close
Címlap10. Egyenlőtlenségek csökkentéseGenerációk harca a figyelemért

Generációk harca a figyelemért

Ismét remek előadásban lehetett részünk az Alumni Akadémia jóvoltából, a közismert és népszerű generációkutató, Steigervald Krisztián főszereplésével. Az előadásnak, mely a Generációk az oktatásban – Hogyan értsünk szót egymással? címet viselte, november 14-én a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont adott teret. A programot dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora nyitotta meg.

,,Az új generáció nem jobb, nem rosszabb, csak más” – fejezte ki gondolatait Steigervald Krisztián, aki szerint nem lehet megoldást adni arra, hogy az idősebb vagy a fiatalabb generáció e a jobb, hiszen mindenki azt tartja a legjobbnak, amelyikbe tartozik.
Steigervald Krisztián generációkutató a PTE Alumni Akadémián
Különböző generációk más-más szabályokat, viselkedési formákat tartanak fontosnak: ,,Régebben sokkal lassabb világban éltünk, ahol nem ért bennünket ennyi különböző inger, a tudás elmélyítése volt a fontos. Mára inkább a felületes tájékozottság a jellemzőbb, mondván, hogy ami jobban érdekel minket, annak az interneten vagy más platformokon úgyis utána olvasunk” – hasonlította össze a különböző nemzedékeket az előadó. Ez az oka annak, hogy

a mai generáció más logikával gondolkodik, ami időnként nézeteltéréshez vezet az idősebbekkel szemben.

Mindez hatással van az oktatásra is, amit a mesterséges intelligencia is nagy mértékben befolyásol. A tanult képességeink az első 6-7 évben alakulnak ki, ezért ilyenkor a legfontosabb a szülői nevelés.
PTE Alumni Akadémia 2024 ősz
,,Nem a gyereket kell nevelni a 21. században, hanem a szülőt” – jelentette ki Steigervald Krisztián, aki arról is beszélt, hogy a szülők ne legyenek meglepve, ha a gyermekük függ a telefonjától és mindenhová magával viszi, hiszen sokszor maguk a szülők a szülők sem képesek azt letenni. Kiemelte,

nem az embert kell egy új rendszerbe betörni, hanem a rendszert kell az emberekhez formálni,

tehát érdemes új módszereket bevezetni mind az oktatásban, mind a gyermeknevelésben, nem érdemes minden áron az elavult, régi módszerekhez alkalmazkodni. Mindez azonban csak mikroszinten lehetne megvalósítható, makroszinten nem.
Steigervald Krisztián generációkutató
Az előadást moderált beszélgetés követte, illetve további izgalmas kérdéseket lehetett megvitatni a generációkutatóval. Az Y és Z generáció visszajelzései alapján három fő problémás terület figyelhető meg társadalmi szinten: a tisztelet, az értékrend és a motiváció. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy ,,a családokból kikopik a beszélgetés…”– mondta az előadó, illetve hangsúlyozta, fontos, hogy a nevelésben

legyenek keretek és azoknak legyenek következményei,

mert ezek nélkül a gyermek nem tudja elsajátítani az alapvető társadalmi szabályokat, így pedig sokkal bizonytalanabb lesz az éleben, hogy mi helyes vagy helytelen.

Draxler Alexia

Draxler Alexia

A PTE Egészségtudományi Kar első éves hallgatója

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni