close
Címlap4. Minőségi oktatásEgyetemről a munkaerőpiacra

Egyetemről a munkaerőpiacra

A gyakornoki munka egyenes utat jelenthet egy jó munkahelyhez. Ezt felismerve szervezett HR kerekasztal beszélgetést a Pécsi Tudományegyetem Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatósága  „Gyakornokok egy cég életében – hallgatók foglalkoztatása rövid és hosszú távon” címmel november 13-án a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet rendezvénytermében.

A PTE karainak és a régióban működő vállalkozásoknak a képviselői azzal a céllal ültek össze, hogy közelebb hozzák a felsőoktatás és a munkaerőpiac igényeit a leendő munkavállalókkal kapcsolatban. Ha a felsőoktatásban részt vevő hallgatók, már az egyetem alatt bepillantást nyerhetnek egy cég életébe a gyakornoki munka által, akkor nagyobb eséllyel maradnak a régió munkavállalói. Minél hosszabb a gyakornoki lehetőség, annál jobban megismerheti egymást a cég és a hallgató, lehetőséget teremtve arra, hogy a diplomaszerzést követően az adott munkahelyet válassza a friss diplomás. A gyakornoki munka arra is lehetőséget biztosít, hogy az egyetem adekvált válaszokat adjon azzal kapcsolatban, hogy a régió vállalatainak milyen munkaerőre van szüksége

Gyorsan, hatékonyan, otthonról

Siptár Dávid, a PTE Innovációmenedzsment és gazdaságkapcsolati igazgatója köszöntőjében kiemelte az egyetem és a vállalkozások együttműködésének jelentőségét a hallgatók versenyképes és gyakorlatias tudásának képzési idő alatti gyarapításában.

 


A munkaerőpiacra lépő Z generáció megértéséhez és a könnyebb közös munkához ismerni kell, hogy miben mások a mai fiatalok. Mi az, amit elvárnak, és mi várható el tőlük. Dr. Guld Ádám a PTE Bölcsészettudományi Kar Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék egyetemi docense az eseményen kitért arra, hogy a most munkába lépő generáció elutasítja a hierarchiát és a felülről jövő kommunikációt, nem szereti a túlbonyolított munkahelyeket, leplezetlen véleménye van, folyamatos figyelmet és azonnali megerősítést vár. Viszont pontos célok és küldetések megfogalmazás mellett, partnerként kezelve kitűnő munkaerő válik belőle, hiszen jó technikai érzékkel rendelkezi, kreatív, intelligens, nyitott, rugalmas és gyors döntésekre képes. Érdemes foglalkoztatni.
Petrovics Eszter HR vezető a Harman Becker Kft. szemszögéből mutatta be a hallgatók foglalkoztatását és megosztotta saját jó gyakorlataikat: „kidolgoztunk egy nagyon hatékony programot a diákok foglalkoztatására és partnerként kezeljük őket. Célunk, hogy utánpótlást neveljünk és a végzésük után teljes állásba felvegyük őket”. 

Ezt követően Tóth Rozália, a Prodiák Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja mutatta be a cégcsoportjukat, illetve a diákfoglalkoztatással járó előnyöket. Fontos számukra a PTE-vel kötött stratégiai partnerség és ők is azon dolgoznak, hogy a hallgatók tanulmányaikhoz illeszkedő gyakornoki munkát végezhessenek. Elmondta, „a gyakornoki programunk legfontosabb célja a szakemberutánpótlás. Az Iskolaszövetkezettel a teljes gyakornoki életcikluson végig kísérjük a diákokat, a toborzástól egészen a főállásban való elhelyezkedésig.”
Az esemény záró eleme egy kerekasztal beszélgetés volt, melyben részt vett Dolgosné Dr. Kovács Anita, a PTE Műszaki és Informatikai Kar oktatási dékánhelyettese, Tóth Rozália, a Prodiák Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja, Varga Zoltán, a Körber Hungária Gépgyártó Kft. HR vezetője, Dallos László, a Z Elektronika Kft. ügyvezetője és Dr. Horváth Dominik, a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke. A beszélgetés során különböző nézőpontokon keresztül járták körbe a gyakornoki munkavégzés témáját, szó volt a generációs sajátosságokról, hogy milyen együttműködési formák működnek sikeresen az egyetem és a cégek között annak érdekében, hogy a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, a személyes mentorálás fontosságáról, valamint, hogy mi szükséges ahhoz, hogy a diákok hatékonyan beilleszkedjenek a cég vérkeringésébe.

UnivTv

UnivTv

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni