close
CímlapEgyetemi életTíz éves a PTE Tanárképző Központ

Tíz éves a PTE Tanárképző Központ

2024. december 18.

A Dél-dunántúli Regionális Pedagógusképző Fórum soron következő ülésén emlékeztek meg a Pécsi Tudományegyetem Tanárképző Központ létrehozásának 10 éves évfordulójáról a Dr. Halasy-Nagy József Aulában december 16-án. A rendezvény az ünneplés mellett a pedagógusképzés átalakulásának aktualitásai köré szerveződött.

A Dél-dunántúli Regionális Pedagógusképző Fórum 2016. december 8-án jött létre és jelenleg is két pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény, a Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campus együttműködésén alapul. Célja a köznevelési és a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézményrendszer kapcsolatának fejlesztése, a pedagógusképzés korszerűsítése, az ehhez szükséges szakmai feltételek megteremtése, valamint a kompetenciaalapú pedagógusképzés regionális szervezeti, tartalmi és módszertani fejlesztése.

A Fórum jó lehetőséget teremt a régió pedagógusképzési felsőoktatási szakembereinek, a regionális gyakorló- és partnerintézményi vezetőknek, intézményfenntartóknak a találkozásra, kapcsolatépítésre, a hálózati együttműködés erősítésére. A Tanárképző Központ 2015. január 1-én kezdte meg működését a Pécsi Tudományegyetemen, mely a 2024/25-ös tanévtől kezdődően, a Szenátus döntése alapján, Pedagógusképző Központként működik tovább.

Dr. Fedeles Tamás, a PTE oktatási rektorhelyettes köszöntőjében megemlékezett nem csak a Tanárképző Központ elmúlt tíz évéről, hanem az azt megelőző, a pedagógusképzés javítására irányuló legfontosabb törekvésekről is. Egyúttal köszönetet mondott dr. Font Márta professzor asszonynak, amiért munkájával lehetővé tette a központ létrejöttét.

Dr. Józsa Krisztián, a Dél-Dunántúli Regionális Pedagógusképző Fórum társelnöke, a MATE Kaposvári Campus Neveléstudomány Intézetének intézetigazgatója érzékeltetve a pedagógusképzés, a pedagógusok munkájának és felelősségének jelentőségét, tavalyi Nobel-díjasaink beszédeit idézte fel, hiszen sikereik kapcsán mind Karikó Katalin, mind Krausz Ferenc az elsők között említették meg tanáraikat, oktatóikat. Dr. Józsa Krisztián szerint nagyon hasonló a kép a pedagógusképzésbe bekerült hallgatók esetében is, hiszen ezek a fiatalok azt a mintát fogják követni saját munkájuk során, melyet ők maguk tapasztaltak.

A társelnök beszédéből az is kiderült, hogy az átlag gyermekek motiváltsága annál alacsonyabb, minél régebb óta jár iskolába, ezért a motivációnak kiemelt szerepe van és kell legyen a pedagógusképzéseben.  Az egyetlen tényező, amelyben mindeddig ki tudták mutatni, hogy befolyásoló hatása lehet a motiváció változására, az az osztályközösség: a csapat összetétele, és az ott dolgozó pedagógusok szerepe.
Dr. Gerner Zsuzsanna, a Dél-Dunántúli Regionális Pedagógusképző Fórum elnöke, a Pécsi Tudományegyetem Pedagógusképző Központjának főigazgatója a PTE pedagógusképzésének szervezeti átalakításáról tartott rövid előadást, melyet további, plenáris előadások követtek.

„Az eredményes pedagógusképzés az érintett szereplők együttműködésén, valamint a közösen vállalt felelősségen nyugszik. A koherencia megteremtésének egyik célja a pedagógusjelöltek kompetenciáinak halmozott növelése a képzés egyes elemeinek összekapcsolásával. A másik cél a rendszer hatékonyságának növelése”
– emelte ki a főigazgató asszony, akinek közel tíz éves munkásságáért a dr. Fedeles Tamás rektorhelyettes és a Tanárképző Központ munkatársai külön köszönetet mondtak.

Dr. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora az Iskola tegnapelőtt és holnapután című előadásában a mai oktatási rendszer kihívásaira és az oktatási módszerek megújításának szükségességére hívta fel a figyelmet. A ma és a jövő pedagógusainak minden eddiginél alaposabb és biztosabb tudásra van szükségük ahhoz, hogy az emberi tudás megértésére, tiszteletére, szeretetére és élvezetére neveljék a gyerekeket.
Lévai Attila, a Pécsi Tudományegyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Általános Iskolájának igazgatóhelyettese a PTE Gyakorló Iskoláinak és partnerintézmények gyakornokainak motivációjáról készült kutatási eredményeit mutatta be. A vizsgálat fókuszában a karriertervek, az elégedettség, az erősségek és fejlesztendő területek, a tanítási gyakorlatok meghatározó élményei, a bizalmi kapcsolat a mentorokkal, a szerepértelmezés, az attitűd, és a segítségnyújtás álltak.

Az eseményen részt vettek a Pécsi Tudományegyetem vezetői, a Pécsi Tudományegyetem és a MATE Kaposvári Campus pedagógusképzésben érintett vezetői, oktatási szakemberei, a Tanár- és Pedagógusképző Központok vezetői, a Pécsi Tudományegyetem és a MATE Kaposvári Campus pedagógusképzés regionális partnerintézményeinek, gyakorló iskoláinak vezetői, pedagógiai oktatási központok és a régió tankerületi központjainak, és a szakképzési centrumainak vezetői.

Fotók: Hámori Gábor

Aknai-Kiss Martina

Aknai-Kiss Martina

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni