy ez a korosztály megismerkedjen a 21. századi technológiával és annak kihívásaival. Azért is bátorítom őket erre, mert az idei évben először tette lehetővé az Oktatási Hivatal, hogy hátrányos helyzetű diákok érettségi tantárgyként választhassák a fenntarthatóságot” – jegyezte meg a gépészet, általános és szakmai alapozás, matematika tantárgyak oktatója.
A különböző előadásokon a diákok megismerkedhettek a különböző anyagokkal, melyek sugárzást bocsátanak ki a környezetünkben, továbbá az atomenergia különböző felhasználási területeivel. „Nagyon érdekes ez a téma, ezért is terveztem eljönni. Mindig jó újat tanulni” – jegyezte meg Paxler Johanna Flóra, a Baranya Vármegyei SzC Simonyi Károly Technikum és Szakképző Iskola tanulója.
Az előadások mellett az interaktív kiállítás számos oktató jellegű elemet kínált a középiskolai csoportok számára, akik különösen élvezték a feladatokat. Igen közkedvelt volt az MVM virtuális valóság szimulátora, továbbá a Baranya Vármegyei Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakemberei nem mindennapi lehetőséget biztosítottak a diákoknak arra, hogy
beöltözzenek sugárzás elleni védőruhába, valamint saját kezűleg kipróbálhassák a különböző sugárzást mérő eszközök használatát.
„Szerintem a katasztrófavédelmisek standjánál, ahol bemutatták a sugármérő eszközöket, volt a legjobb, mert engem nagyon érdekel ez a téma. Az iskolában nem foglalkozunk radioaktív anyagokkal, de a sugárzásról tanulunk, és nagyon érdekes volt látni, hogyan alkalmazzák ezt a gyakorlatban” – mondta Péterfi Mátyás, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanulója.
A képzések iránt érdeklődő diákok további információkat és részleteket találhatnak a Pécsi Tudományegyetem honlapján az alábbi linkeken:
Fizika alapszak (angol nyelven is meghirdetett képzés) (pte.hu)
Matematika alapszak (angol nyelven is meghirdetett képzés) (pte.hu)
Fizika - matematika (osztatlan tanári képzés) (pte.hu)
Fizika - informatika (osztatlan tanári képzés) (pte.hu)
Földrajz - matematika (osztatlan tanári képzés) (pte.hu)
Földrajz alapszak (angol nyelven is meghirdetett képzés) (pte.hu)
Építészmérnöki (pte.hu)
Atomerőművi üzemeltetési szakmérnök (pte.hu)
Nukleáris környezetvédelmi szakember (pte.hu)