close
Címlap11. Fenntartható városok és közösségekMit tehetünk az éghajlatváltozás ellen?

Mit tehetünk az éghajlatváltozás ellen?

Február 19-én a Tudásközpontban megtartott átfogó és informatív előadásában dr. Német Béla, a PTE TTK Fizikai Intézetének nyugdíjazott egyetemi docense olyan nemzetközi, állami és egyéni szintű cselekvési lehetőségekről számolt be, melyek egy fenntartható jövő előfeltételei. Prezentációját Alkalmazkodási lehetőségünk az éghajlatváltozáshoz címen a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont Zöld Könyvtár előadássorozatának részeként mutta be.

„Ha elfogadjuk, hogy van éghajlatváltozás, azért célszerű alkalmazkodni, mert nincs más választásunk” – szögezte le az előadó.
Alkalmazkodási lehetőségünk az éghajlatváltozáshoz
A klímaváltozás következményeire a szakértők már a 90-es évektől kezdődően számos nemzetközi konferencián felhívták a figyelmet, az elmúlt években pedig Magyarországon is megtapasztalhattuk a nyári melegrekordokat, a szárazságot, a váratlan hőmérsékletváltozásokat, valamint a nagy esőzéseket. Dr. Német Béla elmondta, hogy az Európai Unió ajánlása az éghajlatváltozás negatív hatásaival szembeni reziliencia kialakítása, mely a társadalmi, gazdasági és környezeti rendszerek állóképességének fejlődésével és az emberek alkalmazkodásával jöhet létre.
Alkalmazkodási lehetőségünk az éghajlatváltozáshoz
Az európai zöld megállapodás ütemterve tiszta körforgásos gazdaságra történő áttérésre és a biológiai sokféleség helyreállítására törekszik, ezeknek azonban előfeltételei a tiszta energia, a fenntartható ipar, építészet és mobilitás, valamint a szennyezés megszüntetése. „Magyarországon június tájékán elhasználjuk az éves természeti erőforrásainkat”, ezt pedig erdők telepítésével, vízgyűjtök és öntözési rendszerek fejlesztésével, a műtrágyahasználat fokozott kiváltásával, valamint a tömegközlekedés és az elektromos mikromobilitás támogatásával tudjuk ellensúlyozni. Kiemelten fontos a fenntarthatósággal kapcsolatos tömegtájékoztatás is, új oktatási anyagok készítése a tanárok széleskörű bevonásával.
Alkalmazkodási lehetőségünk az éghajlatváltozáshoz
Az előadást követő beszélgetésben az előadó egyetértett a felvetéssel miszerint az éghajlatváltozás döntően politikai kérdés, ugyanakkor nagy szükség van olyan egyéni életmódbeli változtatásokra, melyekkel csökkenthetjük a fogyasztásunkat. Amikor csak tehetjük válasszunk közeli úti célt a hosszú utazások helyett, figyeljünk oda egészségünk megőrzésére és vásároljunk helyi termelőktől. Otthonunkban hasznosítsunk minél több megújuló energiát, szigeteljük épületeinket, ha lehetőségünk van rá, gondozzunk kertet, gyűjtsünk esővizet. Ne felejtsük el, hogy „nem ördögtől való dolog az internet sem”, hiszen hasznos segítséget tud nyújtani egy környezettudatosabb életmód kialakításához.

Varga Bence

Varga Bence

A PTE BTK Kommunikáció- és médiatudomány szak másodéves hallgatója

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni