A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet (SZBKI) egyik fő szakterülete a tudományos tevékenységen belül az 1970-es évektől működő laboratórium üzemeltetése, amely szőlő- és boranalitikai vizsgálatokat szolgáltat megrendelőinek. Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány támogatásának köszönhetően a kutatóintézet Pázmány Péter utcai telephelye egy minden igényre kiterjedő akkreditált borminősítő laboratóriummal bővült, melyet január 9-én adtak át.
A Pécsi Tudományegyetem fenntartója, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány bruttó 127.000.000 Ft összegű támogatása révén idén tavasszal nagyértékű beruházás, felújítás történt a kutatóintézetben azzal a céllal, hogy országosan is kiemelkedő, minden igényre kiterjedő akkreditált borminősítő laboratóriumi szolgáltatást nyújthasson a termelők, borászatok részére. Az átépítés, modernizálás befejeztével vizsgálólaboratórium kategóriában bejegyezte a Nemzeti Akkreditáló Hatóság 2024. május 9-én NAH-1-1773/2024 számon.
Az októberben megalkotott kormányrendeletben foglaltak alapján a megújult, új gépekkel felszerelt borminősítő laboratórium minden tekintetben alkalmas arra, hogy a bor forgalomba hozatalához szükséges laborvizsgálatokat az országban elsőként a NÉBIH által engedélyezett nem állami szervezetként elvégezze.
A megújult laboratóriumot ünnepélyes keretek között Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, Rókusfalvy Pál, a Nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos, Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora és Madaras Zoltán, a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke adták át.
„Nagyon örülök, hogy egy ilyen nagy múltú kutatóintézetben egy ilyen fontos borászati innovációnak lehetünk a részesei. Jelentős változásokat látunk a borpiacokon, fogyasztási szokásokban, mennyiségekben, változnak a fogyasztói kosarak összetételei, a fiatalság ízlése, hogy mit és mennyit fogyaszt. Fontos abba az irányba elindulnunk, hogy kiváló minőségű, lehetőleg hatékony, versenyképes előállítású termékeket forgalmazzunk” – hangsúlyozta Felkai Beáta.
„A szőlészetek és borászatok ökológiai és gazdasági fenntarthatóságának biztosítása érdekében létkérdés, hogy kutatási alapokon nyugvó, innovatív válaszokat tudjunk adni a kor kihívásainak – mondta Rókusfalvy Pál, aki azt is hozzátette, a környezeti és gazdasági változások miatt kiemelkedő jelentősége van a Pécsett folyó kutatásoknak.
Madaras Zoltán, a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke kiemelt célnak tekinti, hogy a Borvidékek Hegyközségi Tanácsaival együttműködve teljeskörű, munkájukat segítő szolgáltatást nyújtson a borászatok részére, ezzel megteremtve azt a hatékony közösséget, mely hozzájárul a magyar borpiac fellendítéséhez, a bor, mint érték nagyobb megbecsüléséhez, a minőségi termékek előállításához.
A bor forgalomba hozatalához szükséges eljárás előzetesen is megrendelhető telefonon, személyesen és a PTE webshopon keresztül is. Ezentúl tehát a borászoknak nem kell Budapestre menniük, vagy küldeniük a boraikat, hanem az ország déli régiójában, Pécsett is el tudják végeztetni a forgalomba hozatalhoz szükséges bevizsgálást, ráadásul rendkívül rövid határidővel.
A megújult laboratórium napi 100 minta analitikai vizsgálatát, és a hozzá tartozó jegyzőkönyvek elkészítését tudja vállalni akár 24 óra alatt.
Mivel egyre nagyobb adminisztrációs teher hárul a borászokra, kiemelt jelentőséggel bír a gyorsaság, közelség, szakmai precizitás, megbízhatóság.
A laboratóriumban jelenleg 5 fős szakmai személyzet dolgozik, Dr. Kőrösi László tudományos főmunkatárs, laboratóriumvezető irányításával. A laboratórium fontos szereplője számos kutatás-fejlesztési projektnek, az akkreditált vizsgálatokon kívül széleskörű nagyműszeres analitikai méréseket végeznek itt a szakemberek. Ráadásul a kutatóintézet nyitott a szőlészek, borászok vizsgálati igényeihez igazodva új módszerek kidolgozására is.
A kutatóintézetben 2014-ben kiépítették az MSZ EN ISO/IEC 17025:2005 szabványnak megfelelő minőségirányítási rendszert. Az alkalmazott szabványt azóta az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szabvány váltotta fel. A laboratórium 2015 februárjától akkreditált. A mostani átépítés, modernizálás befejeztével a laboratórium akkreditációja is megújult, és vizsgálólaboratórium kategóriába 2024. május 9-én a Nemzeti Akkreditáló Hatóság NAH-1-1773/2024 számon bejegyezte.