close
CímlapTudományAmerikanisztika mesterképzési szak indul a PTE BTK-n

Amerikanisztika mesterképzési szak indul a PTE BTK-n

2022. február 10.

Sokéves álom válik valóra: a következő tanévben, 2022 őszén elindul az amerikanisztika mesterképzés a PTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. Ha érdekel a modern és kortárs amerikai irodalom és kultúra, és az angol nyelvet felsőfokon beszéled, pont neked szól! A képzéssel kapcsolatban dr. Sári Lászlót, a PTE BTK Anglisztika Intézet docensét kérdeztem.

Mikor indul az amerikanisztika mesterképzés?
Szeptemberben indul a képzés, amelynek elindítására szóló kérelmünket tavaly tavasszal adtuk be, és nagy örömünkre a Magyar Akkreditációs Bizottság azonnal el is fogadta. Ennek megfelelően már lehet rá a BA képzésről jelentkezni.

Kinek ajánlanád?
Egyrészt szerettük volna teljessé tenni az anglisztika BA kimenetét, hogy ne csak anglisztika mesterszak legyen, hanem legyen amerikanisztika is. Különösen az anglisztikán belül az amerikanisztika specializációt és szakirányt végző hallgatóknak jó választás, másrészt mivel ez egy olyan program, melynek jelenleg egyetlen szakiránya az amerikai irodalom és irodalomtudomány, ezért elsősorban olyan végzős BA-s diákoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a terület kérdései iránt. A tantervben is ez a leghangsúlyosabb elem. A megfelelő nyelvtudással azonban számos alapképzés elvégzése után lehet az amerikanisztika mesterszakra jelentkezni, akár német, magyar, történelem, stb. szakokról.

Természetesen a képzés részét képezi egy áttekintő jellegű amerikanisztikai alapozás, majd pedig az amerikai irodalom, különösen a 19. századtól kezdődő, de leginkább a modern és kortárs amerikai irodalom főbb vonulatai azok, amik hangsúlyosak ebben a képzésben.

A tanszéken tanító kollegák érdeklődése és kutatási területe is ide esik, valamint a tanszéken belüli amerikanisztika kohort kis létszáma miatt is erre fókuszáltunk. A későbbiek folyamán lehet, hogy más szakirányok is akkreditálásra kerülnek.

Fontos megemlíteni, hogy a mesterszak elvégzése után további tanulmányok folytatására is van lehetőség, mivel tavaly sikerült az Oktatási Hivatalban regisztrálni egy doktori alprogramot az Irodalomtudományi Doktori Iskolán belül. Ez történetesen egy angol nyelvű doktori program lesz, a címe: British, Irish and American Literatures in English. Így

ha valakinek komolyabb tudományos ambíciói vannak, akkor nem csak bemenete van az amerikanisztika mesterszaknak, hanem van angol nyelvű doktori kimente is.

Ide is lehet jelentkezni, s ezt többek között azért is fontosnak tartom, mert a saját tudományos utánpótlásunk képzőhelyei is ezek.

Mi volt a képzés elindításának az apropója?
Jól látható érdeklődés volt és van a BA szakon az amerikanisztika iránt, és eddig az érdeklődő hallgatók az alapszak elvégzése után Szegeden, az ELTE-n, vagy Veszprémben tudták folytatni a tanulmányaikat. Másrészt mára beérett az Anglisztika Intézetben egy amerikanisztikával és modern és kortárs amerikai irodalommal foglalkozó tudományos középgeneráció. Fodor Mónika, Vöő Gabriella, és jómagam is eljutottunk oda, hogy szakmai teljesítményünknek köszönhetően mesterszakos programoknak a megalapozói lehetünk.

Mindnyájan megszereztük a habilitációt, rendelkezésre áll a szükséges szakmai háttér, és – talán ez a legfontosabb – a képzés indításával nagyon régi vágyunk vált valóra.

Miben különbözik az anglisztika szaktól?
Az elsődleges fókusz az amerikai irodalom és kultúra, aminek függése, majd függetlenedési törekvése az angol vagy brit kultúrától, irodalomtól jó detektálható. Érdekes módon nyelv tekintetében bizonyos amerikai dialektusok a britnél jobban őrzik azt az állapotot, amikor a két kultúra és nyelvük fejlődése kettévált. Az amerikai ráadásul teljesen más, és eltérő méretű kontextus. Bár a mai napig megvan valamilyen átjárás a nyelv miatt a brit és az amerikai irodalom és kultúra között, a működésmódjaik helyenként teljesen különbözőek. Épp ezért az amerikai kultúra és irodalom egészen eltérő diszciplináris szerkezetet, gondolkodásmódot eredményezett, mint az anglisztika. A képzés tartalma és struktúrája is tükrözi ezt. Más rendszerben működik, eltérő a program felépítése, mások a részterületei, más a módszertan, a gondolkodásmód és hagyományok egyaránt.

Milyen munkaerőpiaci lehetőségek nyílnak meg a szak elvégzése után?
Az utóbbi évtizedekben jól megfigyelhető a fokozott érdeklődés az amerikai kultúra iránt, amire természetesen a globalizáció is ráerősített. Az amerikai irodalommal és kultúrával való foglalkozás egyrészt ennek egyenes kiterjesztése. A globalizáció bizonyos értelemben a kultúra amerikanizálódását is magával hozta, miközben az amerikai irodalom egy belterjes, bezárkózó irodalom. Csak egy példa: az ott megjelenő könyveknek csupán 3%-a fordítás, ami nagyon kevés, különösen más, kisebb piacokkal, így a magyarral összevetve.

Aki elvégzi az amerikanisztika BA-t, a kulturális és kreatív ipar legkülönbözőbb területein tud elhelyezkedni. Ez az Európai Unión belül a legdinamikusabban fejlődő szektor nagy mértékben foglalkoztat bölcsészeket, hiszen szükség van a legkülönbözőbb kulturális mintázatokat ismerő, különböző kulturális hagyományokban jártas, a megfelelő készségekkel rendelkező, idegen nyelven szóban és írásban is jól értő és kommunikáló munkatársakra. Az amerikanisztikának van egyfajta szemléletformáló hatása is, ami persze nehezen forintosítható. Ez a fajta szellemi tőke nem szabadalmakban, nem az ipari termelésben jut feltétlenül érvényre.
Nagyon sokan helyezkednek el a könyvkiadás különböző területein. Van olyan hallgatónk, aki az anglisztika amerikanisztika specializációján kezdte nálunk a tanulmányait, és a London School of Journalism-ben fejezte be azokat. Az első amerikanisztika szakirányos BA-s évfolyamon tizenketten voltak, zseniális csapatot alkottak. Ha az ember betoppant a Szenesbe, ők ott ültek, és az órai olvasmányaikról vitatkoztak. Az a fajta elhivatottság, ami ott kialakult köztük, mindegyikőjüket nagyban segítette a pályáján. Bízom abban, hogy hasonlóan lesz ez az amerikanisztika mesterszak esetében is.

 

Tóth Mariann

Tóth Mariann

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni