close
Címlap17. Partnerség a célok eléréséértDigitális sportmenedzsment képzés 4 nyelven

Digitális sportmenedzsment képzés 4 nyelven

E-learning tananyagokat dolgozott ki a sportmenedzsment területén egy Erasmus+ stratégiai partnerség keretében a PTE Egészségtudományi Kara, partnerségben a lengyel II. János Pál Pápa Egyetemmel és a szerbiai Újvidéki Egyetemmel. Magyar részről a projekt szakmai vezetője dr. Paár Dávid volt (PTE ETK Fizioterápiás és Sporttudományi Intézet). A „Development of the Master Level of Sports Management with Special Emphasis on the Field of Sports Economics” – MOSMEN elnevezésű, 265 903 EUR összköltségvetésű projekt fő célja e-learning tananyagok kidolgozása volt a Moodle e-platform keretrendszerében. A pályázat során mindhárom egyetem 2-2 tantárgy kidolgozását vállalta, így a 6 tantárgy egy e-learning tananyagcsomagot fog tartalmazni egy internetes platformon. A partnerek a vállalt tananyagokat 2023 májusában véglegesítették. A két PTE-s tantárgy kidolgozóit, dr. Paár Dávidot és dr. Makai Alexandrát kérdeztük a részletekről.

Ez egy három egyetem együttműködésén alapuló projekt. Miért pont ebbe a tananyagfejlesztésbe vágtatok bele, hogyan találtátok meg a partnereket?
dr. Paár Dávid: A projektvezető a lengyel II. János Pál Egyetem, rajtuk kívül a PTE ETK és a szerb Novi Sad-i Egyetem dolgozott a projektben. Mindkét felsőoktatási intézménnyel volt már korábban is közös kutatásunk, így kézenfekvő volt, hogy közösen pályázzunk erre az Erasmus+-os lehetőségre.
 

dr. Makai Alexandra: A tananyagfejlesztés mindannyiunk számára új irány volt, mely

a PTE ETK 2019-ben megfogalmazott stratégiájához is illeszkedett. A hallgatói igény is felmerült annak kapcsán, hogy a tananyagok online formában is elérhetők legyenek

– annak ellenére, hogy a projekt kezdetén még a koronavírus-járvány előtti időkben jártunk. Úgy gondolom, a digitalizáció egyfajta segítséget is jelent a hallgatók számára. A pályázat révén ezt a sportmenedzsment mesterképzés kapcsán tudtuk maradéktalanul megvalósítani.
dr. Paár Dávid: Ráadásul a sportmenedzsment friss szak az ETK-n, friss szakmai tartalmakat is tudtunk a tananyagba foglalni. Ebben az értelemben nekünk magunknak is szükségünk volt arra, hogy legyenek új tananyagaink, mert nem jellemző, hogy ezen a tudományterületen kellő mennyiségű és minőségű magyar nyelvű szakirodalom lenne elérhető. A partnereink szeretnének ezen a területen fejlődni, és hasonló szakokat indítani.

A sportmenedzsment mennyire online oktatható tantárgy?
dr. Paár Dávid: Nyilván vannak olyan tantárgyak, melyek teljesítéséhez feltétlenül szükséges a személyes jelenlét, például a sportági tantárgyak. De ezek mellett vannak menedzsmenttel, vezetéssel, gazdasággal, szociológiával foglalkozó tárgyak, melyek online módon is oktathatók. Utóbbiak kerültek a projektbe, hat ilyen tantárgy elektronikus feldolgozása történt meg.

A hatból melyik kettőt dolgozta ki a PTE ETK?
dr. Makai Alexandra: Az egyik az a sporttudományi kutatások módszertana volt, amit fontosnak tartottunk, hogy az elsők között kerüljön be a projektbe. Egyrészt azért, mert maradéktalanul kivitelezhető online/hibrid formában, illetve azért, mert a képzés első félévében tanulják a hallgatók.
dr. Paár Dávid: A másik pedig a sportközgazdaságtan, ami szintén egy alapozó tárgy, és a későbbi gazdasági tantárgyak erre épülnek. Ez tipikusan az a téma, melyből semmilyen magyar nyelvű szakirodalom nem volt eddig elérhető.

A nyelvesítés mennyire volt probléma? Minden érintett nyelven – lengyel, szerb, magyar – megvannak a megfelelő terminus technicusok?
dr. Paár Dávid: A sportmenedzsment interdiszciplináris terület, a közgazdaságtan és a sporttudomány kereszteződése, így a fogalomkészlete adott. A nemzetközi szakirodalom, amit az oktatás során feldolgozunk, általában angol vagy német nyelvű. A projekt során a munkanyelvünk az előbbi volt. A végső cél az, hogy először mindenki az anyanyelvén készítse el a digitalizált tananyagot, majd ezeket átültetjük angolra, és utána fordítjuk a saját nyelvünkre.

Mind a hat tananyagból négy különböző nyelven készül el ugyanaz a tananyag.

dr. Makai Alexandra: A kutatásmódszertannál ugyanez a helyzet: a statisztika és a sporttudomány fogalomkészletével dolgozik. Miután elkészültek az anyagok, minden partner a saját egyetemén próbálja meg kiválasztani azt a kollégák közül, aki alkalmas arra, hogy az adott szöveg anyanyelvi lektorálást elvégezze.

Azt olvastam, hogy egy honlapra felkerül az összes anyag, és szabadon elérhetővé teszitek. Miért?
dr. Paár Dávid: A projekt egy európai uniós finanszírozású Erasmus+ projekt, vagyis ebből adódóan elvárás, hogy ez egy open source tananyag legyen, és ne csak a három egyetem hallgatói/oktatói számára legyenek elérhetők, hanem gyakorlatilag bárki számára. Ennek megfelelően fejlesztünk egy weboldalt, illetve egy e-learning portált, ahova szabadon lehet majd regisztrálni, és a tananyagokat használni.

A tananyagok mennyire interaktívak, illetve mennyire tudják a használók ellenőrizni a  tudásukat?
dr. Makai Alexandra:  Minden tantárgyhoz készültek kvízek, melyek inkább az elméleti tudást ellenőrzik. Ami a kutatásmódszertant illeti, az minden tananyag kapcsán gyakorlati feladatsorokat is kínál, melyek megoldókulcsa is elérhető. Minden tananyaghoz készült oktatói segédlet is, mely minden nyelven elérhető lesz, így segítjük a kollégákat.
dr. Paár Dávid:

E-learning portálról van szó, ami lehetőséget ad arra, hogy tovább lehessen fejleszteni, a változó igényekhez igazítani.

Dolgozatbeadásra, -feltöltésre van lehetőség, fórumok is létrehozhatók a projektmunkák kapcsán, de az oktatók akár további számonkérési formákat is beépíthetnek.

Mennyire emelte ez a projekt más szintre a korábbi együttműködést a három egyetem között? Milyen tanulságok vannak a koordinációt tekintve?
dr. Makai Alexandra: A korábbi tudományos együttműködések kapcsán a kezdeti egyeztetések  után mindenki tette a dolgát – a tananyagfejlesztés viszont sokkal több egyeztetést igényelt, hiszen fontos volt, hogy a munkafolyamatok kapcsán egységes struktúra mentén dolgozzunk, ami szorosabb együttműködést és több személyes találkozást is indukált.
dr. Paár Dávid: Már azóta is szintet léptünk, hiszen egy újabb, jelesül egy, a sportszakos hallgatók vállalkozóvá válási hajlandóságát felmérő szerb kutatáshoz csatlakoztunk.

Azt kell mondjam, hogy a projekttől függetlenül kollegiális viszonyok alakultak ki közöttünk. Ez a fajta hálózatosodás célja is az Erasmus pályázatoknak.

A másik folyomány, hogy elkészítettük a projekt folytatását, és be is adtuk az erre vonatkozó pályázatot. Meglátjuk, mi lesz ennek a sorsa, de a pályázatunk szerint a portfóliót bővítve a most elkészült tananyaghoz dolgoznánk ki további anyagokat. A szándék megvan arra, hogy ez a hármas partnerség megmaradjon.

A hosszú távú cél, hogy egy mesterképzés angolul vagy négy nyelven elindulhasson, akár egy ún. joint degree keretében.


Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

Harka Éva

Harka Éva

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni