A Pécsi Tudományegyetem évről évre csatlakozik a Magyar Parasport Napjához érzékenyítő programokkal, amelyek célja a fogyatékossággal élő sportolók tevékenységének bemutatása, a társadalmi elfogadás erősítése. Az idei évben az egyetem hallgatói, illetve a középiskolás diákok február 20-án a PTE Általános Orvostudományi Karának új épületében ismerhették meg jobban a parasportokat.
Minden évben február 22-én ünnepeljük a Magyar Parasport Napját, emléket állítva a hazai parasport mozgalom kezdetének, 1970-ben ezen a napon alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja, a Mozgásjavító Intézmény falai között. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékossággal élő sportolók teljesítményére és elősegítse a társadalmi befogadást. A Magyar Paralimpiai Bizottság Lélekmozgató programjához csatlakozva óvodák, iskolák és felsőoktatási intézmények szerveznek érzékenyítő és sportprogramokat, hogy a fiatalok közelebbről is megismerhessék a parasport világát.
A Magyar Parasport Napjának minden évben vannak nagykövetei is, 2025-ben Fojt Sára olimpiai bronzérmes, és Kiss Péter Pál paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakos.
A PTE OIG Sportiroda eseményén az érdeklődők közelebbről is megismerhették az egyetem parasportban vállalt szerepét, interaktív foglalkozásokon, közös sporttevékenységeken keresztül tapasztalhatták meg, milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy parasportolónak. A programmal az intézmény nemcsak a szemléletformálásban vállal szerepet, de aktívan járul hozzá egy befogadóbb közösség kialakításához.
A PTE család több paralimpikonnal is büszkélkedhet, a legutóbbi olimpián Konkoly Zsófia, paraúszó, a PTE BTK szocális munka szakos hallgatóját 400 m-es gyorsúszásban és 200 m-es vegyesúszásban aranyérmet, 100 m pillangón ezüstérmet szerzett, míg 100 m háton 9. helyen ért célba; Szabó Alexandra (képünkön fent balra), a PTE BTK szabad bölcsészet szakos hallgatója boccia egyéni versenyszámban 11. helyezést ért el; Iván Bence paraúszó, a PTE TTK edző alapképzési szakos hallgatója 200m-es vegyesúszásban 11. helyezést ért el. Emellett a következő paralimpiára készül Fóris Norbert, a Pécsi Tudományegyetem PhD hallgatója, aki születése óta vak.